167 obserwujących
9575 notek
24837k odsłon
  1796   0

Polska w nuclear sharing? Mosbacher nie wyklucza, że broń jądrowa z Niemiec trafi do nas

Boeing EA-18G Growler, fot. Wikimedia Commons
Boeing EA-18G Growler, fot. Wikimedia Commons

Niemcy rozważają rezygnację RFN z udziału w programie nuclear sharing, zakładającym przenoszenie amerykańskich bomb jądrowych przez samoloty innych państw sojuszniczych. Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher powiedziała, że skoro Niemcy nie chcą udostępniania broni jądrowej w ramach NATO, to może Polska przyjmie u siebie ten potencjał.

Po tym, jak ambasada USA w Niemczech wydała oświadczenie wzywające Berlin do utrzymania zdolności odstraszania nuklearnego jako kluczowego elementu potencjału NATO, głos zabrała również ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher.

Ambasador Richard Grenell stwierdził, że "wiarygodne odstraszanie nuklearne, także samoloty zdolne przenosić broń jądrową, są kluczową zdolnością NATO, która jest potrzebna w dzisiejszym świecie i do której Niemcy zobowiązały się przyczyniać". Przypomniał deklaracje końcowe szczytów NATO, w tym z Londynu z grudnia ub. r., że NATO pozostaje sojuszem nuklearnym, jak długo istnieje broń tego typu.

"Jeśli Niemcy chcą zmniejszyć potencjał nuklearny i osłabić NATO, to być może Polska - która rzetelnie wywiązuje się ze swoich zobowiązań, rozumie ryzyka i leży na wschodniej flance NATO - mogłaby przyjąć ten potencjał i u siebie" – napisała Mosbacher.Dyskusja w Niemczech rozpoczęła się po ogłoszeniu w kwietniu przez szefową resortu obrony Annegret Kramp-Karrenbauer (CDU) zamiaru zakupu nowych samolotów zdolnych do przenoszenia amerykańskiej broni jądrowej, które mają zastąpić Tornado Bundeswehry. Według AKK niemieckie siły zbrojne maja otrzymać nowe myśliwce Eurofighter oraz EA-18G Growler i F/A-18E/F Super Hornet.

Na początku maja przewodniczący frakcji SPD w Bundestagu Rolf Mützenich opowiedział się za wycofaniem amerykańskiej broni jądrowej z Niemiec i za rezygnacją RFN z udziału w programie nuclear sharing. Mützenich nie zakwestionował samej idei odstraszania nuklearnego NATO, opowiedział się bowiem za pozostaniem Niemiec z Grupie Planowania Nuklearnego Sojuszu.

Stanowisko szefa frakcji poparli przewodniczący SPD Saskia Esken i Norbert Walter-Borjans. Esken stwierdziła, że pieniądze lepiej przeznaczyć na walkę z nierównościami społecznymi i edukację, a broń masowego rażenia nie stanowi wkładu do pokoju.

Przeciwni byli socjaldemokratyczni politycy odpowiedzialni w rządzie i Bundestagu za politykę zagraniczną i bezpieczeństwa, wśród nich minister spraw zagranicznych Heiko Maas. W rozmowie z "Der Spiegel", powiedział, że "jednostronne kroki", które podkopywałyby zaufanie do Niemiec najważniejszych sojuszników osłabiają Sojusz i nie przybliżają do świata bez broni jądrowej.

Jak podaje portal defence24.pl, co najmniej kilku niemieckich ekspertów stwierdziło, że wycofanie z Niemiec broni jądrowej mogłoby skłonić Polskę do zabiegania o rozmieszczenie jej na swoim terytorium.

Ulrich Speck z niemieckiego German Marshall Fund stwierdził: “Niemcy mogą porzucić nuklearne odstraszanie. To zmusza Polskę do tego, by ponownie przemyśleć kwestię nuklearnego odstraszania. I to motywuje Rosję, by intensyfikowała swoją strategię wpływu w Europie Środkowej i Wschodniej. Wynik: więcej konfliktów na Wschodzie, Europa osłabiona". W podobnym tonie wypowiedział się też rzecznik frakcji CDU/CSU ds. polityki zagranicznej i obronnej Roedrich Kiesewetter.

Politykom SPD zarzuca się, że są gotowi kwestionować sojusznicze zobowiązania w imię doraźnych korzyści politycznych, ponieważ w przyszłym roku w Niemczech odbywają się wybory parlamentarne. Duża część SPD chciałaby lewicowej koalicji z postkomunistyczną Lewicą Die Linke oraz Zielonymi, a oba te stronnictwa są zaciekłymi przeciwnikami udziału Berlina w programie nuclear sharing.

Na wpis Mosbacher zareagował ambasador Niemiec w Polsce, który potwierdził pozostanie Niemiec z programie nuclear sharing. Udział w nim został zapisany także w porozumieniu koalicyjnym z 2018 roku.


Oficjalnie Warszawa nie zabiega o udział w nuclear sharing. Polskie F-16 nie są przystosowane do przenoszenia broni jądrowej, ale kilkakrotnie uczestniczyły w ćwiczeniach odstraszania nuklearnego NATO pod kryptonimem Steadfast Noon, gdzie wykonywały zadania wspierające maszyny przeznaczone do przenoszenia broni jądrowej.

ja.

Lubię to! Skomentuj175 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka