166 obserwujących
9534 notki
24776k odsłon
  3352   0

"Wiadomości" TVP przeprosiły dziennikarza TVN. Wydanie zaczęło się 4 minuty wcześniej

W wydaniu "Wiadomości" z 4 marca gościem był minister Jacek Sasin, fot. TVP
W wydaniu "Wiadomości" z 4 marca gościem był minister Jacek Sasin, fot. TVP

Czwartkowe "Wiadomości" TVP zaczęły się o 19.26, a nie jak zwykle o 19.30. Powodem było wyświetlenie planszy z przeprosinami dla dziennikarza "Superwizjera" TVN Bertolda Kittela. Przeprosiny były widoczne 3 sekundy.

We wrześniu 2018 roku "Superwizjer" TVN wyemitował reportaż Bertolda Kittela o tak zwanym układzie radomskim – w którym dziennikarz przedstawił sprawę budowy trasy S12 w okolicy Radomia. Autor reportażu ujawnił powiązania biznesmena z branży budowlanej i jego syna z radomskimi politykami PiS.

W „Wiadomościach” i TVP Info relacjonowano wtedy inną sprawę określaną jako układ radomski. Twierdzono, że tworzą go tajni współpracownicy SB i ludzie z prokuratorskimi zarzutami, którym bezkarność miał zapewniać jeden z najważniejszych polityków PSL.

2 października w "Wiadomościach" TVP pojawiła się informacja, że Bertold Kittel od wielu lat znał obecnego prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego, wcześniej posła PO. Dziennikarz śledczy temu stanowczo zaprzeczył i skierował w tej sprawie pozew o ochronę dóbr osobistych i sprostowanie. Wygrał w sądzie z TVP, dlatego wczoraj przed "Wiadomościami" pojawiły się na planszy przeprosiny.


"Wykonując wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie, Telewizja Polska S.A. przeprasza dziennikarza TVN Bertolda Kittla za bezprawne naruszenie jego dóbr osobistych poprzez rozpowszechnienie w dniu 2 października 2018 r. w programie "Wiadomości", wyemitowanym o godz. 19:30 w telewizji TVP1, nieprawdziwej informacji, że w przygotowywanym i przekazanym do emisji reportażu pt. "Układ radomski", wyemitowanym w telewizji TVN w programie Superwizjer w dniu 2 października 2018 r., Bertold Kittel nie podał informacji, iż od kilkunastu lat zna Prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego, która to nieprawdziwa informacja godzi w dobre imię i podważa wiarygodność zawodową Bertolda Kittla, a także naraża go na utratę zaufania niezbędnego dla wykonywania zawodu dziennikarza. Telewizja Polska S.A. składa wyrazy ubolewania z powodu bezprawnego naruszenia dóbr osobistych redaktora Kittla" – ogłoszenie tej treści wyemitowano przed wydaniem "Wiadomości" TVP.

Główne wydanie programu informacyjnego zaczęło się w czwartek 4 minuty wcześniej, dlatego ci, którzy włączyli telewizory o 19.30 już przeprosin nie zobaczyli. Zwłaszcza, że plansza widoczna była zaledwie przez 3 sekundy.

Jako pierwszą wyemitowano relację z halowych mistrzostw Europy w lekkiej atletyce odbywających się w Toruniu. Dopiero potem pokazano tradycyjną zapowiedź najważniejszych tematów wydania.

ja

Lubię to! Skomentuj110 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura