Napady paniki - na czym polegają i jak sobie z nimi radzić?

Nieuzasadniony, silny lęk to jeden z najczęstszych objawów ataku paniki. Fot. Shutterstock
Nieuzasadniony, silny lęk to jeden z najczęstszych objawów ataku paniki. Fot. Shutterstock

Przyspieszone bicie serce, nadmierne pocenie się, nieuzasadniony, silny lęk należą do najczęstszych objawów ataków paniki. Są one uciążliwymi doświadczeniami, które nieleczone potrafią znacznie utrudnić normalne funkcjonowanie.

Zazwyczaj powodowane są przez nadmierny stres, potrafią pojawiać się w najmniej spodziewanym momencie. Trwają kilkanaście minut i przez ich ofiary są często opisywane jako najgorsza rzecz, jakiej doświadczyły w życiu. Na szczęście można je leczyć, ponad 80% pacjentów odnosi korzyść z terapii i pracy nad przyczynami lęku.

Jak wygląda atak paniki?

Jest to napad silnego lęku, któremu towarzyszą silne objawy psychiczne i somatyczne. Może to być przyspieszone bicie serca, drżenie i pocenie się ciała, duszności czy zawroty głowy, ale także poczucie niestabilności psychicznej, myśli o śmierci czy iluzja zawału serca. Ten ostatni objaw jest przyczyną częstej błędnej diagnozy osób, które zamiast do psychologa trafiają do szpitala. Trwa od kilku do kilkunastu minut, w większości przypadków nie jest jednorazowy, ale pojawia się coraz częściej.

Przyczyny ataków paniki

Ataki paniki mogą wynikać z przyczyn genetycznych, jak i z czynników środowiskowych. W zależności od progu lękowego, z jakim rodzi się dana osoba, może być ona bardziej lub mniej lękliwa, co wpływa na prawdopodobieństwo jego wystąpienia. Tendencja do hiperwentylacji, czyli szybkich i krótkich oddechów w stresujących sytuacjach, może również się do tego przyczynić. Atak mogą wywołać narkotyki jak marihuana i amfetamina. 

Przyczyną ataku paniki może być silne przemęczenie, stres lub ciężkie przeżycie związane np. z chorobą osoby bliskiej. Są to przyczyny środowiskowe, często wynikające ze złych nawyków lub trudnej sytuacji życiowej, które mogą dotknąć każdego, bez względu na jego genetyczne usposobienie.

Długoterminowe problemy

Z czasem, po doświadczeniu kilku napadów, może wykształcić się lęk antycypacyjny. Polega on na lęku przed wystąpieniem ataku i prowadzi do zachowań takich jak stałe skanowanie ciała w poszukiwaniu potencjalnych sygnałów nieprawidłowości czy paniczne unikanie sytuacji kojarzących się z ich występowaniem. Osoby go doświadczające zaczynają mieć problemy z wykonywaniem najprostszych czynności życiowych takich jak zrobienie zakupów czy jazda autobusem, często również utrudnia to utrzymywanie relacji z innymi ludźmi. Prowadzi to do tzw. inwalidztwa społecznego, życie z czasem staje się podporządkowanie napadom lęku i nieudolnym próbom ich uniknięcia.

U siedemdziesięciu procent osób doświadczających ataków paniki występuje obawa przez seksem, ponieważ orgazm również może stać się czynnikiem spustowym. Przez wyżej wspomniane utrudnienia w czynnościach życiowych oraz stale nawracające nieprzyjemne przeżycia często u osób na nie cierpiące występuje depresja.

Leczenie profesjonalne

psychoterapia

W radzeniu sobie z atakami paniki i ich prewencją pomóc może zarówno psychoterapeuta, jak i leki. Terapia pozwala przyjrzeć się przyczynom stresu, który może je powodować, a także samemu lękowi, od którego można się wyleczyć albo przynajmniej nad nim zapanować. Ćwiczenia hiperwentylacji oraz rozmowa o typowych myślach nachodzących pacjenta podczas doświadczania ataku pozwalają oswoić się z tą trudną sytuacją oraz złagodzić stres. Środki farmakologiczne są stosowane , aby ułatwić radzenie sobie z atakami, a także pomóc wrócić do normalnego funkcjonowania przez zastosowanie leków antydepresyjnych.


Polecamy: Kryzys psychiczny - jak sobe z nim poradzić?


FJ


Lubię to! Skomentuj13 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości