164 obserwujących
9510 notek
24739k odsłon
  843   0

Przemysław Czarnek: Nie trwają żadne prace dotyczące likwidacji Polskiej Akademii Nauk

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Fot. Piotr Nowak
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Fot. Piotr Nowak

W ministerstwie nie trwają żadne prace dotyczące likwidacji Polskiej Akademii Nauk – powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Wcześniej portal OKO.press podał, że Polską Akademię Nauk miałby zastąpić Narodowy Program Kopernikański, a zmianę taką krytycznie ocenia prezes PAN prof. Jerzy Duszyński.

Portal OKO.press opublikował list prezesa PAN do dyrektorów instytutów i wydziałów PAN, w którym napisał on, że pod koniec marca „dość przypadkowo” dotarł do niego projekt Narodowego Programu Kopernikańskiego. „Jest to projekt powstający bez najmniejszych konsultacji z instytucjami reprezentującymi naukę w Polsce. Tworzy go tajemnicze grono zaufanych współpracowników Ministra Przemysława Czarnka” - napisał prof. Duszyński. Ocenił, że nowa instytucja różni się od PAN „całkowitym podporządkowaniem woli polityków”.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w rozmowie z portalem TVP Info powiedział, że te doniesienia to „bzdura”.

– W ministerstwie nie trwają żadne prace dotyczące likwidacji Polskiej Akademii Nauk. Nie wiem, na jakiej podstawie pan prezes Duszyński wyciąga wnioski, jakoby Polska Akademia Nauk była zagrożona, a ja miałbym ją likwidować. Takie autolęki pana prezesa są dość dziwne – powiedział Czarnek.

Przyznał jednocześnie, że o Narodowym Programie Kopernikańskim mowa jest od dłuższego czasu.

– Przygotowujemy taki hołd na 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Ale nad szczegółami jeszcze pracujemy - kiedy będą gotowe ostateczne rozwiązania, będziemy je konsultować i podawać do publicznej wiadomości – podkreślił.

Zdaniem Czarnka, jeśli prezes Duszyński ma wątpliwości w tym obszarze, „mógłby zgłosić je do ministerstwa”, a nie „pisać o sprawach, które kompletnie nie mają nic wspólnego z rzeczywistością”. – Ja chętnie bym się z nim spotkał. Pana prezesa Duszyńskiego bardzo szanuję, mam z nim dobry kontakt - dodał.

Do sprawy minister odniósł się również na Twitterze. „Gdyby to był Prima aprilis... Ale nie jest. Panie Prezesie PAN, skąd Pan bierze te rewelacje? I dlaczego w ogóle chodzi Panu po głowie myśl o likwidacji PAN? Czyżby rzeczywiście były jakieś powody? Ja ich nie znam” - napisał.


KW

Lubię to! Skomentuj53 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo