Istnieje kilkadziesiąt rodzajów masaży. Różnią się one przebiegiem, techniką oraz środkami stosowanymi w jego trakcie.
Niektórzy decydują się na masaż ze względów zdrowotnych. Inni wybierają go jako formę relaksu i głębokiego odprężenia. Masaż może być doskonałym sposobem na zwolnienie tempa dla zapracowanych osób. W profesjonalnym gabinecie masażu możemy się spodziewać niezwykłych doznań dzięki kojącej muzyce, blasku świec i niezwykłym zapachom.
Zobacz też: Kąpiele termalne i ich wpływ na zdrowie – gdzie z nich korzystać?

Rodzaje masaży
Oferta masaży jest naprawdę bogata. Masaż balijski, masaż tajski, masaż Shiatsu, a może masaż hawajski Lomi Lomi czy ajurwedyjski – który wybrać?
- masaż leczniczy – stosuje się go w fizjoterapii. Ma on na celu zmniejszenie objawów chorób i urazów, zwłaszcza narządów ruchu, przykurczy mięśniowych, problemów ze stawami i mięśniami; polecany jest także po zakrzepach żył i przy problemach z oddychaniem. Technika przeprowadzania przypomina masaż klasyczny.
- masaż klasyczny – wykorzystuje technikę dotyku w celu wywołania u osoby masowanej dobrego samopoczucia i odprężenia, istnieje kilkanaście technik tego masażu, a we wszystkich przeprowadzane są kolejno: głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, uciskanie, oklepywanie, wałkowanie.
- masaży relaksacyjny - może być, np. masłem Shea, gorącymi kamieniami, świecą aromatyczną, gorącym olejem kokosowym, czy dźwiękiem mis tybetańskich. Masaż ten wprowadza w stan głębokiego relaksu, dzięki czemu zapominamy o stresie i zmęczeniu. Ciało uwalnia się od napięć, a mięśnie zyskują swobodę. Masaż ten koi nerwy i niweluje stres oraz stymuluje wydzielanie endorfin, które wywołują u nas uczucie szczęścia.

- masaż balijski - jego ojczyzną jest wyspa Bali, zwana „wyspą szczęśliwych ludzi”. Masaż balijski jest masażem głęboko relaksującym i odstresowującym. Zmniejsza zmęczenie, pomaga na bezsenność, likwiduje stres. Zapewnia intensywną stymulację układu krwionośnego i limfatycznego. Wspomaga regulację układu hormonalnego, normuje przemianę materii, niweluje napięcia mięśni i ból kręgosłupa. Redukuje bóle pleców, barków i szyi. Idealnie nawilża, pielęgnuje i regeneruje skórę. Może być stosowany jako element rehabilitacji po urazach. Polecany dla osób żyjących w stresie, przemęczonych, prowadzących siedzący tryb życia.
- masaż tajski - ten rodzaj masażu łączy elementy akupresury, Ajurwedy, Tai Chi i jogi pasywnej. Jest nazywany „jogą dla leniwych”, zachwyca dynamiką i rytmem. Masaż ten powoduje rozładowane napięcia mięśni, stawów i ścięgien, pobudzony zostaje układ krwionośny i limfatyczny, co przywraca równowagę w organizmie, relaksuje, jednocześnie dając zastrzyk energii.
- masaż Shiatsu - to masaż japoński, którego tradycja sięga 5000 lat wstecz. Ma tę przewagę nad zwykłym masażem relaksacyjnym, że odprężając i relaksując, dodaje energii. Według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, każdy zastój energii to choroba: narządu, psychiki, ducha. Praktyk sztuki masażu Shiatsu wsłuchuje się w energetyczny przekaz Twojego ciała, usuwając te blokady poprzez stymulację punktów akupresurowych. Uruchamia w ten sposób Twój naturalny potencjał samouzdrawiania. Słowo „Shiatsu” znaczy po japońsku „ucisk kciukami”, ale masażysta stosuje też ucisk dłońmi, łokciami, przedramionami i stopami. Masowane jest całe ciało z wyjątkiem stref intymnych, na masaż otrzymuje się jednorazową bieliznę.
- masaż hawajski Lomi Lomi– wykonywany jest za pomocą rolowanych po ciele pałeczek bambusa; używa się do niego ciepłego oleju oraz dźwięku – może być to zarówno muzyka, jak i śpiew masażysty czy masażystki. Celem masażu jest relaks oraz poprawa krążenia i stabilizacja systemu nerwowego.
- masaż ajurwedyjski - ma działanie detoksykacyjne i upiększające – wygładza i nawilża skórę. Sprawia, że staje się jędrna, elastyczna i aksamitnie gładka. Likwiduje niekorzystne skutki stresu, odpręża i rozluźnia. Ma działanie antydepresyjne. Poprawia przemianę materii, ułatwia trawienie i przyswajanie pokarmów, przez co wspomaga odchudzanie. Pobudza krążenie krwi i aktywuje procesy oczyszczania organizmu z produktów przemiany materii, toksyn i zanieczyszczeń. Stymuluje układ odpornościowy. Redukuje stany zapalne oraz obrzęki. Poprawia sprawność i elastyczność stawów. Oleje stosowane w trakcie masażu wnikają w tkanki głęboko, wywierając dobroczynny wpływ na skórę i organy wewnętrzne. Ich zapach odpręża fizycznie i psychicznie

- masaż szwedzki - to specjalna kompilacja najbardziej delikatnych technik, sprzyjających relaksacji. Specjalne techniki falujących ruchów eliminują zastoje i opuchliznę nóg. Wspomagają pracę układu krążenia i układu limfatycznego. Szwedzki masaż polecany jest szczególnie kobietom w ciąży, gdyż przeciwdziała rozstępom ciążowym i poporodowym. Redukuje też dolegliwości bólowe przeciążonego kręgosłupa, barków i karku. Zmniejsza zmęczenie mamy i wpływa uspokajająco na dziecko. Kobieta leży w pozycji bezpiecznej dla siebie i dziecka, a terapeuta wykonuje miękkie i delikatne ruchy głaskania, które przynoszą ulgę napiętym mięśniom.
- drenaż limfatyczny - modeluje sylwetkę, pomaga w walce z cellulitem i ułatwia utratę wagi. To skuteczna i szybka pomoc w eliminacji obrzęków. Poprawia kondycję, pielęgnuje i polepsza wygląd skóry. Idealnie relaksuje i odpręża. Przyśpieszając krążenie limfy, wspiera detoksykację organizmu. Przyśpiesza także rehabilitację po urazach. Drenaż limfatyczny to nie tylko ulga, lecz zabieg natychmiast poprawiający Twoje samopoczucie. Pacjent podczas sesji leży w pozycji drenażowej (z podniesioną masowaną kończyną), która ułatwia odpływ zalegającej chłonki. Masaż limfatyczny jest bardzo delikatny, powolny. Wykonywane przez terapeutę ruchy mają charakter przepychający.
- facefitness - to forma masażu twarzy. Regularna gimnastyka twarzy działa liftingująco na owal, niweluje na zmarszczki mimiczne i te związane z wiekiem, przywraca symetrię twarzy i witalność skóry. Facefitness aktywuje krążenie krwi i limfy w obrębię głowy, szyi i dekoltu, poprawiając koloryt cery, redukując obrzęki oraz potęgując wchłanianie substancji aktywnych z kosmetyków. Dodatkowo proste techniki automasażu rozluźniają napięcia mięśniowe w obrębie twarzy, niwelując zmarszczki mimiczne i zwiększając elastyczność skóry. Ten masaż może być wykonywany samodzielnie w domu
Komentarze