zenjk zenjk
55
BLOG

"Bohaterowie dawnych Słowian"

zenjk zenjk Kultura Obserwuj notkę 0

Tomasz Kosiński

http://slavia-lechia.pl/hastag/tomasz-kosinski

"Bohaterowie dawnych Słowian"

2022

Autor, podobnie jak paru innych: Bieszk, Białczyński, itp., uprawia w literaturze pewien typ fantastyki pseudo-naukowej - dociekań zza biurka.

Z naukowego punktu widzenia byłoby to do pominięcia, gdyż nie liczy się z archeologią, ale jest pewnego typu inspiracją.

Chodzi o to, że poważni naukowcy nie mają ani czasu, ani ochoty na "gdybanie" - wchodzą zatem w takie zakresy amatorzy, pewnego typu zapaleńcy, którzy nie liczą się z ograniczeniami dotyczącymi wiedzy naukowej, tj. pewności 100% (z tą pewnością naukową różnie bywa, co usiłuję pokazać w moich recenzjach).

Autor popełnia generalny błąd w tytule - ponieważ nie znamy obecnie żadnych pradziejowych rodzimych źródeł pisanych słowiańskich, postacie słowiańskie, które wymienia, są co najwyżej uznane przez obcych kronikarzy, dla Słowian byli jedynie, jeśli w ogóle istnieli, królami, władcami, wodzami, przywódcami, doraźnymi dowódcami wypraw, itp.

Akcentuje to pytania:

- Jaka była struktura społeczna dawnych Słowian?

- Jak kształtowała się z czasem władza wiecowa rady i jednoosobowa księcia?

- Kiedy i w jakich okolicznościach doszło do feudalizacji społeczeństwa słowiańskiego?

Nie jest wykluczone, że na podstawie znalezisk archeologicznych uda się z czasem odpowiedzieć na te pytania w pełni, lub przynajmniej częściowo.

-


zenjk
O mnie zenjk

spokojny - zdziwiony

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura