164 obserwujących
9122 notki
24122k odsłony
  3255   0

Michał Majewski, były dziennikarz „Wprost”, skazany. Reakcja Radka Sikorskiego

Michał Majewski (P) został skazany na karę 18 tys. złotych grzywny za przeszkadzanie ABW w akcji w redakcji „Wprost” w 2014 r.
Michał Majewski (P) został skazany na karę 18 tys. złotych grzywny za przeszkadzanie ABW w akcji w redakcji „Wprost” w 2014 r.

Dziennikarz został skazany na karę 18 tys. złotych grzywny za przeszkadzanie ABW w akcji w redakcji „Wprost” w 2014 r.

Wyrok podtrzymał właśnie sąd apelacyjny. 

Czuję się niesprawiedliwie potraktowany, bo chodziło o ochronę dobra, które dla dziennikarzy jest najbardziej istotne, czyli ochronę źródeł informacji - powiedział były dziennikarz „Wprost” Michał Majewski.  

Wyrok za słuszny uważa Radosław Sikorski, polityk Plaformy Obywatelskiej   

W lutym 2020 roku Prokuratura Okręgowa w Łodzi wniosła apelację od wyroku Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy w Warszawie z 3 lutego 2020 r. skazującego dziennikarza Michała Majewskiego na karę 18 tys. złotych grzywny za stosowanie przemocy lub gróźb bezprawnych w celu zmuszenia funkcjonariuszy publicznych do zaniechania czynności służbowej. 

„Prokuratura zawsze stała na stanowisku, że podczas wydarzeń z 18 czerwca 2014 r. Michał Majewski nie popełnił przestępstwa, a więc brak było przesłanek do postawienia mu zarzutów i skierowania aktu oskarżenia. Prokuratura w tej sprawie dwukrotnie umorzyła postępowanie: 30 kwietnia 2015 r. i 27 kwietnia 2016 r. uznając, że dziennikarz nie popełnił przestępstwa” - informowała wtedy Prokuratura Okręgowa w Łodzi.

Wprost
Michał Majewski: Czuję się niesprawiedliwie potraktowany, bo chodziło o ochronę dobra, które dla dziennikarzy jest najbardziej istotne, czyli ochronę źródeł informacji. Fot. Polsat News
We wtorek były dziennikarz „Wprost” Michał Majewski poinformował na swoim profilu na Twitterze, że sąd apelacyjny podtrzymał wyrok. „Niestety, wyrok w całości podtrzymany w apelacji. 18 tysięcy złotych kary za sprzeciw wobec akcji służb we »Wprost« w 2014 roku” - napisał Majewski.


Majewski podkreślił, że tym wyrokiem czuje się niesprawiedliwie potraktowany. – Mam problem z tą sprawą, bo nie mam poczucia, że została wymierzona sprawiedliwość – powiedział. – Czuję absmak, czuje się niesprawiedliwie w tej sprawie potraktowany, bo chodziło o ochronę dobra, które dla dziennikarzy jest najbardziej istotne, czyli ochronę źródeł informacji – zaznaczył.

Przypomniał, że funkcjonariusze ze służb specjalnych próbowali Sylwestrowi Latkowskiemu odebrać laptopa, w którym - jak poinformował były dziennikarz „Wprost” - miał zapisane dokumentację różnych śledztw dziennikarskich, w tym „rzeczy związane z tajemnicą dziennikarską”. – Ci informatorzy zażyczyli sobie tego, żeby być anonimowi. To jest sięgnięcie po rzecz dla dziennikarzy świętą i po latach wydaje mi się, że zachowałem się odpowiednio. Tak trzeba było zrobić, że należało przeciwko temu protestować – podkreślił.

– Szczególnie, że nie było żadnych oporów, żeby oddać te nagrania. Oni po prostu byli nieprzygotowani, chcieli od nas jakiś nośników. Nie do końca potrafili zrozumieć, że to jest w chmurze internetowej i jest to link, a nie ma fizycznie płyty lub pendrive'a, gdzie były te nagrania. Nie potrafili zrobić kopii komputera Latkowskiego, aż wreszcie sięgnęli po siłę. Wyglądało to bardzo źle. Przypominało standardy białoruskie lub rosyjskie. Dlatego postanowiliśmy zaprotestować. Ale to był bierny opór. Przecież nikogo nie uderzyliśmy – dodał.

KW 

Lubię to! Skomentuj106 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura