Blog
Tak widzę to ja
Zdzislaw Sztorm
0 obserwujących 240 notek 247576 odsłon
Zdzislaw Sztorm, 5 września 2012 r.

Ogniska na macewach

 

 

Cmentarz na warszawskim Bródnie kojarzy się dość powszechnie z olbrzymią katolicką nekropolią zlokalizowaną w tej dzielnicy. Mniej ludzi zdaje sobie za to sprawę, że graniczy ona z funkcjonującym niemal 200 lat cmentarzem żydowskim, gdzie ostatniego pochówku dokonano w 1947 roku.

Jeszcze kilka lat temu jego teren był ulubionym miejscem libacji okolicznych pijaczków, wychodkiem dla czworonożnych pupili mieszkańców, a macewy przyozdabiały swastyki, Gwiazdy Dawida na szubienicy, oraz hasła w stylu „Żydzi to gówno”. Nie licząc na zreformowanie ludności tubylczej, podobnie jak w wielu innych miejscach Polski władze miasta postanowiły teren szczelnie zamknąć na cztery spusty.

Nie rozwiązało to jednak problemu. Nie tylko góry śmieci wzdłuż muru oddzielającego cmentarz żydowski od katolickiego nie zniknęły. Wbrew temu co piszą media teren wcale nie został oczyszczony z marginesu. Policja i straż miejska, które po głośnej medialnie dewastacji z 2010 roku obiecywały doglądanie terenu, nie zapuszczają się tu wcale. Ogrodzony teren stał się za to bezpieczną meliną, gdzie macewy służą za ławki a na grobach pali się ogniska. Młodzież z okolicznych szkół, która we współpracy z Gminą Żydowską, ŻIHem i Fundacją Nissenbaumów sprząta regularnie cmentarz, znajduje na jego terenie naprawdę przedziwne przedmioty. Nie tylko strzykawki i butelki, ale i części garderoby, rury oraz inne przywleczone tu nie wiadomo po co ustrojstwa.

Tak się dzieje na co dzień i miasta to jakoś specjalnie nie martwi. Dopiero kiedy dochodzi do spektakularnych dewastacji, jak z tego weekendu, kiedy znów zniszczono kilkanaście macew, temat powraca.*

Jednak być może paradoksalnie ten kolejny akt dewastacji przysłuży się cmentarzowi, bo miasto przyspieszy proces zwrotu go starającej się o to od dłuższego czasu Gminie Żydowskiej. W planach oprócz remontu samego cmentarza i jego ogrodzenia jest m.in. instalacja monitoringu. Teren prawdopodobnie dla bezpieczeństwa pozostanie zamknięty.

 

* http://www.tvnwarszawa.pl/informacje,news,da-i-slayer-na-macewach-14-zniszczonych-nagrobkow,56413.html

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

imageWilliam Turner - Snowstorm

"Każde nieszczęście w historii jest zapowiedziane; zawsze występują jakieś znaki na niebie, ostrzegające ludzi o niebezpieczeństwie. Rzadko ktokolwiek im wierzy." - Calek Perechodnik

Blog wyróżniony prestiżowym 37 miejscem na Liście Hańby Narodowej

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • @Autor Kiedy usłyszałem, że umarł, od razu pomyślałem o tym Twoim tekście. Mało rzeczy...
  • @historii-studentka Bardzo Pani dziękuję i cieszę się z Pani opinii :). Niestety w...
  • @somegreybloke Gmina ma pod opieką ponad 70 cmentarzy. Samo ich przekazanie nie rozwiązuje...

Tematy w dziale