Kukiz'15 blisko poparcia dla Zjednoczonej Prawicy ws. kluczowych projektów

Paweł Kukiz wzmocni głosami Zjednoczoną Prawicę w kluczowych dla siebie projektach. Fot. TVP
Paweł Kukiz wzmocni głosami Zjednoczoną Prawicę w kluczowych dla siebie projektach. Fot. TVP

Posłowie Kukiz'15 będą wspierać kluczowe projekty wraz z PiS i koalicjantami. Negocjacje są na finiszu, ale wszystko wskazuje na to, że współpraca nie obejmie wejścia Pawła Kukiza do projektu Zjednoczonej Prawicy. 

Rozmowy między ugrupowaniem Kukiza a formacjami, które tworzą Zjednoczoną Prawicę trwają od wielu miesięcy i nie dotyczą wejścia do klubu PiS, ale wspierania się wzajemnie przy kluczowych projektach ustaw. Liderzy są w kontakcie, a - jak wynika z nieoficjalnych informacji - do przełomu w rozmowach może dojść w poświątecznym tygodniu.

Poseł Jarosław Sachajko, który ze strony Kukiz'15 rozmawia z PiS na poziomie bezpośredniego przygotowania projektów legislacyjnych, a jego partnerem w tych ustaleniach jest przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów Łukasz Schreiber, uzgodnienia z PiS są zaawansowane. - Ustawa antykorupcyjna jest dopięta na ostatni guzik. Przyszły poprawki i uzgodniliśmy ostateczne brzmienie poszczególnych artykułów - poinformował.

Projekt Kukiz'15 zakłada m.in. że osoby skazane za korupcję będą miały zakaz pracy oraz zakaz zajmowania funkcji m.in. w instytucjach publicznych. Sachajko przekazał, że PiS zaproponowało, aby rozszerzyć działalność tej ustawy na samorządowców, burmistrzów i radnych. - Jest to bardzo cenna inicjatywa - ocenił.

Z kolei z Porozumieniem, m.in. ze względu na niedawną chorobę jego prezesa Jarosława Gowina - który przeszedł Covid-19, rozmowy nie toczą się bezpośrednio między liderami, ale między ich przedstawicielami. O możliwym finale mówił w piątek w Sejmie wicerzecznik Porozumienia Jan Strzeżek.

- Jesteśmy na finiszu podpisywania współpracy programowej, myślę, że jak w przyszłym tygodniu się spotkamy to takie porozumienie programowe między Porozumieniem Jarosława Gowina i ruchem Pawła Kukiza będziemy mogli pokazać - zapowiedział.

Paweł Kukiz powiedział PAP, że jego ugrupowanie "chce zawrzeć porozumienie przy wspieraniu się przy wspólnych postulatach", a nie chodzi o współpracę polityczną. Wcześniej polityk deklarował, że jemu "w całym środowisku Zjednoczonej Prawicy najbliższy jest ten sznyt republikański, który jest tożsamy Porozumieniu".

Wspólna deklaracja obu ugrupowań dotyczy sześciu postulatów, po trzy każdej ze stron. Ugrupowanie Kukiza w tej puli ma projekt ustawy antykorupcyjnej, wprowadzenie do porządku prawnego instytucji sędziów pokoju oraz ordynację mieszaną. Z kolei Porozumieniu zależy na projektach dotyczących wsparcia samorządów, a także kwestiach złagodzenia obciążeń dla podatników.

Nie jest jeszcze wiadome czy ugrupowania podpiszą umowę, czy też finałem będzie wspólna konferencja Gowina i Kukiza oraz deklaracja - do takiego spotkania i finalizacji może dojść w tygodniu po świętach.

Jednym z efektów rozmów Kukiza z politykami PiS jest powołanie przez prezydenta Andrzeja Dudę zespołu przy Kancelarii Prezydenta, którego zadaniem będzie przygotowanie opracowania legislacyjnego dotyczącego wprowadzenia w Polsce instytucji sędziów pokoju. Na jego czele stanął prof. Piotr Kruszyński, który został wskazany przez Kukiza, a który był jednym ze współautorów "białej księgi i projektu ustawy Kukiz'15 w tej sprawie. 

GW

Lubię to! Skomentuj28 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka