W Polsce trwa cisza wyborcza przed głosowaniem w wyborach prezydenckich 2025. Obowiązuje ona od północy z piątku na sobotę i potrwa do zakończenia głosowania w niedzielę, które zaplanowano w godzinach od 7:00 do 21:00. Za złamanie ciszy wyborczej grozi grzywna, a w przypadku publikacji sondaży – nawet do miliona złotych.
Jak długo trwa cisza wyborcza?
Cisza wyborcza rozpoczyna się 24 godziny przed dniem wyborów, czyli w nocy z piątku na sobotę, i kończy się po zamknięciu lokali wyborczych w niedzielę. Jeśli żadna z komisji nie zdecyduje o przedłużeniu głosowania, cisza zakończy się o godz. 21:00.
Czego nie wolno robić w czasie ciszy wyborczej?
W czasie ciszy wyborczej całkowicie zakazane są działania mające na celu agitację wyborczą. Oznacza to zakaz:
- publicznego zachęcania do głosowania na konkretnego kandydata
- organizowania wieców, pochodów i zgromadzeń politycznych
- wygłaszania przemówień wyborczych
- rozpowszechniania materiałów wyborczych
Zakaz obowiązuje również w internecie, w tym w mediach społecznościowych. Agitacja nie może być prowadzona w żadnej formie – nawet zdalnie.
Co z plakatami i materiałami sprzed ciszy wyborczej?
Plakaty i materiały wyborcze rozwieszone przed rozpoczęciem ciszy wyborczej nie muszą być usuwane. Jednak nie można ich eksponować w sposób aktywny – np. poruszając się pojazdem oklejonym banerami. Taki pojazd może stać zaparkowany, ale nie wolno nim się przemieszczać.
Cisza wyborcza a lokale wyborcze
W lokalu wyborczym obowiązuje całkowity zakaz agitacji – nie można eksponować symboli, znaków, ubrań ani materiałów promujących konkretnego kandydata lub komitet. Obowiązuje zasada neutralności przestrzeni do głosowania.
Zakaz publikacji sondaży i wysokie grzywny
W czasie ciszy wyborczej nie wolno publikować żadnych sondaży – zarówno przedwyborczych, jak i tzw. exit polls (czyli badań prowadzonych w dniu głosowania). Za złamanie tego zakazu grozi grzywna w wysokości od 500 tysięcy złotych do nawet 1 miliona złotych.
Z kolei za inne formy agitacji – w tym w internecie – również grozi grzywna. O tym, czy doszło do złamania ciszy wyborczej, decydują organy ścigania oraz sądy.
Gdzie zgłaszać naruszenia ciszy wyborczej?
Państwowa Komisja Wyborcza przypomina, że wszelkie podejrzenia złamania ciszy wyborczej należy zgłaszać bezpośrednio Policji. To funkcjonariusze i sądy oceniają, czy dane zachowanie było naruszeniem przepisów.
Z tego artykułu dowiedziałeś się:
- Kiedy rozpoczyna się i kończy cisza wyborcza przed wyborami prezydenckimi 2025
- Jakie działania są zabronione w czasie ciszy wyborczej, także w internecie
- Czy można pozostawić plakaty wyborcze na ulicach podczas ciszy
- Jakie grzywny grożą za publikację sondaży i łamanie zakazu agitacji
na zdjęciu: urna wyborcza, zdjęcie ilustracyjne. fot. PAP/Tomasz Gzell
Inne tematy w dziale Polityka