Nowy film Latkowskiego o tajemnicach Amber Gold. Pokaże go TVP

Sylwester Latkowski jest autorem "Taśm Amber Gold".
Sylwester Latkowski jest autorem "Taśm Amber Gold".

"Taśmy Amber Gold" to najnowsza produkcja dziennikarza Sylwestra Latkowskiego. Reżyser pokaże aferę wokół parabanku z innej perspektywy - ujawni rozmowy z twórcami piramidy finansowej, Michałem Tuskiem i ludźmi służb. 

Dokument Latkowskiego miał pojawić się w TVP pod koniec grudnia, ale przesunięto jego premierę na bliżej nieokreślony termin. Nieoficjalnie premiera filmu o Amber Gold nastąpi w styczniu 2021 r. Wszystko jest dopięte na ostatni guzik, a były redaktor naczelny "Wprost" chwalił Jacka Kurskiego za brak ingerencji w pomysł autora. 

- Mam zupełną wolność dziennikarską przy jego przygotowywaniu. Obiecał mi ją Jacek Kurski i dotrzymał słowa, zresztą po raz drugi, gdyż tak samo było podczas pracy nad moim poprzednim filmem – „Nic się nie stało” - opowiadał Latkowski portalowi wirtualnemedia.pl.

Film o kulisach afery Amber Gold był już kilka razy zapowiadany w "Wiadomościach" i TVP INFO. - Zaprezentuję państwu nieznane dotychczas nagrania, rozmowy, o których wiele osób chciałoby zapomnieć. Czas wreszcie odkryć nieznane karty w sprawie Amber Gold - zapowiedział Latkowski. 

- Rozmowy, o których wiele osób chciałoby zapomnieć. Z gangsterami, biznesmenami... Mam dziesiątki nagrań z tamtych czasów - przypomniał dziennikarz. 

Zwiastun produkcji "Taśmy Amber Gold" zawiera nagrania z posiedzeń komisji śledczych, która przesłuchiwała m.in. najważniejszych polityków w państwie, prokuratorów oraz Marcina P., twórcę parabanku. Pojawia się też wątek Michała Tuska, który współpracował z P. w liniach lotniczych OLT Express - spółce, w której udziałowcem był Amber Gold. Wykorzystano scenę ciągnięcia liny przyczepionej do samolotu w Gdańsku. Podczas wydarzenia obecny był ówczesny prezydent miasta Paweł Adamowicz oraz inni politycy PO.  

W trakcie kręcenia kolejnych ujęć, według Latkowskiego dochodziło do wielu "dziwnych" zajść - chodzili za nim prywatni detektywi, policja zdecydowała się go wylegitymować jako jedyną osobę na planie zdjęciowym. - Komuś zależało, żeby utrudniać nam pracę - ocenił reżyser. 

Sylwester Latkowski wraz z Michałem Majewskim opublikowała serię artykułów śledczych o Amber Gold w 2012 roku na łamach "Wprost". Marcin P. zeznał, że to od pierwszego z wymienionych redaktorów "Wprost" dowiedział się o planowanej akcji zatrzymania przez służby. To ci dziennikarze opisali rolę Michała Tuska, syna premiera, w trójmiejskim biznesie. 

Majewski z Latkowskim zeznawali przed komisją śledczą ds. Amber Gold w październiku 2017 roku. - Ciekaw jestem tej historii, wątków na które z dzisiejszej perspektywy po latach mogą stanąć w nowym świetle. Dużo ciekawych nagrań i dokumentacji zachowało się z tego dziennikarskiego śledztwa - stwierdził współautor artykułów o piramidzie finansowej. 

W maju 2020 roku TVP wyemitowała inny film Latkowskiego, "Nic się nie stało" - o pedofilii w sopockiej "Zatoce Sztuki". Autor zarzucił celebrytom tuszowanie afery przed organami ścigania i opinią publiczną w związku z tym, co działo się w modnym lokalu. "Nic się nie stało" wywołało oburzenie wymienionych przez Latkowskiego znanych osób, m.in. Borysa Szyca, Kuby Wojewódzkiego czy Grażyny Wolszczak, którzy zarzucali manipulowanie przekazem i zaręczali, że o niczym nie wiedzieli, odwiedzając w przeszłości "Zatokę Sztuki". 

GW

Lubię to! Skomentuj76 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka