Kongres Polska Wielki Projekt. Wręczono nagrodę im. Lecha Kaczyńskiego. Kto ją dostał?

Wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński i laureatka, rzeźbiarka Ludwika Ogorzelec podczas uroczystości wręczenia Nagrody im. L. Kaczyńskiego na Zamku Królewskim w Warszawie, fot. PAP/Radek Pietruszka
Wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński i laureatka, rzeźbiarka Ludwika Ogorzelec podczas uroczystości wręczenia Nagrody im. L. Kaczyńskiego na Zamku Królewskim w Warszawie, fot. PAP/Radek Pietruszka
Rzeźbiarka Ludwika Ogorzelec została podczas XI kongresu Polska Wielki Projekt laureatką nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Nagrodę laureatce wręczył prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Jarosław Kaczyński wręcza nagrodę

Prezes PiS akcentował połączenie w twórczości Ludwiki Ogorzelec metafizyki, fizyki, wyobraźni, intuicji i wiedzy z różnych dziedzin.

- Nieczęsto się zdarza, że ktoś, kto jest artystą, w pełnym tego słowa znaczeniu, artystą o znaczeniu międzynarodowym, ma też w swoim życiorysie piękny fragment walki o wolną Polskę, a pani właśnie ma taką część młodzieńczego jeszcze życiorysu jako działaczka najbardziej radykalnej spośród szerzej znanych grup podziemia, czyli Solidarności Walczącej - mówił Jarosław Kaczyński.

Dziękował również Ogorzelec za podjęcie się "niełatwej, ryzykownej walki" w opozycji antykomunistycznej.

- Gratuluję też tego, że potrafiła pani uczynić coś, czego w Polsce niewiele osób potrafiło dokonać, tzn. mimo tego, że nie szuka pani wsparcia różnego rodzaju głównych nurtów, przebić się na światowej scenie artystycznej. To też jest coś, co niezmiernie rzadko się zdarza i wymaga naprawdę wielkiego talentu, ale także siły, charakteru i przekonań - dodał prezes PiS.

Morawiecki o poszukiwaniu ładu

Premier Mateusz Morawiecki z kolei przywoływał słowa Lecha Kaczyńskiego dotyczące tradycji i nowoczesności, które nie muszą się wykluczać.

- Myślę, że widać to właśnie tak pięknie w twórczości artystycznej pani Ludwiki Ogorzelec, że ta nowoczesność, która z tych różnych form krystalizacji przestrzeni przebija do nas i krzyczy, jednocześnie łączy w sobie linię historii, linię przeszłości i przyszłości, łączy w sobie tradycje wielu nauk - mówił szef rządu.

Morawiecki nawiązywał również do połączeń kultury i natury, chaosu i porządku, wprowadzania ładu i poszukiwania ładu w sztuce przez Ludwikę Ogorzelec. Szef rządu podkreślał także międzynarodowe zainteresowanie twórczością laureatki.

- To ład, którego, my w Polsce potrzebujemy, ład narodu, który oddycha pełną piersią - państwa, które samo się tutaj potrafi rządzić i doskonalić swoje instytucje dla narodu, społeczeństwa, oferować coraz szersze obszary wolności, poszukiwania piękna, prawdy i dobra - mówił Morawiecki.

Działała w Solidarności Walczącej

Przypominał także zaangażowanie Ogorzelec zarówno w okresie młodzieńczym, jak i później w działalność antykomunistyczną.

- W latach 80. działała w Solidarności Walczącej, a następnie w 1985 r. wyjechała jako łącznika do Francji. Pewnie nie spodziewała się, że kolejne dekady przyjdzie jej żyć na obcej ziemi i być tym łącznikiem polskiego pragnienia wolności z rzeczywistością ówczesnego Zachodu - mówił premier, dziękując Ogorzelec za zaangażowanie we wspomnianą działalność.

Szef rządu podkreślał także połączenie polskiej racji stanu z kulturą. - Laureatka wraz z laureatami z poprzednich lat, jak Andrzej Nowak, Antoni Libera albo Jarosław Marek Rymkiewicz - oni też piszą prosto po liniach krzywych i szukają prawdy, wolności w swoich dziełach i chcą się przysłużyć Rzeczpospolitej - dodawał Morawiecki.

Kim jest Ludwika Ogorzelec?

Ludwika Ogorzelec urodziła się 5 stycznia 1953 r. w Chobieni na Dolnym Śląsku. W 1983 r. ukończyła Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu, gdzie studiowała w pracowni rzeźby prof. Leona Podsiadłego. Od 1985 roku mieszka w Paryżu. W latach 1985–87 kontynuowała swój autorski program twórczy w pracowni prof. Cesara w Ecole Nationale Superieure des Beaux-Arts w Paryżu.

Już w 1986 wystawiała w salonach de la Jeune Sculpture, d’Automne, Réalités Nouvelles, de mai 44e. Rozpoczęła wówczas współpracę z prestiżową Galerie Barbier Beltz w Paryżu. W kolejnych latach realizowała prace w Szwecji, USA, Grecji, Szwajcarii, Japonii, Kostaryce, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Bułgarii, Hiszpanii, Australii, Kanadzie, Chinach, Korei Południowej, Bangladeszu, a także w Polsce. W wielu państwach wielokrotnie.

Prawie zawsze jej pokazy, a później prace site-specific, były wydarzeniami przyciągającymi uwagę mediów. Krytycy pisali o jej nowatorskim widzeniu rzeźby i przestrzeni, zwłaszcza w latach 80. i 90., o oryginalnej estetyce jej prac.

W 2007 roku w 25. rocznicę powstania "Solidarności Walczącej" została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Na swoim koncie ma także nagrody takie jak Prix du Conseil National i The Pollock – Krasner Grant.

Nagroda im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego

Nagroda im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, którą odebrała Ludwika Ogorzelec w sobotę, przyznawana jest twórcom, których dzieła przyczyniają się do "lepszego zrozumienia historii i tradycji Polski oraz stanowią cenną inspirację na przyszłość". Dotychczasowymi laureatami tego wyróżnienia byli m.in. Lech Majewski, Jerzy Kalina, Antoni Libera, Andrzej Nowak, oraz Jarosław Marek Rymkiewicz.

Organizatorem kongresu jest Fundacja Polska Wielki Projekt. Tegoroczna, XI edycja kongresu odbyła się pod hasłem "XXI wiek - Bezpieczeństwo - Kultura".

ja

Lubię to! Skomentuj22 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura