156 obserwujących
8178 notek
21578k odsłon
1034 odsłony

Co z naszymi kredytami? Zawieszenie spłaty rat kredytów - projekt Związku Banków Polskich

Kredytobiorcy będą mogli liczyć na pomoc ze strony banków? Fot. Pixabay
Kredytobiorcy będą mogli liczyć na pomoc ze strony banków? Fot. Pixabay
Wykop Skomentuj16

Czas kwarantanny w domach i pandemia koronawirusa uderzy dotkliwie w kredytobiorców. Dlatego Związek Banków Polskich rozważa przedstawienie propozycji dla banków: odroczenie spłat rat kapitałowych wszystkich kredytów do trzech miesięcy. 

Akcję pomocy dla zadłużonych należy podjąć jak najszybciej. Związek Banków Polskich poinformował, że część banków zadeklarowała podjęcie pilnych działań. Organizacja zrzeszająca instytucje finansowe doradza: "uznanie przez banki za pożądane podjęcia przez nie pilnych odpowiednich i adekwatnych działań mających na celu zaadresowanie trudności w spłacie zobowiązań względem banków, które w związku z pandemią koronawirusa COVID – 19 mogą wystąpić po stronie kredytobiorców".

Kolejna sfera aktywności w najbliższym czasie powinna obejmować "zapewnienie klientów, że podejmowane przez banki działania służą wprowadzeniu możliwie uproszczonych i odformalizowanych działań pomocowych dla osób oraz przedsiębiorstw będących kredytobiorcami i znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej w związku z pandemią koronawirusa COVID – 19" - czytamy w komunikacie. 

Banki w zgodzie z przepisami obowiązującego prawa miałyby odroczyć spłatę wszystkich rodzajów rat kredytowych (hipotecznych, gotówkowych i inwestycyjnych) na okres trzech miesięcy. Ulga dotyczyłaby nie tylko klientów indywidualnych, ale też firmy. Pakiet pomocowy dla zadłużonych przedstawi w ciągu najbliższych dni Związek Banków Polskich. - Banki udzielą pomocy wszystkim przedsiębiorcom, którzy mieli na koniec 2019 roku zdolność kredytową, zostali dotknięci skutkami koronawirusa COVID - 19 i którym w najbliższych miesiącach upływa termin odnowienia istniejącego finansowania, w postaci odnowienia na wniosek klienta finansowania na okres do 6 miesięcy - brzmi jedna z propozycji organizacji. 

Za wnioski o odroczenie spłat rat kredytów banki nie pobiorą ani złotówki opłat lub prowizji od kredytobiorców. Wszystkie formalności będzie można załatwić nie wychodząc z domu w okresie zagrożenia epidemicznego w Polsce.

- Banki umożliwią składanie tych wniosków w sposób odformalizowany, tj. bez konieczności składania dodatkowych dokumentów i zaświadczeń potwierdzających w sposób szczegółowy aktualną sytuację finansowo-gospodarczą danego kredytobiorcy. Banki zapewnią możliwość składania ww. wniosków również w formie zdalnej, tj. za pośrednictwem poczty elektronicznej, bankowości elektronicznej lub telefonicznie stosownie do form komunikacji przewidzianych w danej umowie z bankiem. Banki dopuszczą możliwość składania ww. wniosków w formie zdalnej nawet w sytuacji, jeśli nie zostało to zapisane w umowie z bankiem, pod warunkiem możliwości dokonania identyfikacji klienta - poinformował Związek Banków Polskich. 

To nie jedyna optymistyczna wiadomość dla kredytobiorców. Prezes NBP Adam Glapiński zamierza przekonać Radę Polityki Pieniężnej do koncepcji obniżenia stóp procentowych. W efekcie zadłużeni spłacaliby niższe raty kredytów. Wysoki kurs franka - 4,16 złotych w poniedziałek - ma też wpływ na wysokość rat kredytów zaciągniętych w tej walucie.

"Puls Biznesu" podał, że pomoc kredytobiorcom była omawiana na wideokonferencji z udziałem minister rozwoju Jadwigi Emilewicz, ministra z Kancelarii Prezydenta Pawła Muchy i przedstawicieli banków. 

GW

Wykop Skomentuj16
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka