Eksmisja Palestyńczyków i starcia. Jest decyzja Sądu Najwyższego Izraela

Ranna Palestynka podczas zamieszek we wschodniej Jerozolimie. Fot. PAP/EPA
Ranna Palestynka podczas zamieszek we wschodniej Jerozolimie. Fot. PAP/EPA

Sąd Najwyższy Izraela odroczył jutrzejszą rozprawę ws. eksmisji palestyńskich rodzin z terenów, na których mają powstać nowe osiedla. 

W poniedziałek sędziowie mieli rozpoznać apelację wokół planowanej eksmisji kilku palestyńskich rodzin z położonej we Wschodniej Jerozolimie dzielnicy Szejch Dżarra. Tereny te są od 1967 roku okupowane przez Izrael. Sąd niższej instancji uznał wcześniej roszczenia izraelskich osadników i zdecydował o przesiedleniu rodzin. 

Palestyńczycy proszą sąd o pomoc

Palestyńczycy zwrócili się do Sądu Najwyższego o wysłuchanie przed podjęciem decyzji opinii prokuratora generalnego Izraela Awichaja Mandelblita. Jego rzecznik przekazał w niedzielę, że Sąd Najwyższy przychylił się do tego wniosku i odroczył rozprawę. Nowe posiedzenie w tej sprawie ma zostać zwołane w ciągu 30 dni.

W ostatnich dniach doszło do eskalacji napięcia na zamieszkanych przez Palestyńczyków terenach okupowanych przez Izrael. Jedną z głównych przyczyn są plany wysiedleń Palestyńczyków z terenów, na których mają powstać kolejne izraelskie osiedla.

W sobotę wieczorem w starciach między izraelską policją a palestyńskimi demonstrantami w różnych dzielnicach Wschodniej Jerozolimy zostało rannych ponad 50 osób. Izraelskie siły bezpieczeństwa użyły granatów ogłuszających, gumowych kul, a także armatki wodnej. 

Starcia Palestyńczyków z izraelskimi funkcjonariuszami

W piątek wieczorem w starciach w pobliżu jerozolimskiego meczetu Al-Aksa zostało rannych co najmniej 205 Palestyńczyków i 17 funkcjonariuszy izraelskich służb bezpieczeństwa.

W sobotni wieczór Palestyńczycy obchodzili Lajlat al-Kadr, czyli najważniejszą noc w świętym dla muzułmanów miesiącu postu ramadanie.


Zamieszki we Wschodniej Jerozolimie
Kolejne zarzewie konfliktu między Izraelem a Palestyną. Fot. PAP/EPA 


W poniedziałek w Jerozolimie odbędzie się przemarsz z okazji izraelskiego Dnia Jerozolimy, corocznego święta upamiętniającego zwycięstwo Izraela w wojnie sześciodniowej. Zatwierdzony przez izraelską policję pochód przejdzie przez cześć Wschodniej Jerozolimy oraz zamieszkane głównie przez Palestyńczyków Stare Miasto. Parada uznawana jest za pokaz izraelskich roszczeń do całego spornego miasta i może przyczynić się do dalszego zwiększenia napięcia i przemocy - pisze agencja Associated Press. 

Palestyńczycy dążą do tego, by Wschodnia Jerozolima stała się w przyszłości stolicą ich niepodległego państwa obejmującego Zachodni Brzeg i Strefę Gazy. Izraelczycy uważają całe miasto za stolicę swojego państwa. Tereny Wschodniej Jerozolimy zostały zaanektowane przez Izrael po wojnie sześciodniowej w 1967 roku, społeczność międzynarodowa nie uznała tej aneksji.

Przemoc i planowane eksmisje Palestyńczyków spotkały się z potępieniem ze strony państw arabskich - w tym Jordanii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich - oraz zaniepokojeniem Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii i USA.

W niedzielę o przerwanie przemocy w Jerozolimie apelował papież Franciszek. Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział w niedzielę, że jego kraj zdecydowanie odrzuca międzynarodową presję w sprawie wstrzymania budowy izraelskich osiedli we Wschodniej Jerozolimie. 

GW

Lubię to! Skomentuj25 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka