12 obserwujących
678 notek
1508k odsłon
669 odsłon

Ciepła herbata obniża poziom stresu

Naukowcy dowiedli, że ciepła herbata łagodzi stres.
Naukowcy dowiedli, że ciepła herbata łagodzi stres.
Wykop Skomentuj10

Regularne picie herbaty uspokaja i zmniejsza ryzyko wystąpienia demencji - odkryli naukowcy.

Stres niszczy organizm człowieka. Kiedy stan niepokoju utrzymuje się przez długi czas, w naszym ciele zaczyna też rosnąć poziom hormonów stresu, takich jak kortyzol. Jego nadmiar grozi otyłością, cukrzycą, chorobami serca i nowotworem.

Nerwy nie pozwalają spać spokojnie i sprawiają, że często sięgamy po przekąski o wysokiej zawartości węglowodanów na "pocieszenie".

Z badań przeprowadzonych przez dr. Malcolma Crossa i Ritę Michaels z City University of London wynika, że już jedna filiżanka ciepłego naparu może znacząco zredukować poziom stresu i wpłynąć zbawiennie na nasze samopoczucie. 

Herbata z cytryną - szkodzi czy nie?

herbata
Już jedna filiżanka herbaty może wpłynąć zbawiennie na nasze samopoczucie. 

Naukowcy dowiedli, że ciepła herbata łagodzi stres

Uczestnicy badania, którzy po zakończeniu nerwowego dnia wypijali kubek ciepłego naparu, mieli nieco mniejszy (o 4 proc.) poziom stresu niż osoby, które w tym samym czasie wypiły wodę. Badani wskazywali też, że już sam rytuał parzenia i picia herbaty wyraźnie łagodzi stres.

– Niniejsze badanie pokazuje, że w okresach stresu picie herbaty jest czynnością uspokajającą, wpływającą na nasze ciało i umysł – przekonywali naukowcy. Na potwierdzenie swojej tezy sięgali po wyniki innych badań.

A te udowodniły, że picie herbaty obniża poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. A picie około pół kubka zielonej herbaty dziennie obniża ryzyko wystąpienia depresji i demencji.

Andrew Scholey, psychofarmakolog z Swinburne University of Technology w Melbourne, Australia, dodaje, że wpływ herbaty na zachowanie jest nieco paradoksalny. „Herbata uspokaja, choć przecież jednocześnie ma właściwości pobudzające” – wskazuje naukowiec na łamach magazynu „Nature”.

Stefan Borgwardt, neuropsychiatra z uniwersytetu w Bazylei w Szwajcarii, pozostaje jednak ostrożny w mówieniu o korzyściach, jakie picie herbaty może przynieść osobom z kliniczną depresją. – Ważne jest, aby nie przeceniać efektów – mówi.

Inni naukowcy twierdzą, że konieczne jest dalsze badanie tego, w jaki sposób aktywne składniki herbaty działają na organizm, a także jakie dawki wymagane są do uzyskania krótko i długoterminowych efektów. – Biorąc pod uwagę znaczenie herbaty, zaskakująco niewiele wiadomo na temat jej wpływu na ludzkie zachowanie – mówi Andrew Scholey.

Wiele dostępnych dowodów pochodzi z badań epidemiologicznych, które ogólnie wykazują pozytywny wpływ na nastrój i funkcje poznawcze. Na przykład naukowcy z Korei wykazali, że osoby, które często i regularnie piją zieloną herbatę, są o 21 proc. mniej podatni na depresję niż ludzie, którzy tego napoju nie pijają.  Zielonej herbaty nie pij na czczo.

Czy wiesz, że herbata z imbirem zamiast porannej kawy poprawi Twoje samopoczucie na resztę dnia.

Jaka herbata jest najlepsza na stres?

Stres w życiu większości z nas jest nieunikniony, chociaż jego wpływ na nasz organizm jest zgubny. Są jednak herbaty, które pomogą z nim walczyć, a przy okazji ułatwią odchudzanie.

Herbata z waleriany

Waleriana to roślina, która od dawna uważana jest za łagodny środek uspokajający. Jej właściwości ułatwiające zasypianie znane są już od wielu wieków. Waleriana jest składnikiem tabletek nasennych, ponieważ zwiększa ich skutczność. Według naukowców wynika to ze stymulacji receptorów w mózgu odpowiedzialnych za „tryb uśpienia”.

Jeśli masz problemy ze snem, na godzinę przed położeniem się do łóżka wypij napar z waleriany.

Herbata w filiżance i czajnik
Picie herbaty obniża poziom kortyzolu.

Herbata rumiankowo-lawendowa

Herbata z rumianku to doskonały środek na uspokojenie.

Chociaż herbata z rumianku zmniejsza stres, który uznaje się za jedną z głównych przyczyn bezsenności. Dzięki niej szybko zaśniemy w nocy. Aby wzmocnić działanie rośliny, warto samodzielnie przygotować mieszankę z suszonych kwiatów rumianku i lawendy. 

Badania dowodzą, że picie takiego naparu przez 2 tygodnie, zmniejsza zmęczenie i  poprawia samopoczucie.

Herbata z rumianku
Herbata z rumianku to doskonały środek na uspokojenie.

Herbata chmielowa 

Okazuje się, że liście chmielu mogą działać uspokajająco. Chmiel ma też bardzo silne właściwości antyoksydacyjne. Ma działanie antybakteryjne, przeciwgrzybiczne i pozwala zwalczać wirusy. Działa też przeciwnowotworowo. Najnowsze badania wskazują, iż roślina ta może zapobiegać rozwojowi raka.

Chmiel zmniejsza poziom kortyzolu. Parzenie wysuszonych liści tej rośliny i picie powstałego naparu pozwoli nie tylko się wyciszyć.

Ciekawostką jest fakt, iż nasz kraj jest w pierwszej piątce producentów chmielu w Unii Europejskiej. 

herbata i książka
Już sam rytuał parzenia i picia herbaty wyraźnie łagodzi stres.

Herbata z melisy

Melisa jest najbardziej znana jest ze swoich właściwości uspokajających. Napar z melisy pomaga w zasypianiu i łagodzi objawy stanów depresyjnych.

Herbata z melisy sprawdzi się doskonale przy problemach z układem trawiennym: łagodzi wzdęcia, reguluje pracę żołądka oraz poprawia apetyt. Melisa zmniejsza też ilość cholesterolu we krwi, dzięki czemu zapobiega miażdżycy.

Melisa przyniesie ukojenie kobietom ciężko przechodzącym miesiączki i złagodzi mdłości podczas ciąży. Dodatkowo melisa ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.

Filiżanka herbaty
Osoby, które regularnie piją herbatę są mniej podatne na depresję.

 KJ


Wykop Skomentuj10
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie
Współpracujemy z portalem Medme

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości