Śniegu najwięcej od 70 lat. Na Śnieżce padł niesamowity rekord

Wikipedia/Marek N., (CC BY-SA 4.0)
Wikipedia/Marek N., (CC BY-SA 4.0)
Koniec maja, a pokrywy śnieżnej na Śnieżce w Sudetach jest najwięcej od 70 lat. Jak to możliwe?

W maju a na Śnieżce najwięcej śniegu od 70 lat

W maju 2021 roku padł niesamowity rekord na śnieżce w Sudetach. Według pomiarów meteorologów 8 i 9 maja grubość białego puchu w rejonie kopuły szczytowej wynosiła 130 cm - to w tym okresie najwięcej od 70 lat.

W Tatrach przy temperaturze -1 st. Celsjusza spadł śnieg. Na Kasprowym Wierchu grubość pokrywy śnieżnej wyniosła 44 cm.

Tomasz Kasprowicz z Centrum Hydrologiczno-Meteorologicznej Sieci Pomiarowo-Obserwacyjnej IMGW-PIB jest zdania, że sytuacja jest bezprecedensowa.

Zobacz także:

Skąd tyle śniegu?

Zdaniem Kasprowicza tak gruba pokrywa śnieżna jest efektem większej liczby śniegu w poprzednich miesiącach i niskich temperatur, przez które śnieg na Śnieżce nie topniał.

- W kwietniu pokrywa śnieżna na najwyższym szczycie Sudetów zwykle wyraźnie się zmniejsza. Średnio traci ponad połowę grubości między początkiem a końcem tego miesiąca (z około 95 cm do 40-45 cm). Tymczasem w tym roku zaobserwowano jej wzrost! - tłumaczył Kasprowicz w rozmowie z Interią.

Pokrywa śnieżna grubości 130 centymetrów zapewniła Śnieżce pierwszy taki rekord od 70 lat. Wynik jest tym bardziej szokujący, że średnia wieloletnia grubość pokrywy śnieżnej w pierwszej dekadzie maja wynosi zwykle od 40 do 16 cm (między 1 a 10 maja).

Kasprowicz przypomina, że średnia dla całe dekady to 28 cm.

Wędrówki po Tatrach lepiej sobie odpuścić

W ostatnich dniach w Tatrach ochłodziło się i spadł śnieg. Na szlakach w wyższych partiach gór cały czas leży śnieg.Tatrzański Park Narodowy ostrzega, że wędrówki są teraz niebezpiczne.

"Na skutek intensywnych opadów deszczu, a wyżej śniegu, wszędzie jest bardzo mokro. W wyższych partiach Tatr na szlakach zalega starszy śnieg, który miejscami jest twardy, głównie w miejscach na ogół zacienionych, formacjach wklęsłych oraz pod graniami i ścianami" - pisze TPN w komunikacie.

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj106 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości