Nic nowego pod słońcem
prawda boli?!
3 obserwujących
409 notek
90k odsłon
  24   0

"Wierzenia Prasłowian"

Jakub Zielina

https://www.znak.com.pl/ksiazka/wierzenia-praslowian-jakub-zielina-44967

"Wierzenia Prasłowian"

Autor ma sporą wiedzę o literaturze przedmiotu, dobrą pamięć i jest uporządkowany, systematyczny w pisaniu.

Książka ta ma "Wstęp", "Podsumowanie" i "Spis treści".

I na tym w zasadzie można skończyć recenzję jego książki, reszta jest milczeniem.

Chociaż nie, można tu dodać kilka uwag wyjaśnienia:

1. Recenzję pisze się z paru powodów, jednym z nich jest potrzeba korekty błędnych, np. zbyt ogólnych, tez autora, ja tu mam taką analogię do tarczy strzeleckiej, która ma dziesięć obszarów trafienia, gdy autor trafia ze swą książką względem tematu dalej od środka tarczy recenzja może to skorygować, tutaj jednak Autor w ogóle nie trafił w tarczę, więc nie ma co korygować, tylko wyrzucić tę książkę do katalogu bajek.

2. Autor usiłuje do Słowiańszczyzny zastosować żydowski aparat naukowy (Claud Levi-Strauss - str.7) - według mnie jest to kompletne szaleństwo, bo aparat ten nie wymaga żadnej konfrontacji z rzeczywistością, ze znaleziskami archeologicznymi - i dokładnie tak postępuje Autor ograniczając się do pomysłów luźno opartych na literaturze, wątpliwej wartości skojarzeniach i fantazji.

3. Skoro zatem powyższa metoda jest według mnie poważnym nadużyciem naukowym, to co proponuję w zamian, ano jest taki film "Znachor" niewątpliwie mocno konsultowany z fachowcami chirurgami, lekarzami, gdzie w stosunku do tytułowego "znachora", który jest profesorem chirurgii po częściowej amnezji, a który dokonuje udanych poważnych operacji chirurgicznych jedynie po obmacaniu pacjenta, bez zdjęć rentgena, rzeczoznawca chirurg (dobrze poinstruowany aktor oczywiście) używa słów, że ma on poza wiedzą specjalistyczną, doświadczeniem, i talentem, "fenomenalną intuicję chirurgiczną, rzecz bardzo rzadko spotykaną", i to jest właśnie istota mojego wywodu - Autor tej intuicji slawisty nie ma i z tego powodu tworzy potworki nazywając to "wierzeniami Prasłowian".

Wstyd, ruja i porubstwo!


Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale