Wybory 2020.
Wybory 2020.

Ogromne kolejki przed lokalami. PKW o przebiegu wyborów

Redakcja Redakcja Wybory Obserwuj temat Obserwuj notkę 68

– Widzimy, co się dzieje przed lokalami wyborczymi, tworzą się olbrzymie kolejki, mamy nadzieję, że w ciągu dnia będą mniejsze – mówił szef PKW sędzia Sylwester Marciniak podczas konferencji PKW.

Podczas porannej konferencji prasowej przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak poinformował, że lokale obwodowych komisji wyborczych zostały otwarte o godzinie 7 rano. – Ponad 25 tysięcy lokali w skali kraju – podkreślił Marciniak.

Jednocześnie przewodniczący PKW zauważył, że szybkość oddawania głosu jest zmniejszona, ze względu na panujący w lokalach wyborczych reżim sanitarny. – Należą się od nas przeprosiny, ale pandemia nie jest zależna od PKW. Wprowadzenie rygorów sanitarnych wpływa na to, że ta szybkość oddania głosu jest znacznie zmniejszona – powiedział przewodniczący PKW.

– Widzimy, co się dzieje przed lokalami wyborczymi, tworzą się olbrzymie kolejki, mamy nadzieję, że w ciągu dnia będą mniejsze – dodał Marciniak podczas konferencji PKW.

Zobacz: Rozpoczęły się wybory prezydenckie 2020. O tych zasadach musisz pamiętać

image
Kolejki do lokali wyborczych. fot. PAP

PKW: 8 przestępstw związanych z wyborami i 159 wykroczeń

Łącznie zanotowano 8 przestępstw związanych z wyborami i 159 wykroczeń – poinformował w niedzielę zastępca przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Sych. Przeważały przypadki uszkodzenia ogłoszeń wyborczych.

Sych na konferencji prasowej przekazał, że najwięcej, bo 93 zdarzeń, dotyczyło uszkodzeń ogłoszenia. Było też 28 przypadków naruszenia ciszy wyborczej i 12 przypadków niedozwolonego umieszczenia plakatów wyborczych.

Zanotowano też jeden przypadek usiłowania udostępnienia niewykorzystywanej karty wyborczej innej osobie w celu głosowania.

Łącznie odnotowano 8 przestępstw związanych z wyborami i 159 wykroczeń – oświadczył Sych.

Dodał, że w 50 przypadkach policja zabezpieczała przewóz dokumentacji wyborczej, z czego w jednym przypadku była konieczność sprawdzenia minersko-pirotechnicznego lokalu wyborczego.

W działania związane z wyborami jest zaangażowanych 6 tys. 270 policjantów.

Sych wymienił też dwa zdarzenia, jedno z 26 czerwca w miejscowości Jedwabno w powiecie szczycieńskim, gdzie w czasie rozwieszania plakatów wyborczych mężczyzna został napadnięty i doszło do uszkodzenia ciała i uszkodzenia plakatu.

Drugi incydent wydarzył się w sobotę w Wałbrzychu – trzech pracowników straży miejskiej w cywilu zdejmowało plakaty wyborcze różnych kandydatów, a garażu straży miejskiej w Wałbrzychu znaleziono 39 plakatów wyborczych.


Przewodniczący komisji obwodowej w Toruniu nietrzeźwy

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej podał, że wszystkie lokale wyborcze w stałych obwodach głosowania zostały otwarte o godz. 7 bez zakłóceń.

Poinformował też o incydencie, do którego doszło w Toruniu w Obwodowej Komisji Wyborczej numer 100. Jej przewodniczący "podjął wykonywanie czynności wyborczych w stanie nietrzeźwości".

Wezwano policję, wykluczono go ze składu komisji, następnie dokonano wyboru nowego przewodniczącego - dodał Marciniak.

To zdarzenie nie miało wpływu na rozpoczęcie głosowania, ani na jego prawidłowy przebieg - wskazał szef PKW.

KJ

Zobacz galerię zdjęć:

Andrzej Duda, Agata Kornhauser-Duda, fot. PAP/Łukasz Gągulski
Andrzej Duda, Agata Kornhauser-Duda, fot. PAP/Łukasz Gągulski Władysław Kosiniak-Kamysz, Paulina Kosiniak-Kamysz. Rafał Trzaskowski, Małgorzata Trzaskowska. Robert Biedroń, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Krzysztof Śmiszek. Szymon Hołownia, Urszula Brzezińska-Hołownia. Krzysztof Bosak, Karina Bosak, fot. PAP/Wojciech Olkuśnik Waldemar Witkowski, Karolina Witkowska.
Tak głosują kandydaci na prezydenta. fot. PAP

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka