Nic nowego pod słońcem
prawda boli?!
3 obserwujących
480 notek
94k odsłony
  48   0

Pielgrzymka słowiańska - Muzeum Okręgowe w Toruniu

Pielgrzymka słowiańska - Muzeum Okręgowe w Toruniu

https://muzeum.torun.pl/ratusz-staromiejski/

https://muzeum.torun.pl/aktualnosci/wystawa-miedzy-slupia-a-wierzyca-cmentarzyska-z-wczesnej-epoki-zelaza/

https://muzeum.torun.pl/muzeum-historii-torunia-w-domu-eskenow/

30.01.2022

Muzeum okręgowe w Toruniu w głównym swoim budynku: ratuszu staromiejskim, prezentuje wystawę archeologiczną czasową przygotowaną przez obecnie nieczynne muzeum archeologii w Gdańsku.

Na drugim piętrze budynku w dwóch salach przejściowych średniej wielkości pokazuje ona głównie popielnice ceramiczne z pokrywami i bez nich, i kilka innych niewielkich znalezionych zabytków: darów pogrzebowych.

Obszerność i jednostronność, monotematyczność tej wystawy pozwala się skupić na kształtach i zdobnictwie popielnic z wydzielonego okresu prahistorii.

Przy tym archeolodzy kształty i ornamenty popielnic, pokryw do popielnic, wiążą najczęściej z kultem i wierzeniami starożytnych, lub ewentualnie z ich kreatywnością, zmysłem artystycznym i estetycznym.

Ja jednak uważam, że kształty, formy tych wyrobów, oraz ich zdobienia bardziej trzeba wiązać z obserwacją otoczenia, naśladownictwem motywów naturalnych i próbami przedstawienia, odtworzenia symbolicznego własnego środowiska życiowego - właściwie są to pierwsze na ziemiach polskich próby przeniesienia trójwymiarowej rzeczywistości na dwuwymiarową płaszyznę obrazu.

Jakoś mało kto z archeologów jest chętny potraktować kształty i zdobienia tych naczyń ceramicznych jako tylko ilustrację, kopię z natury, swego rodzaju księgę scenek rodzajowych dla poznania codzienności ludzi starożytnych.

Ja sam zauważyłem tam zdobienie kreskowe: rysowany na płasko wóz (cztery koła) ciągnięty prze parę jakichś schematycznie narysowanych zwierząt.

Oraz pokrywę ceramiczną do popielnicy w kształcie nakrapianego muchomora (zrobione punktakiem).

Są tam małe naczynia ceramiczne w kształcie popielnicy z nakrywkami, które jednak ze względu na zbyt małą wielkość chyba raczej były naczyniami przystawkowymi.

https://zapytaj.onet.pl/Category/002,010/2,3151166,co_to_jeste_scena_rodzajowa.html

Wystawa w muzeum historii Torunia, wbrew info, którą uzyskałem od pani kasjerki, zawiera całkiem przyzwoitą i obszerną wystawę archeologiczną - też multimedialny opis prahistorii.

Ciekawostki:

- zabytki krzemienne i kamienne oryginalne i w odtworzonych replikach, w tym topór kamienny z niedowierconym otworem.

- siekierka miedziana - chyba neolityczna - dołączona do gabloty zabytków z brązu.

- dwie klejone białym gipsem około półmetrowe naczynia ceramiczne, chyba zasobowe, z czterema uchami.

- dwie duże wazy ceramiczne z okresu Celtów/Rzymian z trzema uchwytami, uchami.

- zestaw ozdób srebrnych, wisiorków i kabłączków.

- siekańce: posiekane monety srebrne, chyba rzymskie (kruszec).

Wyjaśniam też powód podejmowanych przeze mnie wysiłków co do poznania pradziejowej historii ziem polskich:

- kultura polska od wielu wieków podlega podmianie przez kulturę semicko-chazarską, nasilonej obecnie, te bajki semickie i chazarskie są tak natrętnie wciskane Polakom, że aż budzi to niesmak i potrzebę powrotu, dotarcia do źródeł kultury polskiej.

Gorzej nawet - obcy przejęli archeologię polską i starają się interpretować ją w semicko-chazarskich kategoriach rozumienia, co jest zupełnie niezgodne z tradycją ziem polskich i rolniczą ludową chłopską kulturą ludów, ludzi tu niegdyś zamieszkujących.


Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura