Masaż tajski wywodzi się z Indii i Tajlandii.
Masaż tajski wywodzi się z Indii i Tajlandii.

Masaż tajski - joga dla leniwych. Technika masażu, zastosowanie i przeciwwskazania

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 12

Masaż tajski wywodzi się z czasów starożytnych. Wiele osób, zmęczonych pracą i ciągłą gonitwą, decyduje się na relaksacyjny zabieg.

Masaż tajski - na czym polega? 

Masaż tajski ma za zadanie uwolnienie z ciała energii. Tajowie uważali, że płynie w nas 72 tys. niewidocznych dla oka kanalików, zwanych "senami", przez które przemieszczają się cząsteczki. Masażysta tajski uciskuje te miejsca w taki sposób, aby doprowadzić do rozluźnienia partii ciała. Specjaliści od masażu tajskiego uważają, że "seny" zaczynają się na pępku i kończą się na ustach. Od starożytności tysiące lat rozwój zabiegu ewoluował - dzisiaj możemy skorzystać z 80 różnych typów masażu. Do najpopularniejszych należą: klasyczny, olejkowy oraz ze stemplami ziołowymi.


image


Masaż tajski - technika

Rytmiczne uciskanie przez masażystę odbywa się na osobie, leżącej na twardym podłożu - na podłodze lub materacu. Kuracjusz ubrany jest w luźny ręcznik lub inne, przewiewny strój. Masażysta tajski używa nie tylko palców w czasie zabiegu - masuje konkretne miejsca na ciele całymi dłońmi, kciukami, łokciami, a nawet nogami. Osoba masowana przyjmuje pozycje, znane z jogi pasywnej - leży na brzuchu, plecach, bokiem albo siedzi. W przyjęciu konkretnej pozycji pomaga masażysta.

W czasie około dwugodzinnej sesji, poddany zabiegowi odpręża się, masowany nie tylko po plecach i brzuchu, ale palcach, stopach i uszach. Nacisk masażysty rękami i łokciami prowadzony jest w sposób rytmiczny na przebiegające aorty, dzięki czemu czujemy się odprężeni. Masażysta tajski często korzysta z wiedzy o liniach energetycznych, przebiegających wzdłuż ciała i masuje te punkty. Zabieg może odbyć się na cztery ręce. Na koniec, masażysta obmywa stopy kuracjusza gorącym ręcznikiem.

Zobacz też: Masaż - rodzaje i wskazania. Jaki masaż wybrać?

image


Przy zastosowaniu masażu tajskiego nie korzysta się z oliwy ani natłuszczających olejków. Zabieg odbywa się zgodnie z wielowiekową procedurą. Za najlepszą szkołę masażu tajskiego uważa się Królewską Akademię Masażu w Chiang Mai w Tajlandii.

Rodzaje masażu tajskiego

  • Klasyczny masaż tajski - połączenie technik akupresury oraz jogi pasywnej
  • Masaż olejkowy - wykonywany przy pomocy olejków aromatycznych;  wzmacnia układ odpornościowy i nerwowego oraz przyspiesza wydalania nadmiaru wody z organizmu poprzez stymulowanie porów skórnych
  • Masaż stemplami ziołowymi - masażysta korzysta z ziół, uciskując ciało, np.  trawa cytrynowa, kurkuma, liście eukaliptusa, imbir lekarski czy cynamonowiec. Podgrzane zioła uwalniają olejki eteryczne i są wcierane w ciało kuracjusza
  • Refleksologia - masaż stóp
  • Masaż pleców, ramion i głowy


Zastosowanie i zalety masażu tajskiego

Masaż tajski pomaga rozciągnąć ciało, co pozwala je ujędrnić i zredukować cellulit. Tajlandzka technika masażu jest wskazana dla osób, cierpiących na miażdżycę, bóle pleców, stawów i zmagających się ze stanami zapalnymi organizmu.


image


Relaks podczas masażu tajskiego sprzyja walce z depresją i zaburzeniami emocjonalnymi. Dzięki zabiegom, kuracjusz ma więcej energii na co dzień. Masaż tajski pomaga na migreny, bezsenność, uwalnia od toksyn, pobudza przemianę materii oraz reguluje przepływ krwi w organizmie. Polecany jest szczególnie osobom zestresowanym, pracującym w ciągłym napięciu emocjonalnym. Korzystają z masażu tajskiego również ci, którzy nie mają czasu na aktywność fizyczną.


image

Masaż tajski - przeciwwskazania 

Z masażu tajskiego muszą zrezygnować kobiety w ciąży, nie powinno się poddawać zabiegom w czasie miesiączki. Przeciwwskazania dotyczą również pacjentów chorych na serce, układ nerwowy czy wrzody. Z masażu tajskiego nie korzystamy również wtedy, gdy mamy problemy skórne. Unikamy spożywania nadmiernych posiłków trzy godziny przed relaksującym masażem.

Godzina masażu tajskiego kosztuje ok. 130-160 złotych.

Źródło: poradnikzdrowie.pl, portal.abczdrowie.pl, Wikipedia

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.




Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości