Rozpoczął się Pride Month 2021. O co chodzi? Historia Miesiąca Dumy

Czerwiec jest miesiącem i wsparcia dla społeczności LGBT+.
Czerwiec jest miesiącem i wsparcia dla społeczności LGBT+.
Czerwiec jest tzw. Miesiącem Dumy (ang. Pride Month), czyli wsparcia dla społeczności LGBT+. Dlaczego właśnie ten, a nie inny miesiąc?

Historia Pride Month

Miesiąc Dumy przywędrował do Polski ze Stanów Zjednoczonych, a ma miejsce w czerwcu z powodu demonstracji, która odbyła się w 1969 roku. Rankiem 28 czerwca nowojorska policja napadła na Stonewall Inn, popularny gejowski bar w Greenwich Village na Manhattanie. Jako oficjalny powód nalotu policja podawała fakt, że właściciel klubu sprzedawał alkohol nie posiadając licencji.

Homoseksualizm był wówczas uważany za przestępstwo w całym stanie Nowy Jork, a wiele gejowskich barów było własnością mafii i działało bez licencji na alkohol. Naloty policyjne i nękanie zdarzały się wówczas często w całych Stanach Zjednoczonych.  Kilka dni po zamieszkach w Stonewall Riot, w Nowym Jorku społeczność LGBTQ+ wyszła na ulice, by walczyć o swoje prawa. Demonstracje trwały sześć dni.

Marsze Równości

Pierwszy Marsz Równości w Nowym Jorku odbył się w 1970 roku w rocznicę nalotu na Stonewall. W inauguracyjnym marszu wzięło udział około 3000 do 5000 uczestników.

Obecnie Miesiąc Dumy to seria marszów, parad i innych wydarzeń mających na celu rozpoznanie i uczczenie społeczności LGBTQ (lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych, niebinarnych i queer).

Czytaj też:


Skąd się wzięła tęczowa flaga? Symbole LGBT+

Tęczowa flaga, symbol społeczności LGBT została zaprojektowana w 1978 roku przez Gilberta Bakera, amerykańskiego artystę, aktywistę i działacza na rzecz praw LGBT.

Pierwsza wersja tęczowej flagi zawierała 8 kolorowych pasków, każdy z nich określał wartości ważne dla mniejszości seksualnych. Przez lata flaga przechodziła liczne transformacje. Dziś zawiera 6 kolorowych pasków:

Czerwony: życie
Pomarańczowy: ukojenie
Żółty: światło słońca
Zielony: natura
Niebieski: sztuka
Fioletowy: duchowość

Co ciekawe pozostałe orientacje, nie tylko homoseksualna, też mają swoje flagi. A jest ich sporo. Np.:

  • Flaga orientacji aseksualnej składa się z czterech poziomych pasków, kolejno od góry: czarnego, szarego, białego i fioletowego.
  • Flaga osób biseksualnych składa się z szerokiego pasma magenty na górze, szerokiego paska w kolorze niebieskim na dole i węższego pasma w kolorze lawendy zajmującego środkową jedną piątą.
  • Flaga osób panseksualnych ma trzy poziome paski, które są różowe, żółte i niebieskie.
  • Flaga osób transpłciowych składa się z pięciu poziomych pasów: dwóch jasnoniebieskich, dwóch różowych oraz z białym paskiem pośrodku.

Oto wszystkie symbole LGBT:

image


Lubię to! Skomentuj56 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo