23 obserwujących
1245 notek
910k odsłon
  176   6

Gdzie list intelektualistów, obrońców wolności prasy w sprawie Słaunikawej?!

Sąd Obwodowy w Homlu skazał dziennikarkę TVP Irynę Słaunikawą na 5 lat kolonii karnej za "stworzenie formacji ekstremistycznej". Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy posiada informację o 29 pracownikach mediów więzionych obecnie na Białorusi. Romaszewska-Guzy przypomniała o szykanach władz białoruskich wobec innych dziennikarzy: Andrzeja Poczobuta oraz 29-letniej reporterki Biełsat TV Kaciaryny Andrejewej, skazanej na 8 lat i trzy miesiące pozbawienia wolności.

Sąd Obwodowy w Homlu skazał dziennikarkę TVP Irynę Słaunikawą na 5 lat kolonii karnej za "stworzenie formacji ekstremistycznej". [...] Iryna Słaunikawa od 15 lat jest związana z TVP, wcześniej była dziennikarką Biełsatu. W październiku ubiegłego roku została zatrzymana z mężem na lotnisku w Mińsku, gdy małżonkowie wracali z wakacji w Egipcie. Oboje zostali skazani pierwotnie na 15 dni aresztu za "zamieszczanie ‘treści ekstremistycznych’ na Facebooku". Chodziło o materiały Biełsat TV - chociaż pochodziły one z czasów, kiedy na Białorusi nie uznawano jeszcze tej stacji i nadawanych przez nią treści za ekstremistyczne. Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy posiada informację o 29 pracownikach mediów więzionych obecnie na Białorusi. Romaszewska-Guzy przypomniała o szykanach władz białoruskich wobec innych dziennikarzy: Andrzeja Poczobuta oraz 29-letniej reporterki Biełsat TV Kaciaryny Andrejewej, skazanej na 8 lat i trzy miesiące pozbawienia wolności. 3- VIII- 2022 pap

Od wyroku na dziennikarkę pracującą dla polskiej stacji TV minął prawie tydzień, a ciągle nie doczekałem się żadnego listu, apelu, protestu ze strony środowisk krzyczących codziennie o zagrożonej wolności słowa, wolnych mediach, demokracji. Doczekały się te środowiska pierwszej ofiary reżimu... i nic. Żadnego protestu po ambasadą Białorusi, żadnego wsparcia dla dziennikarki.

Gdzie te wszystkie Holland, Ostaszewskie, Applebaumy, Bodnary?

Dziennikarz polskich mediów skazany!

Środowiska broniące wolności słowa, mediów wreszcie się mogą wykazać. W sprawie Najsztuba który przejechał, jadąc bez prawa jazdy, OC i ważnego przeglądu staruszkę na pasach. Nie doczekali się też skazania Piotra Kraśki, który przez cztery lata nie płacił podatków. 

Powinni więc zareagować w sytuacji prawdziwego reżimu który zagraża wolności, niezależności dziennikarzy i mediów. Iryna Słaunikawa i Andrzej Poczobut zasługują choćby na nagłośnienie tego co ich spotkało i co przeżywają. Anne Applebaum czy Agnieszka Holland mogą choć raz wykorzystać swe wpływy i znajomości do nagłośnienia działań prawdziwego reżimu, prawdziwego łamania wolności słowa, niezależności mediów.... 

Lubię to! Skomentuj10 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka