Abp Reinhard Marx kaja się przed papieżem. Jest gotów zrezygnować

Abp Reinhard Marx złożył rezygnację na ręce papieża Franciszka (fot. EPA/Ronald Wittek)
Abp Reinhard Marx złożył rezygnację na ręce papieża Franciszka (fot. EPA/Ronald Wittek)
Reinhard Marx, arcybiskup Monachium i głowa niemieckiego kościoła wysłał do papieża Franciszka list, w którym oferuje swoją rezygnację. Patriarcha czuje się odpowiedzialny za „katastrofę nadużyć seksualnych” wśród tamtejszych duchownych.

Arcybiskup Monachium z decyzją o rezygnacji miał nosić się już od wielu miesięcy. Papież Franciszek do tej pory jej nie zaakceptował, prosząc niemieckiego prymasa o pozostanie na stanowisku do czasu rozpatrzenia jego prośby. Marx wysłał list do Watykanu 21 maja. Teraz jego treść ujawnia CNN.

Abp Reinhard Marx składa rezygnację. „Katastrofa nadużyć seksualnych”

„(…) Szczególnie ważne jest dla mnie wzięcie odpowiedzialności za katastrofę nadużyć seksualnych przez kościelnych oficjeli w ostatnich dekadach” - napisał arcybiskup Monachium. Marx dodał, że śledztwa w tych sprawach ujawniły wiele błędów personalnych lub systemowych, za które czuje się współwinny.

„Bycie świadkiem upadku reputacji biskupów i odbioru kościoła, który może być obecnie najgorsze w historii, jest dla mnie bolesne” - wyznał papieżowi Niemiec. Jak podkreślił, poprzez milczenie, negowanie problemów i skupianie się na reputacji Kościoła, stał się winnym i odpowiedzialnym za jego kryzys.

Zobacz także:

Prymas Niemiec czuje się winny. Tysiące ujawnionych przypadków molestowania

Reinhard Marx wysłał Franciszkowi swój list w momencie, gdy z Watykanu do Niemiec zostali przez niego wysłani dwaj biskupi. Mają oni zbadać, czy w największym i najstarszym tamtejszym biskupstwie, w Kolonii, dochodziło do tuszowania przypadków pedofilii.

W 2018 roku ukazał się obszerny raport dotyczący przypadków molestowania seksualnego w niemieckim kościele. W latach 1946-2014 udokumentowano przeszło 3,5 tysiąca takich przypadków, z czego przeszło 600 to gwałty. Ponad połowa skrzywdzonych to chłopcy poniżej 14 roku życia.

Marx przyznał podczas watykańskiej konferencji poświęconej pedofilii, że raport mówił też o wielu przykładach niszczenia dowodów na molestowanie. Nie ujawnił jednak, w jakich diecezjach do chodziło do takich przypadków.

MD

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj8 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo