155 obserwujących
8147 notek
21498k odsłon
1759 odsłon

Polityczny spór o onkologię. PiS: Dajemy 30 proc. więcej na ochronę zdrowia

Minister zdrowia Łukasz Szumowski uczestniczy w spotkaniu dotyczącym podpisania umowy na rewitalizację i rozbudowę Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej Curie w Warszawie. Fot. PAP/Piotr Nowak
Minister zdrowia Łukasz Szumowski uczestniczy w spotkaniu dotyczącym podpisania umowy na rewitalizację i rozbudowę Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej Curie w Warszawie. Fot. PAP/Piotr Nowak
Wykop Skomentuj117

Narodowa Strategia Onkologiczna przewiduje 5 mld zł na walkę z rakiem w najbliższych latach - mówił w niedzielę wiceszef KPRP Paweł Mucha. Przedstawiciele opozycji zarzucali rządzącym, że 2 mld zł mogło w tym roku trafić m.in. na wsparcie pacjentów onkologicznych, ale ma zostać przekazane TVP i PR.  

Sejm opowiedział się w miniony czwartek przeciwko uchwale Senatu o odrzucenie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy abonamentowej, która zakłada rekompensatę w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla TVP i Polskiego Radia. Wcześniej lider PO Borys Budka i kandydatka tej partii na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska apelowali do przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości, aby nie odrzucać uchwały Senatu, a zaoszczędzone w ten sposób 2 mld zł przeznaczyć na dofinansowanie służby zdrowia i walkę m.in. z chorobami nowotworowymi. Teraz nowela czeka na decyzję prezydenta. 

Prezydencki minister Paweł Mucha był pytany w niedzielę w Polsat News, jak prezydent odniesie się do oczekiwania opozycji zawetowania przez niego nowelizacji ustawy o telewizji i radiofonii. 

Mucha przekonywał, że „jeżeli chodzi o wydatki na służbę zdrowia to w ciągu ostatnich pięciu lat mamy przyrost rzędu ponad 30 mld zł”. – Z inicjatywy prezydenta RP przyjęta została Narodowa Strategia Onkologiczna, pierwszy narodowy cancer plan, który jest zgodny ze standardami amerykańskimi, najwyższymi; to są realne pieniądze 5 mld zł, które ma być wydatkowane w najbliższym czasie; Ponadto ponad 100 mld zł w budżecie na służbę zdrowia – powiedział Mucha.

Andrzej Duda
Paweł Mucha, wiceszef KPRP: Z inicjatywy prezydenta RP Andrzeja Dudy przyjęta została Narodowa Strategia Onkologiczna. Fot. PAP/Rafał Guz

Wiceszef Kancelarii Prezydenta przywołał też tegoroczny raport Światowej Organizacji Zdrowia na temat raka, w którym znalazło się odniesienie do zainicjowanych przez prezydenta Dudę rozwiązań prawnych zabraniających korzystania z solariów przez osoby poniżej 18 r.ż.

W raporcie WHO z 2020 r., wskazano, że „istnieją przekonujące dowody na to, że narażenie na promieniowanie ultrafioletowe, w tym nadmierna ekspozycja na słońce lub każde sztuczne opalanie, zwiększa ryzyko wystąpienia w ciągu życia czerniaka”. Wskazano w nim, że w Stanach Zjednoczonych od 2012 r. 21 stanów uchwaliło przepisy zakazujące opalania się w pomieszczeniach osobom poniżej 18 roku życia. Przed wprowadzeniem takich przepisów 25 proc. uczennic liceum przyznało, że w poprzednim roku korzystało z solariów.

„W 2016 r. Eksperci z University of Texas MD Anderson Cancer Center nawiązali współpracę z interesariuszami w Polsce, w tym prezydentem Andrzejem Dudą. Wspólny przegląd danych z polskiego rejestru raka (2005–2015) wykazał prawie dwukrotne zwiększenie zachorowań na czerniaka u kobiet poniżej 45 roku życia. Po dialogu na temat negatywnych skutków opalania w solariach, potencjalnych korzyści zdrowotnych wynikających z ograniczenia dostępu do takich urządzeń i amerykańskich doświadczeń legislacyjnych, w 2017 r. Polska wprowadziła przepisy krajowe zabraniające opalania w pomieszczeniach osobom poniżej 18. roku życia” - czytamy w raporcie.

Przemysław Czarnek (PiS) przekonywał w Polsat News, że „w samym tylko województwie lubelskim na procedury i terapie onkologiczne na przestrzeni ostatnich pięciu lat, w stosunku do 2015 r. w 2019 r. przeznaczono prawie 40 proc. więcej środków; z poziomu 270 mln zł do prawie 390 mln zł”.

Temat sytuacji szpitali i środków przekazywanych na onkologię pojawił się również w późniejszym programie „Kawa na ławę” w TVN24, w którym również uczestniczył Paweł Mucha.

Bartosz Arłukowicz, b. minister zdrowia w rządzie PO-PSL, obecnie europoseł i szef sztabu wyborczego kandydatki PO na prezydenta Małgorzaty Kidawy-Błońskiej zwrócił uwagę, że w sobotę odwiedziła ona szpital w Ustrzykach Dolnych, gdzie - jak mówił Arłukowicz - rozmawiała ze zwalnianymi pielęgniarkami tego szpitala. – Tak naprawdę zestawienie tego kolorowego festiwalu konfetti i światełek z tym smutkiem tego szpitala w Ustrzykach Dolnych pokazuje to, że państwo skapitulowało. Wy skapitulowaliście, zostało wam tylko konfetti, tylko światełka i te pseudo patriotyczne pokrzykiwania – mówił polityk nawiązując do sobotniej konwencji wyborczej prezydenta Andrzeja Dudy.

– Z całą sympatią jeśli pan mówi o sytuacjach szpitali, to pytanie, czy mówi pan prawdę teraz, czy wtedy, kiedy na słynnym nagraniu mówił pan o tym, że trzeba w Małopolsce zlikwidować cztery szpitale. Pamiętam materiał TVN-u z roku 2015, który polegał na tym, że jedynym sukcesem pakietu onkologicznego jest to, że utrzymał się na stanowisku Bartosz Arłukowicz (minister zdrowia w rządzie PO-PSL ) – powiedział Paweł Mucha zwracając się do polityka PO.

Arłukowicz ripostował, że w Polsce na leki do chemioterapii wydaje się 750 mln zł dla wszystkich chorych na rakach. – A wy trzy razy więcej przekazujecie na propagandę telewizyjną dla TVP – powiedział Arłukowicz.

– 100 mld zł jest wydatkowanych na służbę zdrowia w tym budżecie – podkreślił Mucha.

Krzysztof Hetman (PSL) stwierdził, że gdyby prezydent Duda był rzeczywiście zainteresowany tym, co się dzieje wokół onkologii, to spotkałby się na przykład szefem ludowców Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, który - jak mówił - był pomysłodawcą projektu europejskiej strategii onkologicznej.

– Prezydent Duda wspólnie z najwybitniejszymi polskimi onkologami przyjął Narodową Strategię Onkologiczną, no bądźmy poważni – odparł Mucha.

Posłanka PiS Mirosława Stachowiak-Różecka stwierdziła, że politycy Platformy w sposób cyniczny wykorzystują temat onkologii. – To jest czysty cynizm, bo w sytuacji, w której my dołożyliśmy w czasie naszych rządów 30 proc. więcej pieniędzy na ochronę zdrowia, 35 mld więcej, dzisiaj jest to kwota przekraczająca 100 mld. Gdy państwo kończyliście swoją władzę w 2015 r. było to 70 mld z hakiem – mówiła.

– Za nami są kolejne programy onkologiczne, we Wrocławiu przed nami np. budowa nowego szpitala onkologicznego. Rządziliście w Polsce przez lata i niestety było to tylko na papierze i w rozmowach, my przechodzimy do czynów – podkreśliła posłanka PiS zwracając się do Arłukowicza.

Na realizację strategii onkologicznej z budżetu państwa zaplanowano 250 mln zł w 2020 r., 450 mln zł rocznie w latach 2021–2023 oraz 500 mln zł rocznie w latach 2024–2030.

KW


Wykop Skomentuj117
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo