12 obserwujących
678 notek
1509k odsłon
3918 odsłon

Frutarianizm. Owocowa dieta zachwalana przez Steve'a Jobsa

Frutarianie jedzą wyłącznie owoce.
Frutarianie jedzą wyłącznie owoce.
Wykop Skomentuj16

Frutarianizm to najbardziej restrykcyjna odmiana wegetarianizmu. Zwolennicy diety frutariańskiej  jedzą wyłącznie owoce i warzywa, których zerwanie nie powoduje śmierci, czyli inaczej zniszczenia rośliny.

Osoby, które świadomie przechodzą na frutarianizm, kierują się ideologicznym przekonaniem, co do zdrowotnego i pozytywnego wpływu tej diety na ich życie. Niestety lekarze, jak i dietetycy, są innego zdania. Według nich frutarianizm nie wpływa dobrze na organizm człowieka.

Frutarianizm to jedna z najbardziej restrykcyjnych odmian wegetarianizmu. Zobacz też, co to jest weganizm. Co jeść i kiedy dieta bez mięsa jest zdrowa.

image
Frutarianie jedzą tylko owoce.

Kim są i co jedzą frutarianie?

Frutarianie jedzą posiłki składające się jedynie z owoców, wykluczając mięso i jego przetwory, a także warzywa, nasiona, pestki. Taki sposób żywienia odrzuca też wszelkiego rodzaju obróbkę termiczną. Zdarzają się odstępstwa, pozwalające na jedzenie orzechów i innych nasion 

Frutarianie nie mogą jeść owoców, których zerwanie "uśmierciłoby" roślinę. Sięgają tylko po te owoce, które rosną na drzewach lub krzewach. Najbardziej radykalni z nich jedzą tylko te owoce, które same spadną na ziemię. Ważne, aby były ekologiczne, tzn. nie zawierały pestycydów i innych substancji chemicznych. 

image
W diecie frutariańskiej ważne są też soki.

Zasady frutarianizmu i jadłospis 

W diecie frutariańskiej obowiązuje następująca klasyfikacja owoców:

  • kwaśne – owoce cytrusowe (grejpfruty, pomarańcze, mandarynki), ananas, granat, kiwi, 
  • średniokwaśne – jabłka, mango, brzoskwinie, czereśnie, wiśnie, 
  • słodkie – banany, winogrona, papaja, melon, figi, 
  • suszone – rodzynki, daktyle, śliwki, 
  • oleiste – awokado, oliwki, orzechy kokosowe, 
  • niesłodkie, czyli warzywa botanicznie należące do owoców – bakłażan, pomidor, ogórek. 

W jadłospisie diety powinny pojawić się surowe owoce, sałatki owocowe, koktajle oraz świeżo wyciskane soki. Posiłki należy spożywać w małych porcjach oraz w regularnych odstępach, najlepiej co 2-3 godziny. Wskazane jest picie dużej ilości płynów – około 2 litrów dziennie, w tym świeżo wyciskanych soków. 

Kilkudniowa dieta frutariańska wpływa pozytywnie na organizm - oczyszcza organizmu z toksyn oraz obniża masę ciała. Jednak stosowana dłużej może doprowadzić do powikłań. Owoce dostarczają dużych ilości cukrów prostych i małej ilości błonnika pokarmowego, przez co mogą powodować wystąpienie zaburzeń poziomu glukozy i insuliny we krwi. Ze względu na niską kaloryczność, niedobór pełnowartościowego białka jak i witaminy D, B12 oraz składników mineralnych: żelaza czy wapnia, może być przyczyną wystąpienia chorób np. osteoporozy, ogólnego przemęczenia, anemii. 

Diety frutariańskiej nie powinny stosować kobiety w ciąży, dzieci oraz osoby przewlekle chore. Każdy, kto chce przejść na dietę owocową koniecznie powinien skonsultować się z lekarzem i pozostać pod jego stałą opieką.

image
Dieta frutariańska ma też wady. fot. opracowanie własne

Być jak Steve Jobs

O szkodliwości frutarianizmu przekonał się Ashton Kutcher, który wzorem Steva Jobsa - wielkiego propagatora frutarianizmu - przeszedł na tę dietę. Chciał lepiej wcielić się w graną przez siebie postać. Na miesiąc przed zdjęciami do filmu zaczął jeść jedynie posiłki składające się z owoców, orzechów, nasion i innych części roślin. Dwa dni przed rozpoczęciem pracy na planie, aktor wylądował w szpitalu, uskarżając się na silne bóle trzustki. 

- Frutariańska dieta może prowadzić do naprawdę poważnych schorzeń. Zwijałem się z bólu. To było naprawdę przerażające... biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności – mówił aktor mając na myśli fakt, że Jobs zmarł właśnie na raka trzustki - wspominał aktor.

image
Ashton Kutcher wcielił się w postać Steve'a Jobsa. Podobni?


KJ

Wykop Skomentuj16
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie
Współpracujemy z portalem Medme

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości