Blog
CICER CUM CAULE
Zbigwie
Zbigwie zbigwie@mail.ru
78 obserwujących 340 notek 786173 odsłony
Zbigwie, 2 listopada 2012 r.

CIEŃ CHIŃSKIEGO SMOKA NAD ROSJĄ cz.1

Od 24 lipca do 4 sierpnia w Republice Ałtaj Rosyjskiej Federacji trwały prace rosyjsko – chińskiej komisji do spraw demarkacji granicy między obu państwami. Podczas prac nad ustalaniem granicy pojawiła się różnica zdań. Chińczycy zażądali 17 hektarów terytorium tej górzystej republiki. Prace komisji przerwano, spisano protokół rozbieżności i obiecano kontynuować rozmowy w terminie późniejszym w Górno Ałtajsku. Na terytorium Republiki przechodzi 850 km odcinek granicy z trzema państwami: Chinami, Mongolią i Pakistanem. Odcinek granicy z Chinami wynosi 55 km i leży na wysokości 2,5 – 3 tys. metrów w pustym, kompletnie niezagospodarowanym terenie. I na tym odcinku powstał spór, który jak to już w przeszłości bywało zakończy się sukcesem Chińczyków.

CIEŃ CHIŃSKIEGO SMOKA NAD ROSJĄ cz.1

 Przestrzeń życiowa Chińczyków leży na Północy.

Jak przypuszcza większość ekspertów, Rosja prędzej, czy później pójdzie na ustępstwa, by nie psuć swoich stosunków z potężnym sąsiadem. Należy jednak dodać, że aktualnie toczy się też dyskusja wokół budowy na tym odcinku granicy, eksportowego gazociągu z Rosji do Chin.

CIEŃ CHIŃSKIEGO SMOKA NAD ROSJĄ cz.1

Gazociąg „Ałtaj” będzie należał do jednego z najdłuższych gazociągów Rosji. I Rosja liczy na długoterminowy kontrakt z Chinami na 30 lat przy dostawach 80 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Gazociąg ma być położony do 2015 roku.

Węglowodorowa Rosja nie może nie pójść na kolejne i nie ostatnie ustępstwa terytorialne na rzecz szybko rosnących w potęgę przemysłową Chin. Te marne 17 hektarów w Górnym Ałtaju, to niewiele wobec oddanych Chinom w 2005 roku 174 kilometrów kwadratowych w pobliżu Chabarowska.

Apetyt chińskiego mocarstwa będzie jednak rósł w miarę jedzenia. Zgodnie z przyjęta tam doktryną. jeśli kiedykolwiek w przeszłości jakaś część terytorium była pod opieką Chin, to terytorium powinno należeć co Chin.

Cień chińskiego smoka objawił się nad republiką Ałtaj Rosyjskiej Federacji. W przyszłości obejmie większe terytoria.

Zgodnie z tą doktryną mapa chińskich terytoriów jest przedstawiona poniżej.

CIEŃ CHIŃSKIEGO SMOKA NAD ROSJĄ cz.1

Należny Chinom „Lebensraum” według chińskich nacjonalistów. Mapa terytoriów uważanych za niesprawiedliwie utracone.

W chińskich szkołach cały czas dzieci uczą się, że Mongolia, ziemie aż do Kamczatki, terytoria wokół Bajkału, okolice jeziora Zaysan w Kazachstanie - to dawne chińskie terytoria zabrane podstępem ich przodkom. A w przyszłości ta niesprawiedliwość zostanie naprawiona.

Michaił Łomonosow już w XVIII przewidywał:

„Bogactwo Rosji będzie przyrastać Syberią”.

A tu tymczasem w wyniku podpisania rosyjsko – chińskiego porozumienia o współpracy w latach 2009-2018, pojawia się analogiczne hasło w Chinach.

image

 „Bogactwo Chin będzie przyrastać Syberią”.

 Rosyjski ekspert Jurij Sołoduchin uważa, że „po podpisaniu umowy o współpracy z Chinami, Daleki Wschód zaczął jeszcze szybciej niż dotychczas integrować się z Chinami jako ich zaplecze surowcowe” . I dodaje: „Nie można wykluczać, że za 5-10 lat, kiedy Daleki Wschód przeorientuje się ekonomicznie, duchowo i kulturalnie, może zaistnieć jego płynne oderwanie się od Rosji. Już teraz wyrosły tam dwa pokolenia młodych ludzi, którzy na zachód od Uralu nigdy nie byli. A w Chinach byli wielokrotnie.” – zapewnia ekspert.

Na dworcach kolejowych niektórych miast Syberii można niekiedy usłyszeć już takie zapowiedzi:

„Odjeżdża pociąg do Rosji…”.

Chiny wdrażają program pełzającej ekspansji na rosyjskie terytoria zgodnie z zasadą Konfucjusza:

„Jeśli nie siłą, to mądrością i przebiegłością”.

W stolicy prowincji Heilongjiang Harbinie istnieje zarząd, kierujący życiem 34 specjalnych „chińskich” stref gospodarczych na dalekowschodnim terytorium Federacji Rosyjskiej. Jak w zeszłym roku podała agencja Sinhua, „za pozwoleniem rządów Chin i Rosji chińscy przedsiębiorcy mogą otwierać w Rosji strefy przemysłowe i rolnicze, obejmujące dziedziny obróbki, hodowlę, budownictwo, wycinkę lasu i rynków hurtowych”.

Na przełomie listopada/grudnia 2012 planowane jest spotkanie w Moskwie szefów rządów Chin i Rosji, ponieważ Kreml dla rozwoju Dalekiego wschodu potrzebuje pomocy Chin i pragnie wprowadzić możliwość tworzenia wspólnych specjalnych stref gospodarczych w przybrzeżnych rejonach Dalekiego Wschodu FR. Jako zachęta dla chińskiego partnera mają być wprowadzone ulgi podatkowe!.

Wybitni chińscy nacjonaliści: publicysta Song Qiang, ideolog Wang Xiaodong王小, analityk wojskowy Song Xiaojun晓军,  socjolog Huang Jisu纪苏 i dziennikarz  Liu  Yang刘仰 - już od ładnych paru lat marzą: „Jeśliby Haishenwei海參 (od autora: Chiny utraciły w okresie dynastii Qing terytorium o powierzchni 1,53 miliona kilometrów kwadratowych z największym miastem HaiShenWei – późniejszym Władywostokiem)  jak dawniej był w naszych rękach…, wtedy posiadalibyśmy nasz północny wspaniały port... a to w olbrzymim stopniu przyczyniałoby się do rozkwitu naszych Północno-Wschodnich Chin... wtedy uczciwa i pracowita ludność Chin mogłaby się rozprzestrzenić na ogromnych i najbardziej zasługujący na opanowania rejony Północno-Wschodniej Azji; rozkwit zaś tej części Azji okazałby się radosną wiadomością i dla narodu Rosji”.

Opublikowano: 02.11.2012 13:54. Ostatnia aktualizacja: 14.02.2018 17:35.
Autor: Zbigwie
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

"Niedawno ukazał się interesujący wpis: http://bezwodkinierazbieriosz.salon24.pl/338033,grawicapy-lataja-w-kosmosie pióra znanego blogera Zbigwie, z wykształcenia fizyka" - http://autodafe.salon24.pl/249413,zagadkowe-analogie. Zbanował mnie bloger o nicku EINE - niedouczony fizyk, który wypisuje brednie, bzdury oraz kłamstwa i dopuszcza się chamstwa. Widocznie nie ma kindersztuby, ale to wina jego rodziców. Znajdź ponad 100 moich notek na Forum Rosja-Polska http://bezwodkinierazbieriosz.salon24.pl Poetry&Paratheatre 2010 i 2013. image free counters
Free counters

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @Milton >> Manipulacja związana z brakiem umiejetności logicznego myślenia. Tępota umysłowa,...
  • @Jerzy Zakrzewski >> BINGO!
  • Nadzwyczaj prymitywny tekst charakterystyczny dla intelektualnych możliwości blogera o nicku...

Tematy w dziale