156 obserwujących
8400 notek
22083k odsłony
2921 odsłon

Rząd tymczasowo zamyka 12 kopalń. Górnicy idą na postojowe

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski na wspólnej konferencji. fot. PAP
Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski na wspólnej konferencji. fot. PAP
Wykop Skomentuj295

Śląsk to obecnie największe ognisko koronawirusa w Polsce. Nowych przypadków przybywa, dlatego wicepremier Jacek Sasin i minister zdrowia Łukasz Szumowski zdecydowali o czasowym wyłączeniu 12 kopalń, których załogi nie zostały w pełni przebadane. 

Od wtorku wstrzymana będzie praca i wydobycie w dwóch kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej i w dziesięciu kopalniach Polskiej Grupy Górniczej. Górnicy udadzą się na 3-tygodniowe postojowe, za które otrzymają 100 proc. wynagrodzenia. 

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski na wspólnej konferencji mówili o aktualnej sytuacji epidemicznej w tym regionie.


Zamknięcie kopalń i badania górników 

- Chcemy raz a dobrze ten problem rozwiązać i spowodować, że za 3 tygodnie wszystkie te kopalnie wrócą do pracy, będą realizowały kontrakty i dostarczały węgiel - podsumował wicepremier Jacek Sasin.

Z kolei minister zdrowia Łukasz Szumowski stwierdził, że "najwięcej zakażeń jest z ogniska" koronawirusa. - Mocno chcę podkreślić: transmisji poziomej na Śląsku nie ma. Najwięcej zakażeń jest z ogniska, jakimi są zakłady pracy, czyli kopalnie - powiedział.

Minister zdrowia zapewnił, że 3 tygodnie postojowego w kopalniach pozwolą "odciąć transmisję" wzajemnego zarażania się przez górników. Jednocześnie górnicy z kopalń wyższego ryzyka będą stale badani.

- Na Śląsku mamy 60 proc. wolnych łóżek w szpitalach i oddziałach zakaźnych, mamy ponad 85 wolnych respiratorów - to pokazuje, że mamy nadal na Śląsku zabezpieczenie w postaci możliwości służby zdrowia - przekazał szef MZ.

Szumowski mówił także, że pierwsze działania, które zostały wspólnie podjęte z zarządami spółek okazały się niewystarczająco skuteczne. -  Stąd bardzo liczne przesiewy. Ponad 50 tys. badań wykonaliśmy u górników - to pokazuje skalę. Takiej skali - z tego, co wiem - w Europie nie ma. Stąd mamy tak duże ilości dodatnich wyników z tego przesiewowego badania - powiedział.

Głos zabrał także główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas. - Bezprecedensowe na skalę światową badania przesiewowe. Nasza strategia to strategia zduszenia tego wirusa, ograniczenia w populacji. Inne kraje tego nie robią, być może będą szły naszą drogą, jeżeli będzie druga fala. My do tej drugiej fali będziemy zdecydowanie lepiej przygotowani - stwierdził.

Kornawirus na Śląsku - aktualny bilans

Dzisiaj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 219 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce, w tym 151 ze Śląska. Łącznie od początku epidemii wykryto już 26 tys. 780 przypadków COVID-19, zmarło 1 tys. 161 chorych. 

Nowe przypadki dotyczą osób z województw: śląskiego (151), świętokrzyskiego (40), opolskiego (8), wielkopolskiego (7), dolnośląskiego (6), podkarpackiego (3), lubelskiego (1), małopolskiego (1), podlaskiego (1) i warmińsko-mazurskiego (1).

Resort podał, że zmarły cztery kolejne osób zakażone koronawirusem. Zmarłe osoby to dwie kobiety i dwaj mężczyźni w wieku od 80 do 92 lat. Zmarli oni w Zgierzu i Łańcucie. Jak podał resort zdrowia większość z nich miała choroby współistniejące.

KJ


Wykop Skomentuj295
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka