158 obserwujących
8515 notek
22399k odsłon
1862 odsłony

Unia Europejska karci Polskę. Raport o demokracji, sądownictwie i mediach

Komisja Europejska ponownie krytykuje reformowanie Polski przez PiS.
Komisja Europejska ponownie krytykuje reformowanie Polski przez PiS.
Wykop Skomentuj113

Liczący 25 stron raport Komisji Europejskiej uderza w rząd Zjednoczonej Prawicy po 2015 roku. Unijni urzędnicy wskazują na zagrożenia w demokratycznym systemie w związku z reformą sądów, upolitycznieniem mediów, jak też polityką antykorupcyjną w wykonaniu CBA. 

Praworządność a budżet unijny 

Zastrzeżenia Komisji Europejskiej co do Polski i Węgier są groźne o tyle, że niemiecka prezydencja została upoważniona do negocjacji ws. mechanizmu uzależnienia wypłat środków od stanu praworządności. W praktyce - jeśli ten postulat największych stolic europejskich zostanie przyjęty - kraje naruszające standardy demokratycznego państwa prawa zostałyby zawieszone w budżecie unijnym.

Według najnowszych propozycji, taka sankcja zapadałaby w wyniku głosowania większości głosów państw członkowskich. 

- Wszystko będzie lepsze, niż jednomyślność, która nigdzie nie prowadzi i która stworzy kolejne sytuacje jak w przypadku procedury art. 7 - komentowała wiceszefowa KE Viera Jourova nową koncepcję mechanizmu zależności.

Zastrzeżenia wyraziły natomiast delegacje Polski, Węgier, Danii, Szwecji, Austrii, Holandii i Finlandii. Z nieoficjalnych informacji wynika, że przedstawiciele Belgii i Luksemburga - choć podzielały argumenty krytyczne wobec koncepcji mechanizmu - zgodziły się, by ją dalej procedować.

Polskie sądy 

Komisja Europejska od początku wdrażania zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości zgłasza zastrzeżenia wokół naruszenia zasady bezstronności i apolityczności wyznaczanych sędziów. Po 2017 roku wdrożono też procedurę z art. 7 traktatu unijnego. Polski rząd od tamtego czasu zabiega o jej anulowanie. 

- Reformy, które miały wpływ na Trybunał Konstytucyjny, Sąd Najwyższy, sądy powszechne, Krajową Radę Sądownictwa i prokuraturę, zwiększyły wpływ władzy wykonawczej i ustawodawczej na wymiar sprawiedliwości, a tym samym osłabiły niezawisłość sędziów - napisali komisarze UE. 

W raporcie zarzucono członkom Krajowej Rady Sądownictwa nominacje z politycznego klucza, skrytykowano też wprowadzenie zmian w wyborze I Prezesa Sądu Najwyższego, gdy kończyła urzędowanie prof. Małgorzata Gersdorf. KE neguje też sposób dyscyplinowania sędziów, wskazując, że nie mogą oni wydawać swobodnie wyroków - każde orzeczenie może zostać podważone, a przedstawiciele Temidy postawieni przed Izbą Dyscyplinarną. 

- Oceny dotyczące poszczególnych krajów pokazują, że niezależność sądów w niektórych państwach członkowskich jest nadal kwestią budzącą niepokój, co w niektórych przypadkach doprowadziło do wszczęcia postępowań w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego lub postępowań na podstawie art. 7 ust. 1. - stwierdziła Komisja Europejska. Unijni urzędnicy pochwalili za to efektywność sądów administracyjnych, które działają lepiej niż w większości krajów wspólnoty. 

Media publiczne

W dokumencie Komisji Europejskiej podkreślono polityczne wpływy rządzących w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji oraz Radzie Mediów Narodowych. Zauważono również kontrowersyjny art. 212 kodeksu karnego, który jest częstym czynnikiem korzystanym w procesach za zniesławienie przez funkcjonariuszy publicznych. 

Komisarze wyrazili obawę nakładania presji na dziennikarzy w obecnej sytuacji w wielu krajach Europy, jednocześnie docenili rolę pluralistycznych mediów w szerzeniu prawdziwych informacji o pandemii koronawirusa w epoce fake-newsów. W raporcie znalazła się też pozytywna wzmianka na temat aktywności polskiego Rzecznika Praw Obywatelskich - "gwaranta praworządności", społeczeństwa obywatelskiego, związków sędziowskich i prokuratorskich. 

Korupcja - sposób walki

Zwierzchnictwo nad CBA polityków PiS budzi poważne wątpliwości Komisji Europejskiej. Słabością systemu antykorupcyjnego są też rozliczenia oświadczeń majątkowych i problem lobbingu. Skrytykowano również fakt pełnienia stanowiska Prokuratora Generalnego przez szefa resortu sprawiedliwości. 

GW

Wykop Skomentuj113
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka