164 obserwujących
9164 notki
24179k odsłon
  4524   0

Strajk Kobiet. Posłanka Nowacka dostała gazem. Lempart pluła w stronę policjantów

Posłanka KO Barbara Nowacka (C) podczas demonstracji pod hasłem "W imię matki, córki, siostry", 28 bm. w Warszawie. Fot. PAP/Andrzej Lange
Posłanka KO Barbara Nowacka (C) podczas demonstracji pod hasłem "W imię matki, córki, siostry", 28 bm. w Warszawie. Fot. PAP/Andrzej Lange

Do wpisu załączył film, na którym widać jak Marta Lempart ze Strajku Kobiet krzyczy do policjanta, że łamie prawo nie informując jej o swoich danych osobowych i numerze służbowym. „Taka z was kur… policja, prawa nie stosujecie. Wypi…ć!” – krzyknęła Lempart i splunęła w stronę funkcjonariuszy.

Marta Lemparta
Liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet Marta Lempart. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Bez poważniejszych incydentów zakończył się w sobotę w Gdańsku protest kobiet przeciw przemocy policji. Organizatorzy solidaryzowali się z Warszawą, gdzie podczas ostatnich demonstracji nieumundurowani policjanci używali wobec protestujących m.in. pałek teleskopowych.

Manifestacja rozpoczęła pod Pomnikiem Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym. Później demonstranci przemaszerowali przed Prokuraturę Okręgową na ul. Wały Jagiellońskie, a następnie przed Komendę Miejską Policji. W trakcie przemówień protestujący podziękowali pomorskiej policji za ochronę manifestacji. Podkreślali bezpieczne działania lokalnych funkcjonariuszy w przeciwieństwie do warszawskiej policji.

We Wrocławiu protest przebiegał pod hasłem „Patriarchat wyp...ć”. Manifestujący maszerowali ulicami miasta z dużym czerwonym neonem z hasłem „wyp…ć”. Uczestnicy przeszli z pl. Wolności ulicami ścisłego centrum Wrocławia pod Dolnośląski Urząd Wojewódzki. Policja wylegitymowała część uczestników.

W Łodzi uczestnicy protestu zebrali się o godz. 15 na Starym Rynku, skąd - podążając za nawiązującym do 102. rocznicy uzyskania przez Polki praw wyborczych bannerem „Dziewucha Niepodległa” - przeszli w liczącym ponad tysiąc osób marszu pod siedzibę wojewódzkiej komendy policji przy ul. Lutomierskiej. Tam liderki ruchu Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom złożyły kwiaty i apelowały do policjantów, by przestrzegali konstytucji; zapewniały też, że nie są ich wrogami. Potem demonstranci wrócili tą samą trasą, kończąc marsz na pl. Wolności ok. godz. 17. Według policji, manifestacja przebiegała bardzo spokojnie - służby nie miały powodów do interwencji.

Spokojnie - zdaniem policji - było także w Krakowie. Jak przekazał rzecznik prasowy małopolskiej policji Sebastian Gleń, funkcjonariusze wylegitymowali kilka osób. W krakowskim proteście wzięło udział około tysiąca osób. Manifestujący przeszli pod hasłem „Mamy prawo! #strajkkobiet Głos to za mało!”. Protestujące kobiety przeszły z Rynku Podgórskiego, ulicami Stradomską, Franciszkańską, pod Collegium Novum UJ. – Po 102 latach od wywalczenia praw wyborczych dla kobiet nadal musimy wychodzić na ulice, by domagać się naszych praw. Ta walka trwa – mówiły organizatorki zgromadzenia. Podkreśliły też: „Nie ugniemy się ani przed pseudo TK, ani przed rządem, ani przed policją realizującą rządowe nakazy”.

W Lublinie protest rozpoczął się od krótkiego wiecu na skwerze 100-lecia Praw Wyborczych Polek. – Prawa, które zostały nam raz dane te 102 lata temu nie są na zawsze. Musimy o nie walczyć. Nie ma zgody na łamanie praw człowieka na łamanie praw osób z macicami – powiedziała jedna z przemawiających kobiet.

Po wiecu demonstranci – około stu osób - ruszyli chodnikiem w kierunku centrum miasta. Trzymali transparenty z napisami „My jesteśmy rewolucją”, „Kobieta myśląca zagrożeniem dla władzy”. Marsz zakończył się na Placu Wolności.

Protesty w kraju trwają od 22 października br., gdy Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Przepis straci moc wraz z publikacją wyroku, ale ten nie został jak dotąd ogłoszony.

KW

Lubię to! Skomentuj224 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo