156 obserwujących
8393 notki
22069k odsłon
5488 odsłon

Prezydent Duda podpisał umowę abonamentową. Prezes Kurski zostanie odwołany

Prezydent RP Andrzej Duda Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
Prezydent RP Andrzej Duda Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
Wykop Skomentuj532

Prezydent Andrzej Duda poinformował w piątek, że podpisał nowelę ustawy o radiofonii i telewizji i ustawy abonamentowej przyznającą w 2020 r. rekompensatę w wysokości 1,95 mld zł dla TVP i Polskiego Radia.

Postanowiłem wydać rozporządzenie ws. głosowania uchwały o odwołaniu Jacka Kurskiego z funkcji prezesa TVP - poinformował przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański. Dodał, że z 5-osobowej Rady już wpłynęły 4 głosy za odwołaniem Kurskiego.

Czabański wziął udział w wieczornym briefingu, podczas którego prezydent Andrzej Duda ogłosił, że podpisał nowelę ustawy o radiofonii i telewizji i ustawy abonamentowej przyznającą w 2020 r. rekompensatę w wysokości 1,95 mld zł dla TVP i Polskiego Radia. 

Przewodniczący RMN powiedział, że decyzję o wydaniu rozporządzenia o zarządzeniu głosowania w sprawie uchwały o odwołaniu Kurskiego podjął w związku z wystąpieniem prezesa TVP. Poinformował, że głosowanie uchwały będzie korespondencyjne i potrwa do poniedziałku. – Mogę państwu powiedzieć, że z pięcioosobowej rady już teraz wpłynęły cztery głosy za podjęciem uchwały – oświadczył. 

Prezes TVP napisał w piątek w liście do prezydenta Andrzeja Dudy, że w imię dobra Telewizji Polskiej oddaje się do dyspozycji prezydenta. Podkreślił, że jego osoba "nie jest i nie będzie" przeszkodą w zapewnieniu TVP stabilnych podstaw finansowania, uzależnionych od decyzji głowy państwa.

Andrzej Duda, Mateusz Morawiecki
Prezydent Andrzej Duda (P) oraz premier Mateusz Morawiecki (L) podczas konferencji prasowej dotyczącej ustawy abonamentowej. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Nowelizacja, której projekt przygotowali posłowie PiS, przewiduje wprowadzenie rekompensaty w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla TVP i Polskiego Radia w związku z utraconymi wpływami z opłat abonamentowych z tytułu zwolnień w 2020 r. oraz z uwzględnieniem niewypłaconych w latach 2018-2019 części rekompensaty. Środki te mają zostać podzielone między jednostki publicznej radiofonii i telewizji przez KRRiT z przeznaczeniem na realizowanie misji publicznej.

Posłowie PiS przekonywali, że rekompensata dla mediów publicznych musi być zapewniona, by mogły się one rozwijać; opozycja proponowała, żeby pieniądze te zostały przeznaczone na ochronę zdrowia, na przykład na leczenie onkologiczne. 

Sejm uchwalił nowelę ustawy o radiofonii i telewizji i ustawy abonamentowej 9 stycznia, następnie trafiła ona do Senatu, który odrzucił ją w całości. 13 lutego Sejm odrzucił sprzeciw izby wyższej i ustawa została przesłana do prezydenta. Miał on 21 dni na decyzję, czy ustawę podpisać, zawetować bądź skierować do Trybunału Konstytucyjnego. W piątek upływał termin na decyzje prezydenta. 

Prezydent Andrzej Duda od zeszłego tygodnia prowadził konsultacje w sprawie ustawy abonamentowej. Spotkał się w tej sprawie z przedstawicielami Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, przedstawicielami regionalnych ośrodków TVP i Polskiego Radia, a także prezesami Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. W tym tygodniu rozmawiał z szefem Rady Mediów Narodowych Krzysztofem Czabańskim.

KW

Wykop Skomentuj532
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura