47 obserwujących
4970 notek
1780k odsłon
132 odsłony

W krainie Zosi Samosi

Wykop Skomentuj6

Media donoszą o bezprecedensowej fali krytyki, jaka wylała się na program „szkoła w TVP”. Gdyby to była tylko krytyka, to nie miałbym zastrzeżeń, ale podejrzewam, że tu chodzi także o najzwyklejszy hejt.

Nawet gdyby program zasługiwał na krytykę ze względu na wady, to spróbujmy rozdzielić te dwea aspekty, czyli kwestię jego jakości i kwestię jego oceny.

Otóż program został przygotowany, jak sugerują głosy, bez przygotowania, co mnie wcale nie dziwi, bo nie było na to czasu. Ale ten brak przygotowania może być dowodem na występowanie kilku rzeczy – braku instytucjonalnej sieci, która mogłaby zagwarantować natychmiastowy napływ profesjonalnych kadr z pomysłami na realizację takiego złożonego przedsięwzięcia i braku umiejętności moblizowania się obywatelskiego w postaci oddolnego pospolitego ruszenia. Mówiąć krótko – zawiodła umiejętność współpracy w sytuacji emergency.

Mam pytanie do besserwisserów: dlaczego nie zgłosili się natychmiast do projektu by zaoferować swoje usługi ?

Wygląda na to, że mamy do czynienia z efektem tzw III RP – przez 25 lat establishment postkomunistyczno-demoliberalny nie był zainteresowany rozwijaniem sieci wspólnoty, a może nawet był wręcz zaangażowany w blokowanie formowania się takiej wspólnoty i ten efekt objawił się w nieporadności insyytucjonalnej, obywatelskiej i fali hejterskiego besserisserstwa. Zmarnowane ćwierćwiecze.

Oprócz sprawnego państwa z jego instytucjami, niezbędna jest, co stale podkreślam, zdolna do szybkiej mobilizacji oddolna sieć obywatelska. A my nadal jeszcze żyjemy w krainie Zosi Samosi, gdzie każdy sobie rzepkę skrobie.

Wykop Skomentuj6
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo