148 obserwujących
7403 notki
19349k odsłon
1959 odsłon

Greta Thunberg najmłodszym w historii człowiekiem roku "Time'a"

16-latka jest najmłodszą osobą w historii, która otrzymała wyróżnienie "Time'a", fot. PAP/EPA/J.J. GUILLEN
16-latka jest najmłodszą osobą w historii, która otrzymała wyróżnienie "Time'a", fot. PAP/EPA/J.J. GUILLEN
Wykop Skomentuj154

Amerykański tygodnik "Time" uznał Gretę Thunberg za człowieka roku 2019. Młoda szwedzka aktywistka ma 16 lat, została uhonorowana za działania w walce ze zmianami klimatu.

W sierpniu 2018 roku Greta Thunberg postanowiła co piątek protestować przed szwedzkim parlamentem, dopóki władze nie podejmą poważnych działań w walce ze zmianami klimatu. "Time" pochwalił ją za rozpoczęcie wówczas akcji, która przerodziła się w światowy ruch.

"W ciągu 16 kolejnych miesięcy przemawiała do głów państw w ONZ, spotkała się z papieżem, starła się z prezydentem USA i zainspirowała 4 mln ludzi do włączenia się w światowy strajk klimatyczny 20 września 2019 roku. Była to największa demonstracja w sprawie klimatu w historii ludzkości" - pisze "Time".

- Stała się najważniejszym głosem w najważniejszej sprawie naszej planety w tym roku, pojawiając się praktycznie znikąd, by stanąć na czele ogólnoświatowego ruchu - powiedział redaktor naczelny tygodnika "Time" Edward Felsenthal. Dodał, że aktywistka jest najmłodszą osobą uhonorowaną tytułem Człowieka Roku amerykańskiego magazynu.Szwedka zapoczątkowała inicjatywę szkolnych strajków nazywanych Piątkami dla Przyszłości (Fridays for Future), jest też inicjatorką globalnego ruchu „Młodzież dla klimatu”. Przemawiała także podczas szczytów klimatycznych ONZ COP24 w Katowicach i COP25 w Madrycie.

We wrześniu została jedną z laureatek alternatywnego Nobla za to, że "dała głos pokoleniu, które będzie musiało ponieść konsekwencje naszej politycznej niezdolności do powstrzymania zmian klimatu".

Thunberg  jest znana z ostrych, bezpośrednich wypowiedzi, nawołuje do natychmiastowego podjęcia działań w związku ze zmianami klimatu - pisze Reuters.

Nastolatka zrobiła sobie roczną przerwę w szkole, by prowadzić akcje na rzecz klimatu.

Tygodnik "Time" każdego roku przyznaje tytuł człowieka roku postaciom, grupom czy ideom, które zdaniem czasopisma wywarły największy wpływ na aktualne wydarzenia. W ubiegłym roku główną nagrodę "człowieka" roku otrzymali zamordowani, więzieni i szykanowani dziennikarze.

Tytuł jest przyznawany od 1927 roku. Wówczas wygrał lotnik Charles Lindbergh. W ostatnich latach główne nagrody otrzymywali m.in. były prezydent USA Barack Obama, kanclerz Niemiec Angela Merkel, papież Franciszek oraz obecny amerykański prezydent Donald Trump.

ja

Wykop Skomentuj154
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura