Prawo to zbiór norm i zasad postępowania, które powstały w związku z istnieniem i funkcjonowaniem państwa lub innego uporządkowanego organizmu społecznego. Przepisy te ustanowiły właściwe organy władzy i są one przez nie stosowane dla ogółu obywateli, włącznie za zastosowaniem przymusu. Wiele norm prawnych nie jest w praktyce przestrzeganych. Wynika to z różnych czynników m.in. z przyzwolenia społecznego na łamanie norm, istnienia „martwego prawa”, które obowiązuje, ale nie jest przestrzegane, albo prawa „niedoskonałego”.
Prawo dzielimy m.in. wewnętrzne i międzynarodowe. Wśród prawa wewnętrznego wyróżnia się: prawo konstytucyjne, prawo cywilne, prawo pracy, prawo karne, prawo administracyjne, prawo kanonicze, prawa człowieka, prawo rodzinne i opiekuńcze, prawo finansowe, prawo podatkowe, prawo handlowe, prawo budowlane, prawo bankowe, prawo autorskie, prawo prasowe, prawo medyczne, prawo lotnicze i inne.
Wśród nauk prawnych wyróżnia się trzy działy: szczegółowe nauki prawne (dogmatyka prawa), które zajmują się opisem, systematyzacją i wykładnią prawa obowiązującego; ogólne nauki prawne - zaliczane są tu dyscypliny zajmujące się ogólnymi zagadnieniami związanymi z prawem (filozofia i teoria prawa) oraz nauki historycznoprawne (historia państwa i prawa, historia doktryn prawnych). Wiele innych nauk zalicza się do tzw. nauk pomocniczych prawoznawstwa. Są to m.in. kryminalistyka, kryminologia, medycyna sądowa, informatyka prawnicza, logika prawnicza i socjologia prawa.