156 obserwujących
8143 notki
21481k odsłon
1582 odsłony

Urodziny Radia Maryja bez najwyższych władz PiS. Kaczyński dziękuje za wsparcie w wyborach

Założyciel i dyrektor Radia Maryja oraz TV Trwam o. Tadeusz Rydzyk podczas różańca ze słuchaczami, fot. PAP/Tytus Żmijewski
Założyciel i dyrektor Radia Maryja oraz TV Trwam o. Tadeusz Rydzyk podczas różańca ze słuchaczami, fot. PAP/Tytus Żmijewski
Wykop Skomentuj78

Tłumy słuchaczy z kraju i zagranicy przybyły do Torunia na obchody 28. rocznicy powstania Radia Maryja. Tym razem u boku o. Tadeusza Rydzyka zabrakło premiera czy prezesa PiS, ale pojawił się wicepremier Jacek Sasin oraz kilku ministrów.

Uroczystości odbywają się w hali widowiskowo-sportowej "Arena" przy ul. Bema. Uczestniczą w nich m.in. wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk i minister Michał Woś, przyszły szef resortu środowiska, a także kilkudziesięciu parlamentarzystów i przedstawiciele władz lokalnych.


- Rząd RP kieruje do państwa dzisiaj serdeczne pozdrowienia i życzenia z okazji tego pięknego jubileuszu. 28 lat to rzeczywiście cudowny wiek – jeszcze młodość, ale już też wielkie doświadczenia. Tak jest również z Radiem Maryja, które cały czas ma w sobie młodzieńczą witalność, chęć zmieniania świata, ale jednocześnie za sobą wiele doświadczeń – często trudnych – mówił Sasin.

Dodał, że wszyscy pamiętają, jak Radio Maryja broniło się na medialnym rynku i walczyło – mimo kłód rzucanych pod nogi. Podkreślił, że wówczas jego środowisko polityczne – Prawo i Sprawiedliwość – stanęło mocno po stronie Radia Maryja, co przyczyniło się m.in. do wygrania bitwy o koncesję.

- Radio Maryja jest fenomenem nie tylko w Polsce, ale również w Europie. Jego programy to bliski kontakt ze słuchaczami. (...) Nie bez powodu słuchacze mówią o sobie, że tworzą rodzinę Radia Maryja. Rodzina to coś więcej niż zestaw słuchaczy – ocenił Sasin.

Antoni Macierewicz w rozmowie z Telewizją Trwam powiedział, że Radio Maryja pokazało "integralny związek między katolicyzmem a polskością". - Nie ma dzisiejszej Polski bez Radia Maryja. To jest oczywiste – podkreślił.

Były szef MON zwrócił uwagę na „olbrzymią różnorodność” Radia Maryja, mówiąc, że „trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że w radiu występują nie tylko katolicy, ale i ludzie niewierzący, ale rozumiejący wagę chrześcijaństwa, religii, duchowości". - Tutaj Radio Maryja jest niewątpliwie radiem, które ma najszersze spectrum rzeczywistości społeczno-filozoficzno-duchowej w Polsce, jakie w ogóle jakiekolwiek medium przedstawia. To niezwykłość i wielki dorobek Radia Maryja, dlatego słuchacze radia oraz uczniowie Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej coraz częściej są liderami opinii publicznej, bo prezentują wartości, jakich często inni nie mają – powiedział marszałek senior Sejmu RP.

Zobacz jak wyglądały obchody 27. rocznicy powstania Radia Maryja

Listy okolicznościowe przesłali prezydent Andrzej Duda i szef PiS Jarosław Kaczyński. List od prezydenta Dudy odczytał minister w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski.

"Radio Maryja współtworzy demokratyczny pluralizm opinii. Korzystając z wolności słowa odważnie i suwerennie - realnie tę wolność umacnia. Zdecydowanie staje w obronie dobrego imienia Polski oraz chrześcijańskich i uniwersalnych wartości, na których opiera się cywilizacja europejska. (...) Tworzy przestrzeń duchowej i intelektualnej formacji, a jednocześnie niezależne, fachowe źródło informacji" - napisał prezydent Duda. Dodał, że Radio Maryja jest rodziną, która łączy się w modlitwie we wzajemnych intencjach oraz w intencji ojczyzny, a także pomaga potrzebującym.

Z kolei list od prezesa PiS odczytał szef MON Mariusz Błaszczak. Kaczyński zwrócił się w liście do słuchaczy Radia Maryja i podziękował za okazane PiS i obozowi Zjednoczonej Prawicy wsparcie w wyborach parlamentarnych. "Dzięki głosom Państwa mamy większość bezwzględną w Sejmie i możemy kontynuować polską politykę niepodległościową, politykę wzmacniania naszej politycznej, gospodarczej, kulturowej i duchowej suwerenności. Politykę podtrzymywania wszystkiego, co składa się na fundament naszej chrześcijańskiej cywilizacji" - napisał Jarosław Kaczyński.Mszę św., której przewodniczy metropolita częstochowski ks. abp Wacław Depo, poprzedziła modlitwa różańcowa, koncert w wykonaniu Reprezentacyjnej Orkiestry Marynarki Wojennej z solistami i aktorami scen polskich i koronka do miłosierdzia bożego.

- To radio rozmodliło Polskę, a Telewizja Trwam obudziła serca i sumienia Polaków przez prawdę w obrazie – podkreślił w homilii abp Depo. Dodał, że po 28 latach istnienia tego radia należy z całą mocą dopowiedzieć, że ono ocaliło i ocala chrześcijańską tożsamość Polski i Polaków w ojczyźnie oraz poza jej granicami.

- Wsłuchując się w wypowiedzi naszych przedstawicieli, przedstawicieli Rzeczypospolitej Polskiej, ośmielam się postawić niejako retoryczne pytanie: czy istniałaby dzisiaj Polska jako państwo niepodległe i czy przetrwałaby suwerenność duchowa narodu, gdyby nie Kościół katolicki i maryjny wymiar życia Polaków? – mówił w homilii abp Depo.

Metropolita częstochowski ostrzegł też przed "pełzającą ateizacją", jako przykład podając Marsze Równości, które uznał za kpinę z religii. Jako kolejny przykład podał spektakl pt. "Klątwa", który nazwał "zarazą".

Po abp. Depo przemawiał metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź. - Kiedy patrzyłem dziś na salę, nie zauważyłem ani jednego moherowego beretu - powiedział Głódź, wywołując salwy śmiechu publiczności. Przypomniał ponadto postać Jana Szyszki, który - jak podkreślił duchowny - nigdy nie odpuścił imprezy urodzinowej Radia Maryja. - Dzięki Radiu Maryja język polski wszedł do wszystkich emigracyjnych domów - powiedział duchowny. - Można powiedzieć, że Radio Maryja jest ambasadorem, kultywuje język polski, tradycję i wszystko to, co Polskę stanowi - zaznaczył.

Na końcu przemawiał o. Tadeusz Rydzyk. Po serii podziękowań poruszył również kwestie seksualności. - Księży nazywają homoseksualistami, pedofilami. To taka moskiewska prawda - powiedział szef Radia Maryja. - Nigdy z faceta nie będzie kobieta, jaka to równość. Oni naturę chcą zmienić! - dodał zabierając głos na temat Marszów Równości.

jaWykop Skomentuj78
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo