Herbata, zwłaszcza ziołowa, może być alternatywą dla kawy.
Herbata, zwłaszcza ziołowa, może być alternatywą dla kawy.

Herbata z imbirem zamiast porannej kawy

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

Kofeinę mają w swoim składzie yerba mate, zielona herbata i kakao. Imbir i ostre przyprawy pobudzają krążenie i rozgrzewają. Na stres dobre są żeń-szeń i mniszek lekarski. Co może być alternatywą dla kawy? 

Napar z ostrokrzewu paragwajskiego, czyli yerba mate, zawiera duże ilości kofeiny i cenne składniki mineralne: wapń, fosfor, krzem i mangan oraz witaminy A, E, C i B1. Ich zawartość w napoju uzależniona jest od gatunku i przygotowania surowca. Oprócz pobudzającego działania, yerba mate korzystnie wpływa na pamięć i koncentrację. Działa też przeciwzapalnie, grzybobójczo i przeciwnowotworowo. Obniża poziom cholesterolu, przyspiesza przemianę materii, wspomaga pracę serca.

Zielona herbata. Pobudza, a przy tym prezentuje pokaźną listę korzystnych dla zdrowia właściwości. Wzmacnia naczynia krwionośne, pomaga usunąć toksyny z organizmu i przyspiesza przemianę tłuszczów. Dostarcza witaminy, minerały, a także flawonoidy i garbniki. Wymaga odpowiedniego przygotowania, ale zawarta w niej kofeina działa dłużej niż w przypadku kawy.

Alternatywą dla kawy może być żeń-szeń. Jego spożycie wesprze naszą pamięć, pomoże w lepszej koncentracji i skutecznie wesprze w zmaganiach ze stresem. Co więcej, będziemy mieć więcej energii i poprawimy nasz refleks. A wszystko dzięki zawartości ginsenozydów i choliny.

Kakao. Zawiera niewielkie ilości kofeiny, a przede wszystkim anandamidu. Jest to substancja, którą nasze ciało wydziela w czasie wzmożonego wysiłku. Poprawia nasze samopoczucie, a niekiedy wywołuje stany określany jako euforia biegacza. Ogranicza zmęczenie, a jednocześnie czyni nas mniej wrażliwymi na ból. Oprócz tego, kakao jest dobrym źródłem żelaza, chromu, cynku, magnezu i miedzi.

Jeżeli czujemy się wyjątkowo ospali i ciężcy, powinniśmy sięgnąć po korzeń imbiru. Imbir Szybko doda nam wigoru, rozgrzeje i pobudzi krążenie. Wspomoże pracę umysłową. Co więcej, poprawi naszą odporność i wzmocni w czasie ewentualnego przeziębienia. Świeżo starty możemy dodawać w małych ilościach do napojów, np. herbaty, wody z miodem czy soków. Dobrze smakuje w połączeniu z cynamonem i goździkami. 

Gdy chcemy włączyć wyższy bieg, a jednocześnie cierpimy ma różne dolegliwości ze strony układu nerwowego, powinniśmy skusić się na herbatkę z mniszka lekarskiego. Mniszek lekarski posiada właściwości, dzięki którym łatwiej przebrniemy przez sytuacje stresowe i będziemy bardziej rześcy. 

Przy śniadaniu warto pomyśleć także o ostrych przyprawach. Piperyna oraz kapsaicyna - zawarte w pieprzu i papryce - regulują nasze krążenie, czym wpływają na poprawę naszego samopoczucia. Dodatkowo, pomagają lepiej dotlenić nasze komórki, przez co nie czujemy się zmęczeni.

 

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości