15 obserwujących
854 notki
1970k odsłon
  1406   2

Teleporady dla dzieci i seniorów znikają od 1 marca

Dzieci seniorzy nie będą już leczeni przez teleporady. Fot. Shutterstrock
Dzieci seniorzy nie będą już leczeni przez teleporady. Fot. Shutterstrock

Teleporada w podstawowej opiece zdrowotnej od 1 marca 2021 r. ma być dostępna wyłącznie dla osób między 7. a 64. rokiem życia – wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie udzielania teleporad przez POZ.

Na czym polega teleporada

Teleporada to konsultacja z lekarzem znajdującym się w innym miejscu niż pacjent. Lekarz powinien znajdować się w gabinecie lub w takim miejscu, w którym osoby postronne nie będą mogły go usłyszeć. Rozmowa jest prowadzona telefonicznie lub przy wykorzystaniu aplikacji do połączeń wideo.

Lekarz powinien później na podstawie rozmowy sporządzić lub uzupełnić dokumentację medyczną pacjenta. W ramach teleporady lekarz może wystawić niezbędne dokumenty, takie jak recepta, zwolnienie, zlecenie czy skierowanie. Może też poprosić o osobiste stawienie się w placówce w celu uzupełnienia badania.

Korzystanie z teleporad, w związku z ryzykiem zakażenia koronawirusem, było zalecane m.in. przez Ministerstwo Zdrowia, Narodowy Fundusz Zdrowia oraz Rzecznika Praw Pacjenta. 

Nadużywanie teleporad

- System opieki zdrowotnej, wbrew obawom wielu ekspertów, w dobie Covid-19 bardzo szybko przestawił się na teleporady. Mamy wręcz do czynienia z pewnego rodzaju przesunięciem punktu ciężkości w drugą stronę – stwierdził minister zdrowia Adam Niedzielski. 

Podkreślił, że epidemia pokazała, że "nadużywanie teleporady może nieść negatywne konsekwencje dla osób starszych i dzieci".

Minister zaznaczył jednocześnie, że w wielu przypadkach kontakt telefoniczny jest najlepszą formą kontaktu z lekarzem, okazją do zebrania wywiadu i oceny sytuacji. Podkreślił jednak, że nie można pozwolić na nadużywanie tej formy opieki nad chorym.

Wyjaśnił też, że nowy standard dotyczy porad zdalnych w POZ, a nie specjalistycznych, bo te ostatnie "w przeważającej mierze udzielane są osobiście w gabinecie".


teleporada, Salon24
Odpowiadaj wyczerpująco na pytania lekarza. Może okazać się konieczne np. samobadanie przeprowadzone pod jego kierunkiem.

Zmiana zasad udzielania teleporady

Dlatego nastąpi zmiana zasad udzielania teleporady, polegająca na tym, że będą one dostępne wyłącznie dla osób od 7 do 64 lat.

"Powyższe rozwiązanie ma na celu wyeliminowanie możliwości realizacji teleporady w odniesieniu do najbardziej "wrażliwych" grup pacjentów, prezentujących zintensyfikowane oraz zróżnicowane potrzeby zdrowotne" – napisano w ocenie skutków regulacji.

Jednocześnie zaznaczono, że utrzymano możliwość odbycia teleporady bez względu na wiek pacjenta, gdy potrzebuje on zlecenia na wyroby medyczne lub recepty w ramach kontynuacji leczenia, jak również zaświadczenia niewymagającego bezpośredniej wizyty pacjenta w przychodni.

Rozwiązanie ma ograniczyć sytuację, w której dochodzi do pogorszenia stanu zdrowia dzieci i seniorów ze względu na opóźnienie rozpoznania stanu chorobowego i zapewnić właściwe postępowania diagnostyczno-lecznicze.

Przepisy mają wejść w życie 1 marca 2021 r.

ja


Lubię to! Skomentuj10 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości