149 obserwujących
7752 notki
20417k odsłon
644 odsłony

Rekordowy pakiet pomocowy w USA. Dwa biliony dolarów na walkę we skutkami koronawirusa

Donald Trump. fot. PAP/EPA
Donald Trump. fot. PAP/EPA
Wykop Skomentuj52

Ok. 2 biliony dolarów przeznaczy rząd USA na złagodzenie skutków koronawirusa. To największa pomoc finansowa dla gospodarki w historii, media w USA nazywają pakiet "mamucim".

Po kilku dniach negocjacji  w nerwowej atmosferze pełnej wzajemnych oskarżeń Senat USA jednomyślnie przegłosował pakiet stymulacyjny na czas epidemii koronawirusa. Za ustawą liczącą 883 stron głosowali zarówno Demokraci jak i Republikanie.

2 biliony dolarów, czyli blisko 10 proc. PKB USA, to - zgodnie z danymi Banku Światowego - kwota przewyższająca PKB takich państw jak Kanada, Rosja czy Brazylia.

Pakiet przewiduje m.in. fundusz o wartości 500 mld USD na pomoc dla branż znajdujących się w trudnej sytuacji. Ponadto pakiet przeznacza 350 mld USD na pożyczki dla małych firm, 250 mld USD na zwiększoną pomoc dla bezrobotnych i 100 mld USD dla szpitali. Zapisano w nim również jednorazowe bezpośrednie transfery pieniężne w wysokości 1200 USD dla każdego Amerykanina zarabiającego mniej niż 75 tys. USD rocznie.

Pakiet ma na celu złagodzenie gospodarczych skutków epidemii koronawirusa, w wyniku której w Stanach Zjednoczonych zmarło ponad 900 osób, a zakażonych jest ponad 63 tys. W USA zamknięto tysiące firm, zagrożone są miliony miejsc pracy, a ponad połowie populacji USA nakazano pozostać w domach.

Izba Reprezentantów głosować będzie nad pakietem w piątek. Szybkie podpisanie ustawy zapowiedział już prezydent Donald Trump.

KJ

Wykop Skomentuj52
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka