149 obserwujących
7795 notek
20521k odsłon
2260 odsłon

Projekt zakazujący aborcji wraca do Sejmu. Dojdzie do zaostrzenia przepisów?

Kaja Godek. fot. Youtube/Telewizja Republika
Kaja Godek. fot. Youtube/Telewizja Republika
Wykop Skomentuj97

Obywatelski projekt całkowitego zakazu aborcji powraca do Sejmu. Autorzy chcą, by za usunięcie ciąży groziła kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Autorką projektu "Zatrzymać aborcję" jest Kaja Godek i jej Komitet Inicjatywy Ustawodawczej. Sejm zajmie się nim 15 kwietnia.

Projekt "Zatrzymaj aborcję" w Sejmie

Sejm po świętach wielkanocnych ma się zająć obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży - "Zatrzymaj aborcję". Projekt ten zakłada zniesienie możliwości przerwania ciąży ze względu na duże prawdopodobieństwo ciężkich i nieodwracalnych wad płodu. Propozycja zmian, pod którą podpisało się ponad 830 tys. obywateli, została złożona w Sejmie jesienią 2017 r.

- Pierwsze czytanie tego projektu przypada w bardzo ciekawym czasie, kiedy wszyscy są skupieni na zapewnieniu sobie bezpieczeństwa. Mamy do czynienia z narodową kwarantanną. Wszyscy staramy się chronić swoje życie i zdrowie, a także boimy się o zdrowie swoich najbliższych. Musimy pamiętać, że są takie osoby wśród nas, chociaż jeszcze w łonach matek, które o swoje prawa się nie upomną i obowiązkiem polityków jest pamiętać również o nich - powiedziała Godek. 

Dodała, że projekt będzie procedowany "w takim czasie, kiedy w sposób bardzo wymowny rozumiemy potrzeb ochrony i zdrowia życia". - To jest bardzo poważny sygnał, by na równi potraktować życie zarówno osób zdrowych, jak i tych, u których podejrzewana jest niepełnosprawność - podkreśliła.

Posłowie Lewicy twierdzą, że PiS trzymało projekt autorstwa m.in. Kai Godek w "sejmowej zamrażarce" przez długie miesiące, a poddanie go teraz pod głosowanie ma odwrócić uwagę od niedociągnięć w służbie zdrowia w dobie epidemii koronawirusa.


Przepisy aborcyjne obecnie

Obowiązująca od 1993 r. ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwala na dokonanie aborcji, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu, albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

W dwóch pierwszych przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki; w przypadku czynu zabronionego - jeśli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni.

Czarne Protesty i Strajki Kobiet 

22 września 2016 r., z powodu rozpatrywania przez Sejm projektu ustawy zaostrzającego przepisy dotyczące aborcji, z inicjatywy partii Razem zorganizowano protest pod Sejmem pod hasłem "czarny protest”. 

W większych miastach w Polsce kobiety wyszły na ulice, by zaprotestować przeciwko społecznemu projektowi ustawy, który zakazuje aborcji.

Akcja "Czarny Poniedziałek" rozwinęła się w mediach społecznościowych - do grup na Facebooku dołączyło tysiące kobiet. 

KJWykop Skomentuj97
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka