147 obserwujących
7427 notek
19433k odsłony
1402 odsłony

Znamy nowy skład Państwowej Komisji Wyborczej. Kim są nowi członkowie PKW?

Wręczenie powołań w skład Państwowej Komisji Wyborczej, fot. PAP/Paweł Supernak
Wręczenie powołań w skład Państwowej Komisji Wyborczej, fot. PAP/Paweł Supernak
Wykop Skomentuj23

Prezydent Andrzej Duda powołał nowy skład Państwowej Komisji Wyborczej. W PKW zasiądzie siedmiu członków wskazanych przez Sejm, a dwóch pochodzących ze wskazania Trybunału Konstytucyjnego i Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Z rekomendacji PiS w PKW zasiądą: Zbigniew Cieślak, Dariusz Lasocki oraz Arkadiusz Pikulik. Koalicja Obywatelska zgłosiła do Komisji Ryszarda Balickiego oraz Konrada Składowskiego. Lewica wskazała Liwiusza Laskę, zaś PSL-Kukiz15 - Macieja Miłosza. Prezes NSA wskazał do Komisji sędziego Sylwestra Marciniaka, zaś prezes TK wskazała sędziego Wojciecha Sycha.

Kadencja sędziów PKW wskazanych przez Sejm będzie wynosić cztery lata, kadencja pozostałych dwóch sędziów wyniesie dziewięć lat.

Podczas uroczystości powołania sędziów do PKW prezydent dziękował im za przyjęcie nominacji. - To jest bardzo ważna misja, PKW jest jednym z podstawowych elementów gwarancyjnych funkcjonowania demokracji w jej najbardziej sztandarowym wymiarze, jakim są wybory. PKW de facto gwarantuje wszystkie prawa wyborcze w sensie ich rzeczywistego funkcjonowania, dba o to, by wybory odbyły się tak jak należy - mówił Andrzej Duda.


Prezydent stwierdził, że wszyscy nowo powołani członkowie Komisji są bardzo doświadczonymi prawnikami, część z nich ma także doświadczenie pracy w PKW, a część ma dorobek naukowy związany z prawem wyborczym. W związku z tym prezydent oświadczył, że nie ma żadnych wątpliwości, że w sensie merytorycznym nowi członkowie Komisji są doskonale przygotowani do realizacji misji w PKW.

Dariusz Lasocki jest radcą prawnym. W 2007 r. pracował jako urzędnik w kancelarii premiera, był doradcą wicepremiera Przemysława Gosiewskiego. W latach 2010-2018 był radnym PiS w warszawskiej dzielnicy Praga-Południe. W wyborach samorządowych w 2018 r. został wybrany na radnego m.st. Warszawy; kandydował z listy PiS, choć nie jest członkiem partii.

Lasocki po powołaniu do PKW zrezygnował z mandatu radnego. - W odpowiedzialności za decyzję większości parlamentarnej, mając na uwadze dzisiejszą uroczystość i wręczenie przez pana prezydenta postanowienia o powołaniu mnie do PKW, żeby nie było żadnej wątpliwości, co do mojej bezstronności i apolityczności, zrezygnowałem z mandatu radnego m.st. Warszawy - przekazał.

Zbigniew Cieślak jest doktorem habilitowanym nauk prawnych. Specjalizuje się w prawie administracyjnym. W latach 90. był dyrektorem Biura Komisji Sejmowych, potem podsekretarzem stanu w MSWiA. Był też członkiem zespołu negocjacyjnego w sprawie członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Zasiadał w kolegium NIK. Od 2002 do 2006 był prorektorem Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W latach 2006-2015 był sędzią Trybunału Konstytucyjnego. Od grudnia 2014 r. zasiada w Państwowej Komisji Wyborczej, pełnił funkcję wiceprzewodniczącego PKW.

Arkadiusz Pikulik jest adwokatem. Ukończył aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Toruniu. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (ma stopień doktora). Prowadzi w Toruniu Kancelarię Adwokacką,  specjalizującą się w sprawach karnych, cywilnych, rodzinnych, administracyjnych.

Ryszard Balicki jest doktorem habilitowanym nauk prawnych, specjalistą w zakresie prawa konstytucyjnego, wykładowcą Uniwersytetu Wrocławskiego. W latach 2010-2011 był stałym ekspertem Komisji Nadzwyczajnej Sejmu RP do rozpatrzenia projektów ustaw o zmianie Konstytucji RP oraz ekspertem Podkomisji ds. opracowania "rozdziału europejskiego". Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi (2016) oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Konrad Składowski jest doktorem habilitowanym nauk prawnych, profesorem Uniwersytetu Łódzkiego; specjalizuje się w prawie wyborczym.

Liwiusz Laska jest doktorem nauk prawnych. Współtworzył prawo pracy,. W latach 2016–2018 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy. W latach 2014-2018 był prezesem Fundacji Praw Obywatelskich. Od 2018 r. jest ekspertem Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Jest też tłumaczem przysięgłym języka niemieckiego.

Sylwester Marciniak od 1998 r. jest sędzią Naczelnego Sądu Administracyjnego, od grudnia 2014 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej.

Maciej Miłosz jest radcą prawnym i adwokatem z Lublina. Odbył staż w Parlamencie Europejskim, działał w prawniczych korporacjach akademickich. Był sędzią Trybunału Stanu VIII kadencji Sejmu. Zakończył sprawowanie urzędu w listopadzie 2019 wraz z wybraniem nowego składu TS.

Wojciech Sych jest doktorem nauk prawnych. W latach 2001-2018 r. pracował w Sądzie Okręgowym w Poznaniu. W ramach delegacji orzekał w Sądzie Apelacyjnym w Poznaniu i w Sądzie Najwyższym. Postanowieniem prezydenta z października 2018 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Najwyższego. W kwietniu 2019 r. został wybrany przez Sejm na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Od lipca 2019 zasiada w PKW.

Od dnia powołania nowego składu PKW, prezydent będzie miał 110 dni na zwołanie pierwszego posiedzenia nowej Komisji. Do czasu otwarcia pierwszego posiedzenia nowej Komisji, PKW będzie działać w dotychczasowym składzie.

ja

Wykop Skomentuj23
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka