168 obserwujących
9821 notek
25243k odsłony
  652   0

Prezydent Litwy ostro o Rosji: "Zakończyć okupację Ukrainy", "nie uznamy aneksji Krymu"

Uroczyste zgromadzenie parlamentarzystów Polski i Litwy. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Uroczyste zgromadzenie parlamentarzystów Polski i Litwy. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Gitanas Nauseda podczas uroczystości 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja jednoznacznie potępił Rosję za imperialne zakusy. Litwa nie uznaje aneksji Krymu i wzywa do powstrzymania działań wojennych na Ukrainie. 

W wystąpieniu z okazji polsko-litewskiego zgromadzenia posłów i senatorów w poniedziałek, prezydent Nauseda powiedział, że Polska i Litwa wspólnie stoją na straży dziedzictwa historycznego Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

- Naszym obowiązkiem jest zapewnienie, aby historycznie bliskie narody Ukrainy i Białorusi mogły cieszyć się owocami wolności, niepodległości i demokracji. W przeszłości należały bowiem do wspólnej rodziny narodów europejskich i wierzę, że tak będzie również w przyszłości - mówił prezydent Litwy. 

Zobacz: Ważna inicjatywa polskich władz. Szczyt pięciu prezydentów w rocznicę Konstytucji 3 Maja

Nauseda krytykował zakusy Kremla

- Żyjemy w trudnym okresie. Tak jak 230 lat temu widzimy rosnącą na Wschodzie potęgę militarną, która stara się zaprzeczyć naszym wartościom i zagraża naszemu stylowi życia - przypomniał Nauseda.

Zwracał uwagę, że sąsiednie narody dążące do ustanowienia demokratycznych relacji, wciąż borykają się z brutalnym lekceważeniem wolności. - Mobilizacja rosyjskich sił zbrojnych na granicy z Ukrainą i działania wojenne we wschodniej Ukrainie, dokonywane przez nielegalne, uzbrojone i wspierane przez Moskwę grupy, świadczą o wysiłkach, presji i podżeganiu do napięcia militarnego, jako dźwigni politycznego wpływu - potępił Kreml. 

- Pragnę podkreślić, że Litwa nigdy nie uzna nielegalnej aneksji Krymu i będzie działać na rzecz zakończenia faktycznej okupacji części wschodniej Ukrainy. Cokolwiek się stanie nie możemy pozwolić, aby Ukraina ponownie osunęła się w przeszłość - oświadczył prezydent Litwy.

Nauseda powiedział też, że ostatnio Rosja planuje też przejąć kontrolę nad Białorusią i udaremnić "pragnienie wolności odważnych mieszkańców tego kraju".

- Cenimy suwerenność Białorusi i nigdy nie zgodzimy się, żeby energetyka stała się bronią geopolityczną, która zamieniła Białoruś w zakładniczkę polityki kremlowskiej - podkreślił.

- Nasze własne bezpieczeństwo i dobrobyt zależą od naszej zdolności od stworzenia w sąsiedztwie obszarów pokoju, demokracji i rozkwitu. Dlatego nie możemy spokojnie obserwować powrotu rządów prawa silniejszego, nie możemy ignorować prób przerysowania granic suwerennych państw - zaznaczył Nauseda.

Szczególnie mocno mogły wybrzmieć te słowa przywódcy Litwy. - W Europie XXI wieku nie ma miejsce na nowe strefy wpływów, które negują suwerenność niepodległych państw - oświadczył. Dodał również, że potrzebna będzie jasna wizja partnerstwa wschodniego Unii Europejskiej.

Prezydent Litwy zapewnił, że "pilnowanie stosunków z Polską jest jednym z priorytetów litewskiej polityki zagranicznej". - Czyny prezydenta Valdasa Adamkusa i śp. Lecha Kaczyńskiego świadczą o tym, że razem zawsze będziemy silniejsi - przyznał Nauseda.

Zwracał też uwagę, że Litwa wysoko ceni wkład Polski w realizację wspólnych i niezbędnych dla regionu bałtyckiego projektów infrastrukturalnych. 


Przemówienie prezydenta Dudy

Prezydent Andrzej Duda w przemówieniu wspomniał o przełomowej roli Konstytucji Trzeciego Maja, która zmieniła ustrój, jak też wprowadziła nowy porządek społeczny w 1791 roku. 

- W dniu, w którym dziejowa przeszłość tak namacalnie spotyka się ze współczesnością, wsłuchujemy się w przesłanie naszych przodków, bo to świadectwo ich mądrości, odpowiedzialności i patriotyzmu, bo to nasze chlubne polskie i litewskie dziedzictwo, bo to wielki pomnik historii znaczący dla rozwoju europejskiej i ogólnoludzkiej cywilizacji - mówił. 

Polityk zacytował także fragment preambuły Konstytucji Trzeciego Maja, dodając, iż "nasi przodkowie chcieli ugruntować wolność i obronić zagrożoną niepodległość, dlatego zdecydowali się na wielką reformę ustrojową". - Uchwalenie pierwszej w Europie i drugiej w świecie konstytucji było dowodem, że Rzeczpospolita jest w pełni sił, jest gotowa żyć i rozwijać się zgodnie z rytmem nowoczesności - powiedział Andrzej Duda.

Jego zdaniem, Rzeczpospolita, była postrzegana przez niektórych w XVIII wieku jako "kraj peryferyjny", a dzięki ustawie rządowej stała się prekursorem zmian wprowadzających nowy porządek ustrojowy i społeczny.

- Konstytucja 3 maja już na zawsze zapisała się jako wspaniały wzorzec uniwersalnych wartości, jako jedno z najważniejszych dokonań ludzkiego umysłu i dążeń do zbudowania jak najdoskonalszej wspólnoty politycznej - podkreślił prezydent, który chwalił pomysł polsko-litewskiego szczytu w Sejmie.

Lubię to! Skomentuj21 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka