166 obserwujących
9534 notki
24776k odsłon
  874   0

Kukiz chce poprzeć podatek od reklam. Ma jednak jeden warunek

Paweł Kukiz. fot. Flickr
Paweł Kukiz. fot. Flickr

Lider Kukiz'15 Paweł Kukiz uzależnia poparcie dla podatku od reklam od tego, kto będzie jego beneficjentem. – Poprę, jeżeli pieniądze będą szły na ludzi związanych z kulturą – powiedział Kukiz.

Kukiz wykluczył przekazywanie wpływów z podatku od reklam do Narodowego Funduszu Zdrowia.

Na początku lutego do wykazu prac legislacyjnych rządu wpisano projekt ustawy, którego konsekwencją będzie wprowadzenie składki z tytułu reklamy internetowej i reklamy konwencjonalnej. Zgodnie z założeniami połowa wpływów ze składek ma trafić m.in. do Narodowego Funduszu Zdrowia , a także do Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków i nowo utworzonego Funduszu Wsparcia Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Obszarze Mediów.

Kukiz zapytany o możliwe poparcie jego koła Kukiz'15-Demokracja Bezpośrednia dla wprowadzenia takiego podatku odpowiedział, że „jest za tym, żeby taka danina została wprowadzona przynajmniej na czas trwania pandemii i jej skutków”. Według niego, „należy zacząć od potentatów”.

– Media w ogromnej mierze żyją z dwóch płaszczyzn – kultura i sztuka oraz informacja. Skoro wszyscy ponoszą koszta tej pandemii, to powinni partycypować w kosztach tych, z których żyją – powiedział Kukiz.

Zaznaczył, że „chodzi o to, żeby z tego podatku medialnego pieniądze szły przede wszystkim na te osoby, które nie mają numeru PKD, a które jednocześnie w tej całej materii się poruszają”. – Nie tylko gitarzysta, ale też ten pan, który sprzedaje kiełbaski przy okazji festynu, na którym gra gitarzysta asystujący celebrycie – dodał Kukiz.

Podkreślił, że pod dyskusję powinna zostać poddana wysokość takiej daniny, która – według niego – powinna być powiązana ze stratami, jakie poniosła branża artystyczna. Kukiz zaznaczył przy tym, że wyklucza włączenie do beneficjentów wpływu z nowego podatku Narodowego Funduszu Zdrowia.

Zapytany, czy jeżeli warunki, o których wspomniał zostaną spełnione, jest w stanie takie rozwiązanie poprzeć, Kukiz odpowiedział: „Na pewno to poprę, jeżeli to będzie dotyczyło ludzi związanych z kulturą na każdy szczeblu, łącznie z animatorami kultury z domów kultury”.

W lutym największe portale i prasa protestowały przeciwko planowanemu opodatkowaniu mediów. Całą dobę wstrzymały się od przekazywania nowych treści w akcji #MediaBezWyboru.

KJ

Lubię to! Skomentuj28 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka