Nic nowego pod słońcem
prawda boli?!
3 obserwujących
496 notek
96k odsłon
  96   0

Kupalnocka - pokładziny

Kupalnocka - pokładziny

https://pl.wikipedia.org/wiki/Noc_Kupa%C5%82y

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pok%C5%82adziny

Uważam, że wierzenia Słowian ściśle powiązane były z ich obrzędami, rytuałami, ceremoniami: codziennymi rutynowymi i odświętnymi uroczystymi.

Obrzędy Słowian przetrwały w kulturze ludowej, jakkolwiek w formie i treści zmienionej, więc tam trzeba ich szukać, ale też oczyszczać z naleciałości kosmopolitycznych.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kosmopolityzm

Przyjmując dominację "boga" ROD-a w kulturze słowiańskiej trzeba też przyjąć za ważny temat:

- Jak u naszych słowiańskich przodków realizował się znany z innych kultur kult płodności, jakie przybierał specyficzne lokalne formy.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Rod_(b%C3%B3g)

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kult_p%C5%82odno%C5%9Bci

https://pl.wikipedia.org/wiki/Bachanalia

Z jednej strony mamy u Słowian pra-stary obyczaj: Kupalnockę, który sugerowałby jedną noc w roku pewnego poluzowania seksualnego.

Z drugiej strony pokładziny są integralną częścią ślubu, rozdziewiczenie czy rozprawiczenie młodej mężatki dokonuje się według świadectw ludowych prawie jawnie, być może na oczach, a na pewno na uszach, świadków ślubu - i to bez wstydu czy pruderii, która pojawia się dopiero później w kulturze szlacheckiej - jest to akt małżeński traktowany fizycznie i surowo, a zmierzający do najszybszego urodzenia dziecka, potomka Rodu, w żadnym wypadku przyjemność, zabawa lub temat do żartów.

Chyba jednak nie ma w kulturze słowiańskiej zwyczaju podobnego do innych kultur, obnoszenia się matki panny młodej z zakrwawionym prześcieradłem, jako dowodem na jej przed-ślubne dziewictwo.


Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale