Kopalnia w Turowie. Polsce grozi 5 mln euro za każdy dzień jej pracy. Fot. PGE
Kopalnia w Turowie. Polsce grozi 5 mln euro za każdy dzień jej pracy. Fot. PGE

Czechy nie odpuszczają. Właśnie wysłali wniosek o sankcje finansowe na Polskę

Redakcja Redakcja UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 55
Do TSUE wpłynęło żądanie strony czeskiej o ukaranie Polski finansowo za każdy dzień funkcjonowania kopalni Turów.

- Czechy wniosły do Trybunału o zasądzenie zapłaty przez Polskę kary pieniężnej w wysokości 5 mln euro dziennie za niewykonanie obowiązku natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów w pobliżu czeskiej granicy - poinformował Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej na Twitterze. 

 

Zobacz:

Czechy przesłały Polsce projekt nowej umowy ws. kopalni Turów

Otoczenie premiera Czech Andreja Babisa już kilka dni temu zapowiadało złożenie takiego wniosku do TSUE. Z kolei Piotr Mueller oświadczył dziś, że do Pragi polecą jeszcze w tym tygodniu ministrowie rządu Mateusza Morawieckiego w celu dokończenia negocjacji wokół umowy ws. kopalni w Turowie.  

Stanowisko polskiego rządu

Wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń pytany w radiu TOK FM o negocjacje z Czechami w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów, przyznał, że jeśli chodzi o tę sprawę, to "rzeczywiście Czesi są w przewadze".

Ocenił, że gdyby literalnie zastosować postanowienie TSUE, to miałoby ono wymiar nie tyle zabezpieczający, ile rozstrzygający. - Stąd też Polska musi szukać porozumienia z Czechami po to, aby Czesi wycofali skargę główną i zakończyli to postępowanie w taki sposób, w którym obie strony porozumieją się, co robić na przyszłość - zaznaczył Soboń.

- Mamy swoje narzędzia prawne, które też będziemy stosować (...) i wystąpimy o uchylenie tego sposobu zabezpieczenia, ze względu nowe okoliczności zgodnie z regulaminem TSUE - zapowiedział Soboń.

Przeczytaj:

Zbigniew Girzyński: Będę głosował na Lidię Staroń

Ciastoń "po cichutku" pochowany na Powązkach. Był to skazany generał SB

"Kiedy umiera artysta, zaczynają się żniwa" - smutna prawda o Krzysztofie Krawczyku

Suski nie wytrzymał ws. Turowa. "Opozycja ma mentalność zdrajców"


GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka