Paweł Kukiz wejdzie do koalicji z PiS? Oto jego warunki

Paweł Kukiz może zasilić szeregi Zjednoczonej Prawicy. Fot. Facebook/Paweł Kukiz
Paweł Kukiz może zasilić szeregi Zjednoczonej Prawicy. Fot. Facebook/Paweł Kukiz

Niewykluczone, że do obozu Zjednoczonej Prawicy wejdzie 6 posłów ugrupowania Kukiz'15. Warunkiem Pawła Kukiza jest wprowadzenie instytucji sędziów pokoju. 

Paweł Kukiz potwierdził, że rozmowy jego ugrupowania z Prawem i Sprawiedliwością toczą się na kilku płaszczyznach. Jarosław Sachajko spotyka się z przewodniczącym Stałego Komitetu Rady Ministrów Łukaszem Schreiberem ws. legislacyjnych dotyczących Nowego Ładu, a były wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka z szefem klubu PiS Ryszardem Terleckim ws. politycznych.

- Gdyby w Nowym Ładzie znalazły się nasze postulaty, to wtedy nie wykluczam żadnej formy współpracy, ale musiałbym mieć stuprocentową gwarancję, że nastąpi zmiana ordynacji wyborczej, że zostaną wprowadzeni sędziowie pokoju, że zostanie wprowadzony pakiet ustaw antykorupcyjnych i antysitwowych, kompetencyjnych - podkreślił Kukiz.

Jak dodał, "dla nas ten Nowy Ład to są przede wszystkim zmiany ustrojowe, zmiany w legislacji takie, że rzeczywiście wychodzimy z państwa postbolszewickiego i wchodzimy w ideę państwa demokratycznego, obywatelskiego, a postulaty obywatelskie to dla nas podstawa". - Nie rozmawiamy o Orlenach, o spółkach Skarbu Państwa, ale konkretnie o postulatach - oświadczył muzyk. 

- Jeśli opcja polityczna, która ma moce sprawcze, jest w stanie zagwarantować mi dziś realizację postulatów, z którymi przyszedłem w 2015 roku do Sejmu, to jestem gotów na bardzo wiele ustępstw, ponieważ uważam, że postulaty, które niosę, są ponadczasowe i będą skutkowały przez dziesięciolecia, a nie tylko dziś - powiedział Kukiz.

W lutym kierownictwo PiS zaakceptowało program Nowy Ład. Zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego, program zawiera przede wszystkim plany inwestycyjne, ale także propozycje dotyczące wielu dziedzin życia społecznego oraz gospodarczego w czasie po pandemii. Premier mówił w drugiej połowie stycznia, że w ramach programu rząd zaproponuje cały szereg projektów infrastrukturalnych i innowacyjnych.

O tym, że toczą się rozmowy między PiS a Kukizem, poinformowała też Joanna Lichocka w PolskimRadiu24. Posłanka partii rządzącej, pytana w jakiej formie ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego rozważa współpracę z Kukiz'15, wskazała, że obóz Zjednoczonej Prawicy "jest otwarty na współpracę z każdym, kto chce pracować dla Polski".

- Kwestią najbardziej sztandarową jest wprowadzenie do polskiego systemu sprawiedliwości sędziów pokoju - przyznała.

W ocenie Lichockiej, płaszczyzna porozumienia nad niektórymi z projektów proponowanymi przez Pawła Kukiz jest naturalna i ma nadzieję na konkretną współpracę programową. - Liczę na to, że te rozmowy będą kontynuowane i one się udadzą właśnie w postaci dobrych dla Polski projektów  - podsumowała.

GW

Lubię to! Skomentuj97 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka