Dziś najwięcej nowych przypadków zanotowanych jednego dnia.fot. PAP
Dziś najwięcej nowych przypadków zanotowanych jednego dnia.fot. PAP

Koronawirus - raport dnia. Najwięcej nowych zakażeń na Śląsku

Redakcja Redakcja Koronawirus Obserwuj temat Obserwuj notkę 66

Liczba zakażonych koronawirusem w województwie śląskim rośnie - tylko dziś stwierdzono ich 492. Rzecznik rządu zdementował informację, że rozważane jest odizolowanie Śląska od reszty kraju.

Resort zdrowia poinformował we wtorek o 595 nowych zakażeniach, w tym 492 ze Śląska i o śmierci kolejnych 28 osób. To najwięcej od wybuchu epidemii nowych przypadków zanotowanych jednego dnia. Resort podał, że wzrost ten wynika z intensywnych badań przesiewowych, którym poddawani są górnicy i ich rodziny.

- Ten wzrost jest związany z przeprowadzanymi na Śląsku badaniami przesiewowymi górników i ich rodzin. Do wczoraj przeprowadzono 12 tys. badań, a dzisiaj kolejnych 3 tys. badań rodzin górników – skomentował dane rzecznik prasowy resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Dodał też, że od początku przyszłego tygodnia osoby, u których pierwszy test nie wykrył obecności wirusa, będą poddane drugiemu badaniu, aby mieć pewność, że nie są zakażone.

Jednocześnie Andrusiewicz zaznaczył, że we wtorek na Śląsku wykryto chorobę u 238 górników i 50 członków rodzin górniczych.

Bilans COVID-19 w Polsce

Dotychczas w Polsce potwierdzono 16 921 nowych przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Zmarło 839 osób, a 6 131 chorych wyzdrowiało.

Ministerstwo Zdrowia we wtorek podawało informacje o wykryciu najpierw 235 zakażeń, w tym 204 na Śląsku, a potem o kolejnych 360 przypadkach zakażeń SARS-CoV-2. W porannym komunikacie poinformowano też o śmierci 16 osób, a w popołudniowym o zgonie 12 kolejnych. Łącznie we wtorek zdiagnozowano 595 nowych przypadków koronawirusa; 28 osób zmarło.

W poniedziałek resort zdrowia informował o 330 zakażeniach i śmierci kolejnych 11 osób, w niedzielę o 345 nowych zakażeniach i o śmierci kolejnych 15 osób, a w sobotę o 288 nowych zakażeniach i o 9 zgonach.

Najwięcej zakażeń potwierdzono dotąd w woj. śląskim – 4 271 chorych, z których 157 zmarło. W woj. mazowieckim zanotowano 2 829 zakażeń i 225 zgony, w woj. dolnośląskim – 2 056 zakażenia i 78 zgonów, w woj. wielkopolskim – 1 710 zakażenia i 123 zgonów, w woj. łódzkim – 1 201 zakażeń i 44 zgonów, w woj. małopolskim – 1 074 zakażeń i 35 zgonów, w woj. kujawsko-pomorskim – 577 zakażenia i 34 zgony, w woj. opolskim – 498 zakażeń i 35 zgony.

W woj. pomorskim zanotowano – 489 zakażeń i 28 zgonów, w woj. zachodniopomorskim – 480 zakażeń i 16 zgonów, w woj. lubelskim – 396 zakażeń i 14 zgonów, w woj. podlaskim – 385 zakażenia i 7 zgonów, w woj. podkarpackim – 371 zakażeń i 29 zgonów, w woj. świętokrzyskim – 328 zakażeń i 13 zgonów, w woj. warmińsko-mazurskim – 164 zakażenia i jeden zgon, w woj. lubuskim – 92 zakażenia, żadnego zgonu.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w niedzielę, że w kierunku koronawirusa przebadano dotąd 507 tys. 778 próbek (465 tys. 976 osób). Ostatniej doby wykonano ponad 16,5 tys. testów diagnostycznych

Kraska: to dobry moment na dalsze znoszenie obostrzeń

Liczba nowych przypadków wyniosła we wtorek rano niewiele ponad 30, nie uwzględniając statystyki dotyczącej ognisk zakażeń w kopalniach, a to oznacza, że znoszenie kolejnych obostrzeń jest uzasadnione. To nie tylko oddech dla gospodarki, ale także dla ludzi – stwierdził w rozmowie z PAP wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

- Gdybyśmy nie mieli zakażeń w kopalniach, to rano mielibyśmy 31 osób nowych zakażonych. Widzimy zatem, że liczba nowych zakażeń zdecydowanie spada, więc myślę, że to dobry moment, byśmy poluzowali kolejne obostrzenia – powiedział.

Wiceminister dodał, że za takim ruchem przemawia aspekt ekonomiczny, zdrowotny i psychologiczny. Zwrócił też uwagę na to, że rząd reaguje na bieżąco na sytuację epidemiczną.

- Ludzie potrzebują oddechu. Nie można przecież tych wszystkich obostrzeń nadal utrzymywać. Dalsze decyzje oczywiście zależą od tego, czy nie nastąpi kolejna fala zachorowań. Podejmujemy je na bieżąco – zaznaczył. 

Wiceminister zapytany o to, czy w Polsce szczyt zachorowań mamy za sobą, powiedział, że "jesteśmy dość długo na swego rodzaju wypłaszczeniu". 

Koronawirus w Sejmie

Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski z PSL znalazł się w kwarantannie po tym, gdy okazało się, że jego sejmowa sekretarka ma koronawirusa. Przebadani zostali ci, którzy spotykali się ze Zgorzelskim. Badaniu poddał się także szef ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz.

— Mam ujemny wynik, ale zostałem objęty kwarantanną do czasu kolejnych badań — mówi Onetowi Zgorzelski. Według informacji portalu, badaniu poddał się także szef ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz. Jego wynik był ujemny. Wczoraj z obawy o rozwój sytuacji sztab Władysława Kosiniaka-Kamysza odwołał swoją konferencję prasową.

Na kina, teatry i filharmonie poczekamy bardzo długo

Na razie nie możemy myśleć o otwarciu kin i teatrów w perspektywie kilku tygodni ze względów epidemicznych - powiedział w poniedziałek w Programie Trzecim Polskiego Radia wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Zwrócił uwagę, że sytuacja w Polsce jest „wciąż bardzo poważna”. 

- Mamy stan epidemii, mamy poważne jednak problemy związane z sytuacją epidemiczną, nowe ogniska na Śląsku. Mimo że udaje nam się przejść przez ten stan epidemii w miarę, jak to jest możliwe, i relatywnie w porównaniu do innych krajów europejskich, nie najgorzej - ocenił.

Boris Johnson: Szczepionka może nigdy nie powstać

Brytyjski premier przyznał, że skuteczna szczepionka przeciwko koronawirusowi może nigdy nie powstać, a w najlepszym razie można się jej spodziewać za rok. Obostrzenia i ograniczenia dotyczące przemieszczania się i funkcjonowania gospodarki mogą zostać wprowadzone na długo i trzeba się na to przygotować - ostrzega Boris Johnson w rządowym dokumencie, zawierającym plan stopniowego znoszenia restrykcji.

Ten proces ma się w Wielkiej Brytanii, jednym z najbardziej dotkniętych epidemią krajów, rozpocząć od środy. Osoby, które nie mogą wykonywać swoich zadań z domu będą mogły wrócić do pracy, poszerzone zostaną także możliwości uprawiania sportu na wolnym powietrzu i korzystania z parków i terenów zielonych. Szersze znoszenie restrykcji ma nastąpić 1 czerwca. Brytyjski rząd podkreśla jednak, że to proces, który może zostać w każdej chwili zatrzymany bądź cofnięty.

Władze po raz pierwszy zaleciły także zakrywanie twarzy w niektórych sklepach i komunikacji publicznej.

KJ

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości