Olga Tokraczuk, jedna z najpopularniejszych w Polsce pisarek. Fot. Wikimedia.
Olga Tokraczuk, jedna z najpopularniejszych w Polsce pisarek. Fot. Wikimedia.

Czytamy coraz więcej. Tokarczuk druga. Sprawdź ulubionego autora Polaków

Redakcja Redakcja Literatura Obserwuj temat Obserwuj notkę 26

Remigiusz Mróz, Olga Tokarczuk, Stephen King, Harlan Coben i Adam Mickiewicz – to piątka najchętniej w 2020 r. czytanych przez Polaków autorów.

Henryk Sienkiewicz, Andrzej Sapkowski, Szczepan Twardoch, E. L. James – to kolejna piątka - tak wynika z najnowszego raportu o polskim czytelnictwie, przygotowanego przez Bibliotekę Narodową. Raport od lat budzi duże czytelnicze emocje.

Na dalszych pozycjach znajdują się między innymi J. K. Rowling, Blanka Lipińska, Bolesław Prus i Donald Tusk.

W pierwszej trzydziestce nie znalazł się głośny ostatnio Jakub Żulczyk.

Osamotnienie Tokarczuk

Eksperci Biblioteki Narodowej zwracają uwagę, że „dwoje polskich autorów – Olga Tokarczuk i Remigiusz Mróz – już drugi rok z rzędu otwiera listę najpoczytniejszych autorów, mając najwięcej czytelników. Mróz lokuje się już czwarty rok w pierwszej piątce najpopularniejszych pisarzy i jest obecnie bezkonkurencyjnym liderem. Jest to autor najchętniej czytanej przez Polaków i bardzo bogato reprezentowanej w wyborach czytelniczych literatury sensacyjno-kryminalnej”.

Ujawnia się – zdaniem ekspertów BN – coraz wyraźniej swoiste osamotnienie literackiej noblistki Olgi Tokarczuk, jako autorki mającej masową publiczność czytelniczą i jednocześnie przypisywanej do literatury uznawanej przez znawców za wysokoartystyczną.

Młodzi, Sienkiewicz i Twardoch

Zdaniem Biblioteki Narodowej, Polacy chętnie sięgają po nowych, rodzimych pisarzy i pisarki: autorzy ci potrafią rywalizować z literaturą obcą, nie obawiając się modnych ostatnio odmian gatunku: kryminału noir, thrillera psychologicznego, powieści sensacyjno-szpiegowskiej, kryminału podejmującego problemy społeczne itp.

Powoli popularność traci Henryk Sienkiewicz, stopniowo zyskuje, dzięki ekranizacjom i adaptacjom teatralnym – Szczepan Twardoch.

W pandemii czytamy więcej

42 proc. badanych przeczytało w 2020 r. w całości lub fragmencie jedną książkę.

To Najlepszy wynik od 6 lat - Biblioteka Narodowa opublikowała raport o stanie czytelnictwa w Polsce w 2020 r.

Na zadawane od blisko trzech dekad pytanie o czytanie w całości lub fragmencie co najmniej jednej książki w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie twierdząco odpowiedziało 42 proc. respondentów. To najlepszy wynik od 6 lat - napisano.

Biblioteka Narodowa wskazała, że wynik ten "oznacza wzrost o 3 proc. w skali roku i o 5 proc. w skali dwóch lat". "Na razie można mówić o powodach do ostrożnego optymizmu" - zaznaczono.

Z raportu BN wynika, że czytanie książek nadal częściej i chętniej praktykowane jest w formie papierowej niż cyfrowej.

KW

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura