Blog
CICER CUM CAULE
Zbigwie
Zbigwie zbigwie@mail.ru
59 obserwujących 291 notek 652371 odsłon
Zbigwie, 25 marca 2017 r.

Co tam słychać w Moskwie?

970 52 1 A A A

Czy w Rosji istnieje groźba rewolucji? Kto może być jej uczestnikiem? Czy Rosja może rozszerzyć swe granice na zachód? Czy Putin wystartuje w wyborach? Opinie prosto z Moskwy.

z

Oponenci Putina

Wcale nie jest pewne, że głównym kandydatem w wyborach prezydenta w 2018 r. będzie znowu Putin. To się dopiero okaże w sierpniu/wrześniu b.r., a może trochę wcześniej.

Spis kandydatów w wyborach na prezydenta nie jest jeszcze określony. „On może okazać się dla społeczeństwa Rosji całkowicie zaskakującym” – twierdzą niektórzy rosyjscy politolodzy.  A jeśli tak się stanie rzeczywiście to w kraju może nastąpić zaostrzenie kryzysu politycznego.

Przy tym realnych oponentów Putina w obozie opozycji nie ma. Szanse wygrania z  kandydatem z partii władzy poza Putinem ma jedynie Aleksej Nawalny. Ma tę szansę, ale musi mu się udać zmobilizowanie mieszkańców wielkich miast.

Rozszerzenie granic Rosji

Czy nastąpi poszerzenie granic Rosji? – jednoznaczna odpowiedź jest bardzo trudna. Według dawnych planów Kremla, aneksja Krymu miała nastąpić w bieżącym 2017 roku, ale  w 2014 roku po prostu zdarzyły się sprzyjające okoliczności i kremlowskie plany związane z Krymem zrealizowano wcześniej.

Odnośnie Republik Ludowych Donieckiej i Ługańskiej „jest już podjęta decyzja: nastąpi faktyczna integracja poprzez ich włączenie do Rosyjskiej Federacji”. Przyłączenie tych republik będzie wyzwaniem dla Rosji związanym z kolosalnymi kosztami gospodarczymi. Na Kremlu uważa się, że taka integracja będzie korzystna dla Zachodu bo doprowadzi do zakończenia wojny. A Kijów tez powinien być zadowolony z tego.

Drugim ważnym do wyjaśnienia problemem dla szerokiego rosyjskiego audytorium  jest zjednoczenie Rosji i Białorusi. Szerzą się różne opinie. Niektórzy sądzą, że prawdopodobieństwo zjednoczenia jest minimalne, a nawet nie ma sensu  z punktu widzenia interesów Rosji, zwłaszcza teraz, przy braku takich chęci ze strony Białorusi.

Stabilność Rosji

O żadnej stabilności Rosji nie ma sensu mówić: ani gospodarczej, ani gospodarczej Nie istnieją w Rosji takie stabilności, Stabilność gospodarcza zakończyła się jeszcze w 2014 roku, upada stabilność polityczna. Politolodzy jednak uważają, że sytuację Rosji może udać się zmienić na lepszą. 

W warunkach istniejącego kryzysu gospodarczego i politycznego armia i struktury siłowe nie przeciwstawią się aktualnej władzy z powodu braku ich własnej politycznej wolności.  Z drugiej strony jednak jest mało prawdopodobne, że oni mogliby dokonać ataku, jeśli napotkali by opór ze strony narodu. Wtedy raczej  i armia i struktury siłowe nie wykonaj rozkazów zaatakowania protestującego narodu. Dzisiaj struktury siłowe dysponują jedynym środkiem, jakim jest strach ludzi.

Narodowy separatyzm

To nie jest poważny problem w Rosji, która jest dostatecznie homogenicznym krajem. On przejawia się zaledwie w części grup etnicznych Północnego Kaukazu. Poważne są w Rosji problemy regionalne, które są związane z nieobecnością federalizmu, co powoduje groźbę „kryzysu stosunków federalnych”.  Regiony mogą zjednoczyć się w celu przedstawienia swoich pretensji i żądań Moskwie: „Zostawiajcie nam to, to i tamto”. Model gospodarczy, w którym Moskwa zabiera regionom połykając jak odkurzacz wszystko, a potem decyduje komu dawać i ile, jest dziwny.  

Groźba rewolucji w Rosji

Istnieją jakieś przesłanki dowolnej rewolucji, ale przewidzieć ja wcześniej nie jest możliwe.  „Wszystkie rewolucje wybuchały nieoczekiwanie i żadna z nich nie była przepowiedziana. Rewolucja każdego razu rozpoczyna się wtedy, kiedy wszyscy przestali jej oczekiwać”.

Rewolucja nie zachodzi tam, gdzie ludzie żyją bardzo źle. W takiej sytuacji ludzie myślą o konieczności przeżycia i nie przejawiają aktywności w sferze polityki.  Potencjalnymi burzycielami spokoju są zwykle przedstawiciele klasy średniej, którzy żyli lepiej i ich warunki bytowe pogorszyły się. To stało się w Rosji np. w okresie 2003 – 2013 r., gdy nastąpił wzrost dobrobytu (z wyłączeniem 2008 i 2009 roku), a w 2014 r. wszystko znowu runęło.

Teoretycznie można mówić o tym, że jako minimum jeden czynnik wystąpienia rewolucji prawie już dojrzał: Ludzie chcą żyć lepiej, ustanowić sprawiedliwość w stosunku do siebie, a dzban ich wytrzymałości ciągle napełnia się. Krytyczna sytuacja nastąpi, gdy się on napełni i przeleje. 

Z drugiej strony jednak innych motywacji dla rewolucyjnych wystąpień ludności władze nie rozpatrują.  Lecz szczególną grupę ryzyka dla władzy stanowi młodzież urodzona już w nowej Rosji.  W swym dorosłym życiu oni zetknęli się w Rosji tylko z dobrą sytuację gospodarczą. I teraz oni bardzo silnie odczuwają dotykający ich kryzys gospodarczy. Pałają żądzą zmian i ustanowienie sprawiedliwości może stać się dla nich motywem do wystąpień politycznych.

Opublikowano: 25.03.2017 10:29.
Autor: Zbigwie
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Cała Polska czyta wypociny niejakiego Seamana! "Niedawno ukazał się interesujący wpis: Grawicapy latają w kosmosie pióra znanego blogera Zbigwie, z wykształcenia fizyka". Znajdź ponad 100 moich notek na Forum Rosja-Polska. Mam bana u blogerów WITOLD JURASZ, MAIA14 i BOSON, ale on zupełnie nie posiada kindersztuby. Poetry&Paratheatre 2010 i 2013. image free counters
Free counters

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Niedawno niektórych uczonych rosyjskich ogarnął szok. Kamery wewnętrznego śledzenia w...
  • A w cerkwi Chrystusa Zbawiciela to senator kupił i zapalił świeczkę?
  • Przed soborem WAsyla Błogosławionego senator mógł kupić na prezent matrioszji z Putinem.

Tematy w dziale Polityka