Mobilny punkt poboru wymazów „Drive-Thru” przy Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym im. Tadeusza Browicza w Bydgoszczy. Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Mobilny punkt poboru wymazów „Drive-Thru” przy Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym im. Tadeusza Browicza w Bydgoszczy. Fot. PAP/Tytus Żmijewski

Koronawirus na Śląsku. Sytuacja w kopalniach. Korona-raport

Redakcja Redakcja Koronawirus Obserwuj temat Obserwuj notkę 36

Potwierdzono 144 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, zmarło kolejne osiem osób.

Dotąd zmarło 785 osób, a 5437 chorych wyzdrowiało. W sobotę resort zdrowia poinformował łącznie o 288 nowych zakażeniach i o śmierci kolejnych dziewięciu osób.  

Łącznie w sobotę zdiagnozowano 288 nowych przypadków koronawirusa; 9 osób zmarło.  

Dzień wcześniej resort zdrowia informował o 340 nowych zakażeniach i o 21 zgonach. Jednocześnie MZ poinformowało w sobotę, że ze statystyk odjęto trzy zdublowane przypadki zakażeń w woj. śląskim z 8 maja br.  

Najwięcej zakażeń potwierdzono dotąd w woj. śląskim – 3 395 chorych, z których 146 zmarło. W woj. mazowieckim zanotowano 2 765 zakażeń i 222 zgony, w woj. dolnośląskim – 1 903 zakażenia i 67 zgonów, w woj. wielkopolskim – 1 670 zakażeń i 111 zgonów, w woj. łódzkim – 1 166 zakażeń i 40 zgonów, w woj. małopolskim – 1 043 zakażenia i 34 zgony, w woj. kujawsko-pomorskim – 572 zakażenia i 32 zgony, w woj. opolskim – 478 zakażeń i 33 zgony, w woj. pomorskim – 478 zakażeń i 24 zgony, w woj. zachodniopomorskim – 469 zakażeń i 16 zgonów, w woj. lubelskim – 386 zakażeń i 14 zgonów, w woj. podlaskim – 383 zakażenia i 7 zgonów, w woj. podkarpackim – 370 zakażeń i 27 zgonów, w woj. świętokrzyskim – 321 zakażeń i 11 zgonów, w woj. warmińsko-mazurskim – 160 zakażeń i jeden zgon, w woj. lubuskim – 92 zakażenia, żadnego zgonu.

Według danych resortu do tej pory wyzdrowiało 5437 osób.  

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę, że w kierunku koronawirusa przebadano dotąd 460 tys. 686 próbek (421 tys. 168 osób). Ostatniej doby wykonano ponad 17,1 tys. testów diagnostycznych.  

Koroonawirus na świecie. Potwierdzone przypadki: 15 366. Ozdrowienia: 5184. Zgony: 776.

Badania przesiewowe na Śląsku  

Od soboty w pięciu kopalniach woj. śląskiego, w których wystąpiła największa liczba zakażeń zwiększona zostanie liczba badań przesiewowych: w sobotę pobranych ma zostać 2,5 tys. próbek, w niedzielę 5 tys. - podał w sobotę urząd wojewódzki.

Wykonano już blisko 2 tys. takich badań.  

Chodzi o pracowników pięciu kopalń: Jankowice, Murcki–Staszic, Sośnica, należących do Polskiej Grupy Górniczej, Pniówek - zarządzanej przez Jastrzębską Spółkę Węglową oraz Bobrek – Węglokoksu. Na sobotę zaplanowano pobranie od nich łącznie 2,5 tys. próbek; na niedzielę – kolejnych 5 tys.  

Próbki od górników pobierają zorganizowane ekipy medyczne, wsparcia udzielają także wykwalifikowani żołnierze. Proces pobierania wymazów trwa ok. trzech minut. Próbki tego samego dnia trafiają do jednego z pięciu laboratoriów poza woj. śląskim: w Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku lub Warszawie.  

Salony fryzjerskie i restauracje 

Emilewicz była w RMF, kiedy otwarte zostaną salony fryzjerskie. - Mam nadzieję, że druga połowa maja to będzie ten czas, kiedy będziemy mogli wszyscy poprawić fryzurę - powiedział minister.

Według minister rozwoju podobnie jak z fryzjerami także z branżą restauracyjną rząd „jest w stałym kontakcie”. Zapowiedziała minister Emilewicz.  

Protest przedsiębiorców 

Część polityków opozycji twierdzi, że służby w brutalny sposób rozprawiły się z protestującymi przedsiębiorcami. - To był zwykły uliczny bandytyzm - odpowiada ostro policja.

protest przedsiębiorców, Warszawa, policja
Policja podczas drugiego dnia protestu przedsiębiorców w stolicy. Fot. PAP/Marcin Obara

– Dziś jesteśmy wszyscy z polskimi przedsiębiorcami. Wczoraj w nocy brutalnie spacyfikowano protest ludzi, którzy walczą o swoją godność. Wczoraj w nocy zamiast tarczy antykryzysowej państwo PiS użyło pałki przeciwko ludziom, którzy walczą o swoich pracowników. Walczą o to, by utrzymać miejsca pracy. Walczą o dorobek życia – mówił w piątek, na konferencji prasowej lider PO-KO Borys Budka.  

Polityk PO miał na myśli interwencję policji, która zatrzymała przedsiębiorców protestujących pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Jak tłumaczył rzecznik prasowy Komendy Stołecznej Policji nadkomisarz Sylwester Marczak, strajk nie powinien się odbyć ze względu na obostrzenia, które wykluczają zgromadzenia. Wiele z protestujących nie miało na twarzy maseczek.   

Papież apeluje o porozumienie 

Papież Franciszek zaapelował w obchodzony w sobotę Dzień Europy do przywódców Unii o porozumienie i współpracę w rozwiązywaniu obecnego kryzysu na tle pandemii. Słowa papieża zamieszczono na Twitterze.

Dzień Europy obchodzony jest w rocznicę ogłoszenia przez ministra spraw zagranicznych Francji Roberta Schumana 9 maja 1950 roku propozycji wspólnej koordynacji produkcji stali i wydobycia węgla w RFN i Francji. Plan ten był zalążkiem europejskiej integracji.  

Druga połowa maja to będzie czas, kiedy - mam nadzieję - otwarte zostaną salony fryzjerskie - podkreśliła wicepremier minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Dodała, że w tym samym czasie, co salony fryzjerskie, zostaną otwarte też restauracje.  

W przesłaniu zamieszczonym na profilu Pontifex na Twitterze Franciszek oświadczył: „W 70. rocznicę Planu Schumana życzę, aby on nadal inspirował tych, którzy pełnią odpowiedzialne funkcje w Unii Europejskiej, wezwani do stawienia czoła w duchu porozumienia i współpracy konsekwencjom społecznym oraz ekonomicznym pandemii”. 

KW


Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości