21 obserwujących
1201 notek
881k odsłon
1179 odsłon

Krakowskie trybuny międzywojnia cz.1-Żydzi

Wykop Skomentuj8

Artykuł z "Rzepy" zmobilizował mnie do napisania notki o której dawno myślałem:) http://www.rp.pl/artykul/638842_Zadymiarze-z-miedzywojnia.html

Ja napiszę o trybunach przedwojennych w Krakowie. Zacznę od roku kibiców żydowskich i ich relacji w tamtych latach. W 1922roku Tydodnik Sportowy  z 26 maja tak opisuje mecz Cracovia-Jutrzenka "To juz wyglądalo na nie na grę mistrza (Cracovii)wobec młodego pretendenta (Jutrzenkę), ale na rzeźnię, aklamowaną w dodatku przez zorganizowany chór na galerji, starający sie wpłynąć na sędziego pieśnią "nawet sędzia nie pomoże". Pono organizuje sie drugi chór, ćwicząc pieśń "nawet wieprz nie pomoże". Tym razem wieprzyk pomógł Cracovii...."

Podsumowując mecze Cracovia-Jutrzenka i Wisła-Makkabi które odbyły sie tego samego dnia dziennikarz pisze. "Nie zawodzi również wspomnieć, jaki jaki charakter przybrała na obu boiskach radość z powodu pokonania drużyn żydowskich u gawiedzi ulicznej i niektórych fanatyków niekulturalnych. Wyzwiska i przezwiska pod adresem Żydów były głośnym objawem zadowolenia. Przyczyni się to tylko do absentowania się tej części mieszkańców od matchów na wspomnianych placach, a że stanowi ona jakie 70% bywalców matchowych, najgorzej wyjdą tylko kasy klubowe które przy niezwalczaniu tych tendencji z trudem zamortyzują adaptacje i inwestycje na swych placach robione".

Zachowanie kibiców Wisły musi budzić zdziwienie ponieważ w paździeniku 1921 roku, grała mecze przyjacielskie z Makkabi.....Tak opisywał Przegląd sportowy z 5-XI ten mecz,  odbył się on 29 paździenika. "Drugie z rzędu przyjacielskie zawody w obecnym sezonie między powyższemi drużynami przyniosły znowu zwycięstwo Wiśle. [...] Przed rozpoczęciem zawodów wręczyła Makkabi Wiśle wspaniale haftowany proporzec, poczem nastąpiło uczczenie dwóch graczy Makkabi. [...] Zachowanie się publiczności, a specjalnie kilku czloków Makkabi, pozostawialo wiele do życzenia". 

A w 1925 roku Tygodnik Sportowy tak opisywał sytuację trybun krakowskich i nie tylko:).Opis z 15 kwietnia "I Cracovia musiała przechodzić ciężki okres przesileniowy. Skutki imperialistycznej polityki sportowej, utrata graczy, spowodowały przed 2ma laty upadek klasy gry, utratę mistrzostwa państwowego i okręgowego, utratę publiczności wreszcie konkurencji. Zdobywała je powoli Wisła, krok za krokiem, przy wybitnej pomocy i sojuszu z Makkabi. Aż pewna siebie Wisła zerwała niespodziewanie i bez przyczyny przyjaźń z białoniebieskimi i zwróciła ostrze swej ekspansji przeciw wejściu Makkabi do klasy A. W dobrze zrozumianym własnym interesie podjęła ten sojusz Cracovia i odtąd datuje sie izolacja Wisły. Straciła ona za jednym zamachem całą publiczność żydowską i zwolenników Cracovii, a więc całą frekwencję sportową Krakowa. Stąd to pochodzi, że tysięczne tłumy idą co tydzień na mecze Cracovii, a przechodząc kolo boiska  Wisły wskazują palcami na pustki u czerwonych [...] Jakkolwiek jest, ma narazie Cracovia całą publikę za sobą. A do tego przyczyniają się niemniej jej wyniki, jej gra, jej atak i porcja goli, jaką umie ona raczyć swą wybredną publikę". http://files.tinypic.pl/i/00485/ldj6ah1wa31w.jpg

Stąd też brały sie w owym czasie napięcia między kibicami Cracovii a kibicami Wisły i Makkabi. Tak jak np. 6 listopada 1921 w meczu Makkabi z Cracovią. Relacja z Przeglądu Sportowego z Soboty 12 litopada "Żaden prawdziwy sportsmen nie opuszczał ostatniej niedzieli boiska Makkabi  bez uczucia żalu i wprost fizycznego wstrętu. to czegośmy byli świadkami, niegdy nie można bylo nazwać zawodami sportowymi. I jeszcze nigdy w Krakowie tak publiczność jak i gracze tak dalece sie nie zapomnieli, jak to mialo miejsce na placu sportowym Makkabi.[...] A jeszcze druga sprawa. W żadnym wypadku nie powinnismy pozwolić nikomu na przenoszenie  antagonizmów i zawiści politycznych na grunt sportowy. Niestety, pewne nieodpowiedzialne czynniki starają sie od pewnego czasu załatwiać swe ob rachunki polityczne na boisku sportowem".

Makkabi było związane z ruchem syjonistycznym, Jutrzenka była klubem lewicowych żydów związanych z Bundem, Makkabi miało jeszcze "zgodę" z Wisłą. Opisując zadymy, czy też wybryki z tamtych lat musimy patrzeć na otoczkę polityczną tamtego okresu. Cracovia jako jedyny klub krakowski, nie wspierała tak jak Wisła  syjonistów, nie wspierała też lewicy stąd też wynikały napięcia. O tym powinien pamiętać autor artykułu w "Rzepie" jeśli juz chciał być na czasie, pisząc o zadymiarzach tamtych lat.

Patrząc na ralcje w owych latach, jedno zadziwia.......Zadziwia łatwość z jaką Wisła i jej kibice potrafili płynąć z prądem. Jak trza było, to byli rezerwą Cracovii, jak było wygodnie to i zgodę z Makkabi mieli. Jak sie później okazały nośne postulaty antyżydowskie do Wisła oczywiście pierwsza do paragrafu aryjskiego:). Potem zaś pion gwardyjski, wychwalanie go na flagach i pieśniach, teraz zaś wybielanie historii i udawanie rdzennie Polskiego patriotycznego klubu, ups Towarzystwa:). Czy jest jakiś drugi równie "obrotny" klub??

Wykop Skomentuj8
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale