Blog
Z Francji o Francji, i nie tylko
Tomasz Siemieński
Tomasz Siemieński Dziennikarz. Polska redakcja t
0 obserwujących 292 notki 290865 odsłon
Tomasz Siemieński, 16 kwietnia 2012 r.

Z cyklu „Ciekawy kraj”: Komu bije czcionka?

Osobiście byłem za tym, żeby tego tematu nie robić w Euronews. No bo cóż, zwykła przepychanka na ulicach Katowic, z jednej strony demonstracja ONR-u, ponoć 200 – 300 osób, z drugiej strony Śląski Ruch Antyfaszystowski, chyba jeszcze mniejsza grupa. No i było, jak miało być – krzyki, pałki, latające butelki, walka na pięści, policja, aresztowania, i z głowy. Nic ciekawego w kontekście drającego kryzysami świata. 

Jednak w nocy z soboty na niedzielę temat ten został zrobiony, bo dotarły materiały wideo i niewiele się przez parę godzin działo gdzie indziej. Powstał z tego, i chodził na antenie przez całą niedzielę, króciutki 20-sekundowy materiał. No trudno.
 
Ale w niedzielę przyjrzałem się nieco dokładniej temu materiałowi. I zauważyłem zabawną rzecz. Dzielni chłopcy paradowali na ulicach Katowic z transparentem długim może na 6 – 8 metrów. Na transparencie dyktowane bezinteresownym ludzkim braterstwem hasło: „Śmierć wrogom ojczyzny”.
 
Tylko to słowo „wrogom” było jakoś tak dziwnie napisane – odmienną czcionką, dość zresztą trudną do odczytania. Chodziło niewątpliwie o względy estetyczne, prawda?... Takie twórcze poszukiwania artysty, pasjonującego się pewnie oryginalnymi formami liter.
 
To przypominało jakieś inne pismo. Cyrylica?... raczej nie. Solidaryca?... ani trochę. Alfabet armeński?... no nie. Japoński, chiński, wietnamski?... jeszcze mniej. No to może Braille, z czułej troski o niewidzących przechodniów?... wolne żarty!
 
Komu zatem śmierć, tak subtelnie przez panów demonstrantów zasugerowana?
 
Proszę zajrzeć na naszą stronę i mnie oświecić, bo trudno mi uwierzyć w to, co zobaczyłem:  
 
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Do niedawna - korespondent Polskiego Radia we Francji. A teraz - zapraszam do polskiego portalu Euronews: http://pl.euronews.com/ i do naszego fejsbuka: http://www.facebook.com/euronewspl

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • @ Igor No i nasz wysłannik też zrobił z nim wywiad :) Wygląda na to, że on między...
  • @szpak80 Niestety nie mam dokładnych statystyk, tylko globalne tendencje. No i nie wiem, co...
  • Wszyscy Informuję Państwa również, że nie będę dyskutował z beztreściowymi bluzgaczami...

Tematy w dziale